Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Laskavost

foto: pixabay.com

Lidé si obvykle představují člověka laskavého jako člověka „dobrého“, tedy někoho, kdo je ve svém okolí oblíbený a je nekonfliktní. Laskavost ale nemá nic společného s tím, že někdo někoho „má rád“. Když je člověk laskavý, pak projevuje laskavost všem, tedy bez ohledu na to, zda mu je, nebo není sympatický. Tedy i situacích, kdy je téměř nemožné druhého nesoudit.

Když čtete tyto řádky, pak si jistě říkáte: „Ale já jsem laskavý člověk“. Přesto byste se měli zamyslet a upřímně si přiznat, zda projevujete stejnou míru laskavosti svým příbuzným, přátelům a dalším blízkým osobám a stejně tak i lidem neznámým či dokonce nepříjemným. Dokážete být laskaví k lidem, kteří zastávají jiné politické či ideologické názory?

Být laskavý/laskavá k lidem, kteří s vámi souhlasí a o kterých si myslíte, že si zaslouží vaši šlechetnost, je snadné, ale nestačí to. Je třeba mít odvahu a chovat se laskavě i v případech, kdy s vámi někdo nesouhlasí, kritizuje vás nebo pomlouvá.

Laskavost je definována jako plné vnímání hodnoty druhého člověka. Být laskavý znamená být pozorný, vlídný, přívětivý, šlechetný vůči druhému člověku, pochopit ho a přijmout ho i s jeho chybami.

Určitě znáte román Victora Huga Les Misérables-Bídníci nebo jste viděli stejnojmenný film. Hlavní hrdina Jean Valjean byl propuštěn z vězení a setkal se s biskupem Myrielem, který ho pozval k sobě domů. Jean Valjean mu ukradl stříbrné příbory a svícny. Když je Valjean dopaden a policie přijde za biskupem, on reaguje nečekaně. Řekne policii, že mu příbory a svícny daroval. Tento šlechetný skutek změní Valjeanovi život. Stane se z něj úspěšný podnikatel, který pomáhá chudým.

Tento šlechetný skutek je projev laskavosti, o kterém píši. Je to vlídné chování, které inspiruje druhé, aby se stali lepším člověkem.

Zkuste denně praktikovat laskavost třeba takto:

  • Když vejdete do obchodu, na úřad, do místnosti, vždy pozdravte, usmějte se.
  • Zdravte lidi ve svém sousedství a v pracovním prostředí.
  • Nezapomínejte na slova „prosím“ a „děkuji“.
  • Nabízejte drobnou pomoc přátelům, kolegům v práci, ale i lidem na ulici, např. že někomu podržíte dveře, pomůžete s taškou, kočárkem apod.
  • Nabídněte pomoc starším lidem v sousedství, třeba že jim nakoupíte, přinesete léky z lékárny, vyvenčíte psa.
  • Věnujte peníze nebo nepotřebné věci charitativním organizacím.
  • Pokud někdo potřebuje svézt a nemá auto, odvezte ho.
  • Pohlídejte dítě kamarádce nebo někomu z příbuzenstva, když potřebují.
  • Pokud vás někdo požádá o pomoc či radu, neodmítejte.
Autorka: MKB
foto:pixabay.com

 


     

Kritika

Kritika

Jistě jste již viděli obrázek tří moudrých opic, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči. Svými gesty říkají: „Neslyším zlo, nemluvím zlo, nevidím zlo.“ Více

Lídr

Lídr

Když lidé mluví o lídrech, předpokládají, že jsou to lidé, kteří zastávají nějakou důležitou společenskou pozici, jsou to prezidenti, premiéři, ministři či generální ředitelé. To je však mylná představa. Více

Láska

Láska

Téma láska je a bylo inspirací pro mnoho krásných písní, filmů, obrazů, divadelních her a knih. Láska je primární lidskou potřebou, kterou všichni hledají a touží po ní. A vůbec nezáleží na tom, kolik je člověku let, jakého je pohlaví či sexuálního zaměření. Více


Další články