Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Lži

foto:unsplash.com

Mám několik dlouholetých klientů a také jednu kamarádku, u kterých jsem si všimla, že když mi vypráví, co se jim přihodilo, je to v rozporu s tím, co mi říkali již dříve. U těchto lidí jsem pochopila, že nejen neříkají pravdu, ale oni ve lži i žijí. Oni si ani neuvědomují, že lžou sami sobě.

Někteří lidé neříkají pravdu, protože je pro ně snazší držet se svých falešných představ. Bojí se přiznat pravdu, myslí si, že by to pro ně bylo bolestnější. Jiní lidé neříkají pravdu, protože se mylně domnívají, že je druzí budou mít raději, že je nebudou kritizovat a odsuzovat.

Něco si nalhávat a dokonce svým lžím i věřit často vede k úzkostem. Ať už jsou důvody lží jakékoliv, tím, že člověk žije ve lži, okrádá sám sebe o radost a spokojený život.

Jiným příkladem jsou lži, které říkáme druhým. Někdy jsou to malé lži a jindy samoúčelné výmysly. Lidé často lžou, protože je to běžné. Žijeme ve světě lží. Reklamy jsou postavené na menších či větších lžích, politici lžou. Lidé se ke lžím běžně uchylují, aby získali nějaké výhody, vyhnuli se trestu nebo si nepokazili svou pověst.

Někdo by mohl polemizovat, že lži mohou být diplomatické, triviální a druhým mohou pomoci. Ano, jsou situace, kdy je potřeba zabránit tomu, aby někdo někomu ublížil, nebo pomoci lidem k usmíření. Milosrdné lži se používají, aby zabránily neshodám a odvrátily konflikty.

Jak ale poznáme, že lež nebo zamlčení pravdy může být prospěšné? Tím je laskavost. Zeptejte se sami sebe, jaký cíl má vaše lež. Podpoří vaše slova lásku, předejdou neshodám nebo někoho povzbudí k pozitivnímu jednání?

Milosrdná lež by nikdy neměla přinést užitek lháři.

Nikdo nemá rád, když je obelhán. Jedním z důvodů, proč se nám to nelíbí, je, že lež je porušením důvěry a ta se složitě napravuje. Někde jsem četla, že důvěra je jako papír. Jednou ho pomačkáš a už nikdy nebude perfektní.

Měli bychom používat zlaté pravidlo, které vždy funguje, a to je: nedělejte druhým nic, co nechcete, aby dělali vám. Pokud nechcete, aby někdo lhal vám, pak sami nelžete.

duchovního hlediska lhaní není správné a člověku velmi škodí. Jak se člověk v tomto světě chová, tak se lidé, svět a Vesmír chovají k němu. Jsme tvůrci svých zkušeností, ať už si to uvědomujeme, či nikoliv. Naše životní prožitky se vyvíjejí v reakci na vibrace, které vyzařujeme jako následek našich slov a činů. Člověk, který lže, aby získal různé výhody sám pro sebe, si sám vytváří negativní realitu, která se jednou projeví jako ztráty, nepříjemnosti, překážky a někdy i nemoc.

Cílem našich životů je transformovat naše sobecké sklony, přinášet a sdílet lásku a pomáhat druhým. I když není úplně možné a realistické zcela vymýtit všechny lži, je možné si dávat pozor, jaká slova používáme, neuchylovat se ke lžím z osobních důvodů a snažit se být ve vztazích k druhým lidem upřímnější.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Pak ho označte, že se vám líbí a sdílejte ho s přáteli. Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám. 

foto:unsplash.com

     

Spolupráce a komunita

Spolupráce a komunita

Jak by asi svět vypadal, kdyby neexistovala spolupráce? Byl by plný osamělých lidí, kteří pracují ze všech sil a nevytvoří toho mnoho. Celá lidská kultura je na vzájemném propojení a spolupráci založená. Vypadá to, že nadcházející časy budou o vzájemné spolupráci a pomoci více, než si v současnosti uvědomujeme.  Více

Ignorace pocitů

Ignorace pocitů

Jak se říká, jedinou jistotou v životě je neustálá změna. I nálady jsou tu od toho, aby se mohly měnit. Proto nemá smysl se zuby nehty snažit o udržení nálady na stejné úrovni. Můžeme ale pro svou pohodu pochopit něco, co celý proces propadů nálady promění. Více

Lítost

Lítost

Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes. Více


Další články