Pomáhej druhým, pomůžeš sobě

foto:unsplash.com
Stalo se vám někdy, že vám někdo ublížil, kritizoval vás nebo zesměšnil a vy jste mu/jí to oplatili? Říkáte si možná, co je na tom špatného, dělají to přeci všichni. Takovým chováním si ale velmi ubližujete. Trestání druhých je vlastně sebetrestání. A to platí za všech okolností.
„Když někdo jiný vytváří kolem sebe utrpení, je to proto, že trpí hluboko v sobě a utrpení přenáší na své okolí. On si nezaslouží trest, ale pomoc. To je poselství, které vysílá.“ vietnamský buddhistický mnich Thich Nhat Hanh
Pokud se negativně zachováme, něco se v nás změní. Něco se v nás stává ošklivým. Necítíme se potom dobře. Oplácet druhým je projevem ega. A takové chování se později vždy projeví jako negativní událost. Než k tomu dojde, může to trvat nějakou dobu. Obvykle vůbec nebudete vědět, proč se vám nějaká nepříjemnost stala. Neuvědomíte si, že jste si to způsobili sami svým předchozím jednáním.
V kabalistické knize Zohar je uveden příběh o muži na lodi. Jednoho dne si jiný pasažér všiml, že muž ve své kajutě vrtá do podlahy díru. Začal na něj křičet: „Co to děláš? Zbláznil ses?“ Zmatený muž vzhlédl a odpověděl: „Toto je moje kajuta, můžu si v ní dělat co chci.“ Druhý muž dál křičel: „Ty hlupáku! Díra v tvé kajutě potopí celou loď!“
Všichni jsme na jedné lodi. Všichni jsme součástí vnitřně propojeného organismu. Proto když potrestáte někoho, trestáte sebe. Pokud pomůžete druhému, pomůžete i sobě.
Naše ega nás drží zpátky a našeptávají nám, abychom se starali jen sami o sebe. Říkají nám, že nikoho dalšího nepotřebujeme, že si vystačíme sami. Naše ega vytvářejí separaci a brání nám vnímat potřeby dalších lidí.
Když začneme chápat, že náš život nejsme jen my a naše vlastní zkušenosti, ale že jsme všichni ovlivněni činy druhých lidí, můžeme se začít vymaňovat z vězení našeho ega. Boj s egem je práce na celý život.
Jako děti přistupujeme k druhým lidem a novým zkušenostem s nevinnou otevřeností a zvědavostí. Postupem času nevinnost ztrácíme. Vlivem zkušeností a výchovou v rodině a ve škole si vytváříme emocionální obranu, která se projevuje jako opatrnost, předsudky, strach, obavy a pochybnosti. Naše ego nás přesvědčí, že se musíme držet zpátky, aby nám nikdo neublížil.
Je přirozené, že bolestivé zážitky zanechají otisk, lidé se svou zranitelnost snaží chránit a zaměřují se více sami na sebe. Kabala učí, že bychom svou touhu získávat jen pro sebe měli přetvořit pro touhu přijímat pro dobro druhých. Prostřednictvím laskavosti a soucitu omezujeme svá ega a učíme se sdílet s druhými. Tím obohacujeme i sebe.
Máme na výběr. V každém okamžiku si můžeme zvolit svoji realitu. Můžeme si zvolit, zda dáme přednost Světlu nebo Temnotě. Svět potřebuje každého z nás, abychom poskytli své jedinečné schopnosti a dovednosti, své dary, se kterými jsme se narodili. Vždy je v našem vlastním zájmu chovat se tak, aby z toho měli prospěch i ostatní.
Je mnoho způsobů, jak druhým pomoci. Můžete třeba:
· Být oporou
Buďte spolehlivým přítelem, rodičem, kolegou, šéfem. Dejte druhým vědět, že se na vás mohou kdykoliv obrátit a nebudou ve svých nesnázích sami. Buďte jim k dispozici, když je potřeba.
· Zapojit se jako dobrovolník
Dobrovolnictví podporuje komunitní propojení a slouží společnosti. Ať už dobrovolně věnujete svůj čas, věci, nebo peníze, zpříjemníte někomu den a pomáháte zlepšovat svět.
· Být příkladem
Nejlepší způsob, jak inspirovat druhé, je být ztělesněním principů, kterým věříte. V angličtině se používá rčení „walk the talk“, tzn. uvést svá slova v činy, ukázat, že to, co říkáme, myslíme vážně a aktivně to používáme. Když děláme, co kážeme, pak lidé vidí, že takové chování vede k lepšímu životu.
Autorka: MKB
Zaujal vás náš článek? Pak ho označte, že se vám líbí a sdílejte ho s přáteli. Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.
foto:unsplash.com
15
Spolupráce a komunita

Jak by asi svět vypadal, kdyby neexistovala spolupráce? Byl by plný osamělých lidí, kteří pracují ze všech sil a nevytvoří toho mnoho. Celá lidská kultura je na vzájemném propojení a spolupráci založená. Vypadá to, že nadcházející časy budou o vzájemné spolupráci a pomoci více, než si v současnosti uvědomujeme. Více
Ignorace pocitů

Jak se říká, jedinou jistotou v životě je neustálá změna. I nálady jsou tu od toho, aby se mohly měnit. Proto nemá smysl se zuby nehty snažit o udržení nálady na stejné úrovni. Můžeme ale pro svou pohodu pochopit něco, co celý proces propadů nálady promění. Více
Lítost

Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes. Více
Další články