Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Laskavost

foto: pixabay.com

"Šiřte lásku všude, kam jdete. Ať nikdo nikdy nepřijde, aniž by odešel šťastnější." Matka Teresa

Lidé si obvykle představují člověka laskavého jako člověka „dobrého“, tedy někoho, kdo je ve svém okolí oblíbený a je nekonfliktní. Laskavost ale nemá nic společného s tím, že někdo někoho „má rád“. Když je člověk laskavý, pak projevuje laskavost všem, tedy bez ohledu na to, zda mu je, nebo není sympatický. Tedy i situacích, kdy je téměř nemožné druhého nesoudit.

Když čtete tyto řádky, pak si jistě říkáte: „Ale já jsem laskavý člověk“. Přesto byste se měli zamyslet a upřímně si přiznat, zda projevujete stejnou míru laskavosti svým příbuzným, přátelům a dalším blízkým osobám a stejně tak i lidem neznámým či dokonce nepříjemným. Dokážete být laskaví k lidem, kteří zastávají jiné politické či ideologické názory?

Být laskavý/laskavá k lidem, kteří s vámi souhlasí a o kterých si myslíte, že si zaslouží vaši šlechetnost, je snadné, ale nestačí to. Je třeba mít odvahu a chovat se laskavě i v případech, kdy s vámi někdo nesouhlasí, kritizuje vás nebo pomlouvá.

Laskavost je definována jako plné vnímání hodnoty druhého člověka. Být laskavý znamená být pozorný, vlídný, přívětivý, šlechetný vůči druhému člověku, pochopit ho a přijmout ho i s jeho chybami.

Určitě znáte román Victora Huga Les Misérables-Bídníci nebo jste viděli stejnojmenný film. Hlavní hrdina Jean Valjean byl propuštěn z vězení a setkal se s biskupem Myrielem, který ho pozval k sobě domů. Jean Valjean mu ukradl stříbrné příbory a svícny. Když je Valjean dopaden a policie přijde za biskupem, on reaguje nečekaně. Řekne policii, že mu příbory a svícny daroval. Tento šlechetný skutek změní Valjeanovi život. Stane se z něj úspěšný podnikatel, který pomáhá chudým.

Tento šlechetný skutek je projev laskavosti, o kterém píši. Je to vlídné chování, které inspiruje druhé, aby se stali lepším člověkem.

Zkuste denně praktikovat laskavost třeba takto:

  • Když vejdete do obchodu, na úřad, do místnosti, vždy pozdravte, usmějte se.
  • Zdravte lidi ve svém sousedství a v pracovním prostředí.
  • Nezapomínejte na slova „prosím“ a „děkuji“.
  • Nabízejte drobnou pomoc přátelům, kolegům v práci, ale i lidem na ulici, např. že někomu podržíte dveře, pomůžete s taškou, kočárkem apod.
  • Nabídněte pomoc starším lidem v sousedství, třeba že jim nakoupíte, přinesete léky z lékárny, vyvenčíte psa.
  • Věnujte peníze nebo nepotřebné věci charitativním organizacím.
  • Pokud někdo potřebuje svézt a nemá auto, odvezte ho.
  • Pohlídejte dítě kamarádce nebo někomu z příbuzenstva, když potřebují.
  • Pokud vás někdo požádá o pomoc či radu, neodmítejte.

Chovat se k druhým laskavě je důležitější, než si možná myslíte. Laskavost  může být nakažlivá. Slyšeli jste někdy o tzv. „Pay it forward“ efektu? Ten spočívá v tom, že člověk A udělá dobrý skutek pro člověka B. Od něj se neočekává, že jej v budoucnu vrátí stejné osobě, ale splatí ho člověku C. Tak by mohl vzniknout nekonečný řetězec lidí, kteří konají dobré skutky. Vyzkoušejte to. Buďte k druhým laskaví. Váš akt laskavosti bude pro druhé inspirací a budou se chovat podobně. 

Autorka: MKB
foto:pixabay.com

 


     

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí

V posledním týdnu jsem měla na konzultaci v kanceláři dvě klientky a obě zmínily slovo zázrak. Více

Kritika

Kritika

Jistě jste již viděli obrázek tří moudrých opic, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči. Svými gesty říkají: „Neslyším zlo, nemluvím zlo, nevidím zlo.“ Více

Lídr

Lídr

Když lidé mluví o lídrech, předpokládají, že jsou to lidé, kteří zastávají nějakou důležitou společenskou pozici, jsou to prezidenti, premiéři, ministři či generální ředitelé. To je však mylná představa. Více


Další články