Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Kritika

foto: pixabay.com

„Když soudíte ostatní, nedefinujete je, definujete sami sebe.“ Earl Nightingale

Jistě jste již viděli obrázek tří moudrých opic, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči. Svými gesty říkají: „Neslyším zlo, nemluvím zlo, nevidím zlo.“ Opice, která si zakrývá uši a nechce naslouchat zlým řečem, se jmenuje Kikazaru. Druhá opice, jež si zakrývá ústa a nepomlouvá, se jmenuje Iwazaru. Třetí opice, která nechce vidět zlo, se jmenuje Mizaru. Tyto opice se nacházejí v japonské svatyni Nikkó Tóšógú, ale původní myšlenka pravděpodobně má taoistické a budhistické kořeny.

Stalo se vám někdy, že se vám chování nějakého člověka nelíbilo, byli jste k němu kritičtí, ačkoliv pro to nebyl zvláštní důvod? Patrně ano, všem se to někdy stává. Příčinou takového jednání je, že nikdy nevidíme realitu zcela objektivně. Naše oči vidí a naše uši slyší jen to, co je filtrováno naší myslí. Odsuzujeme a kritizujeme člověka, protože na něj nahlížíme skrz stav naší mysli, která je ovlivněna výchovou, vzděláním, našimi zážitky z dětství, předchozími zkušenostmi, vzpomínkami a předsudky. Když odsuzujeme druhé, vychází to z našich vlastních zranění. Všichni v sobě máme nějaká větší či menší zranění, která způsobují kritizování druhých.

Jste-li k sobě upřímní, pak takové chování sami u sebe rozpoznáte. Jste s někým nebo znáte někoho, kdo ve vás vyvolává pocity nejistoty? A vaší reakcí je kritizovat toho člověka, nějakým způsobem ho ponížit a odsoudit? Patříte-li k vychovanějším a vzdělanějším jedincům, pak ho očerníte jen ve své mysli. V horším případě ho pomluvíte u svých přátel nebo ho zkritizujete na sociálních sítích.

To, co člověk dává, vrací se mu zpět. Pokud druhé očerňujete a jste k nim kritičtí, pak se nedivte, že i vy jste vystavováni odsuzování a pomluvám. Pokud zlo šíříte, přivoláváte si chaos a potíže do svého života.

Je to na každém z nás. Své vnímání můžeme změnit. Duchovně založení lidé se snaží vidět na druhých jen to dobré, nenaslouchají pomluvám a drby neroznášejí. A i když se potkají s člověkem, se kterým si obtížně rozumí, neodsuzují ho. Zvažují svá slova, než je vysloví. Takovým chováním snižují vliv negativních sil ve svém životě a jsou lépe chráněni proti zlu.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com

     

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí

V posledním týdnu jsem měla na konzultaci v kanceláři dvě klientky a obě zmínily slovo zázrak. Více

Laskavost

Laskavost

Lidé si obvykle představují člověka laskavého jako člověka „dobrého“, tedy někoho, kdo je ve svém okolí oblíbený a je nekonfliktní. Laskavost ale nemá nic společného s tím, že někdo někoho „má rád“.  Více

Lídr

Lídr

Když lidé mluví o lídrech, předpokládají, že jsou to lidé, kteří zastávají nějakou důležitou společenskou pozici, jsou to prezidenti, premiéři, ministři či generální ředitelé. To je však mylná představa. Více


Další články