Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Ego a jeho projevy

foto: pixabay.com

Jistě znáte situace, kdy jste chtěli začít s dietou. Rozhodli jste se pro pondělní ráno, a již odpoledne jste v lednici našli zbytek dortu z víkendové oslavy. Chvíli jste váhali, ale nakonec ho snědli. Nebo jste se rozhodli přestat na pár týdnů pít alkohol, ale kamarádka vás pozvala na oslavu a nemohli jste odolat. Jinou situací může být závazek, že se každý den budete učit, abyste byli dobře připraveni na zkoušku. Ale i v tomto případě si najdete jinou aktivitu a učení odložíte. Při všech těchto situacích slyšíte v hlavě hlas, který vás nabádá, abyste své rozhodnutí odložili, snědli ten dort a začali s dietou další den. Zároveň v hlavě ale slyšíte i druhý hlas, který je obvykle tišší, a ten nabádá, abyste svá předsevzetí dodrželi. Nakonec obvykle zvítězí první hlas, uděláte něco, co vám přinese krátkodobou energii, příjemné pocity, ale později se objeví výčitky. Silnější hlas je hlas vašeho EGA a ten tichý hlas je vaše duše, která k vám promlouvá.

Každý člověk má své Ego, které se projevuje různými způsoby. Nejenom jako pýcha, arogance či domýšlivost, jak si lidé myslí. Ego je i převlečené nízké sebevědomí či sebeobětování. Podle učení Kabaly je Ego silným oponentem. Je to kouzelník, který nás dokáže lehce oklamat. Ego je zdrojem bolesti, chaosu, nepříjemností a ztrát v našem životě. Je to překážka, která nám brání žít opravdový život. Proč je Ego tak sofistikované? Ego se přizpůsobuje úrovni našeho vědomí. Když se člověk rozhodne, že chce mít lepší práci, více peněz, nebo se rozhodne rozšířit svůj byznys a místo výdělku 1mil. Kč si naplánuje zisk 5 mil. Kč, pak i jeho Ego se 5x zvětší.

Ego má dvě části, mužskou a ženskou. Mužská část nabádá člověka, aby něco udělal, riskoval, řekl, vzal si, kritizoval, vztekal se. Ženská část přichází později v podobě výčitek a sebekritiky.

Ego je velice vynalézavé. Triky, které Ego používá, spočívají v jeho schopnosti nás přesvědčit, že je naší součástí, že negativní rysy chování jsou naším charakterem. Lidé si říkají, že mít vše pod kontrolou je výhoda, protože je nikdo neoklame. Potřebou šetřit omlouvají svou lakotu a neochotu pomáhat druhým lidem.

Kdyby lidé tušili, jak jim Ego škodí, hned by se ho zbavili. Je to, jako byste měli za obchodního partnera člověka, který vás roky okrádá. Nebo máte přítele, který sabotuje váš milostný život. Dali byste jim druhou šanci? Ponechali byste si takové lidi ve svém životě? Jistě ne.

Člověk s velkým Egem je zaměřený sám na sebe. Má velká přání, která mají uspokojit jeho touhy. Není nic špatného na tom, aby člověk měl velké sny. Měl by ale změnit úhel pohledu a místo touhy naplnit jen svá přání by měl chtít více, aby mohl uspokojit přání i dalších lidí. Aby se s nimi mohl o své znalosti, peníze či majetek podělit. Pokud někdo chce mít prosperující firmu a vydělávat hodně peněz, pak by jeho touha neměla být zaměřena jen na uspokojení svých potřeb. Měl by toužit po úspěchu, aby mohl dát práci více lidem, mohl více přispívat na charitu, pomoci sportovnímu klubu v místě jeho bydliště apod.

Chcete-li mít spokojenější život, pak byste se měli snažit rozpoznat hlas Ega, jeho projevy a osvobodit se od nich. Přestaňte být otrokem svého Ega. Když se vám to podaří, váš život nabere nový směr, zažijete zázraky a budete spokojenější.

 

Jak rozpoznáme projevy svého Ega?

 

  1. Horoskop

Astrologie je nápomocným prostředkem sebepoznání. Každému znamení jsou přisuzovány tzv. stinné stránky. Neznamená to, že všichni lidé narození v určitém znamení se takto chovají, ale mnohé stinné stránky jsou jim vlastní.

 

Znamení

Stinné stránky

Beran

Sobeckost. Arogance. Netrpělivost. Necitelnost. Malichernost.

Býk

Nesnášenlivost. Netolerance. Tvrdohlavost. Poživačnost.

Blíženci

Lakomství. Nedůslednost. Povrchnost. Nespolehlivost.

Rak

Kritika. Manipulace. Ustaranost. Předpojatost. Závist.

Lev

Pýcha. Domýšlivost. Arogance. Sebestřednost.

Panna

Hospodárnost. Kritika. Pomluvy. Urážlivost. Poučování.

Váhy

Nerozhodnost. Samolibost. Přelétavost. Neupřímnost.

Štír

Pomstychtivost. Žárlivost. Kritika. Netolerance. Kontrola.

Střelec

Lehkomyslnost. Netaktnost. Přílišné slibování.

Kozoroh

Manipulace. Bezohlednost. Kontrola. Nedůvěra.

Vodnář

Pokrytectví. Moralizování. Nepřizpůsobivost. Povýšenost.

Ryby

Mučednictví. Nesamostatnost. Ovlivnitelnost. Deprese.

 

 

  1. Zrcadlový efekt

Lidé v našem životě nám něco zrcadlí. Jsou odrazem nás samých. To, co nám na druhých nejvíce vadí, je většinou to, co sami děláme, ale vůbec si to neuvědomujeme.

Když se člověk např. pohoršuje, když slyší, že kolega v práci něco ukradl. Sám tvrdí, že by nikdy nic takového neudělal. A přitom je to člověk, který neustále chodí všude pozdě a okrádá tak druhé o jejich čas. Jiným příkladem může být žena, která se rozčiluje, že její známá je lakomá a nikdy za nikoho nezaplatí. Tato žena je štědrá, ochotně platí za své příbuzné a přátele v restauraci, kupuje jim dárky. Když ji ale někdo žádá o nějakou laskavost či radu, pak obvykle nemá čas. Svou náklonnost projevuje pouze penězi, není empatická a citlivá k potřebám druhých.

 

  1. Rozhovory s přáteli, příbuznými, koučem, terapeutem

Promluvte si s blízkými lidmi nebo lidmi, kterým důvěřujete, jako je kouč, terapeut, duchovní učitel, astrolog, kteří vám pomohou rozpoznat ty projevy Ega, ke kterým jste „slepí“ a vůbec si je neuvědomujete.

 

  1. Introspekce

Meditujte. Přemýšlejte, co vám na druhých nejvíce vadí. Kdo a proč vás nejvíce irituje?

 

Jak transformovat Ego?

Vyberte si jeden negativní rys a začněte pracovat na jeho odstranění. Jak na to? Musíte Ego obelstít. Musíte jít proti své přirozenosti. Dělat věci obráceně. Pokud máte potřebu mít vše pod kontrolou, chcete o všem vědět, pak se musíte naučit delegovat a důvěřovat druhým lidem.

 

Na transformaci svého Ega bychom měli pracovat celý rok. Nejefektivnějším obdobím je ale jaro, kdy Slunce prochází znamením Berana, tj. letos od 20. března do 20. dubna 2019. A proč zrovna v jarním období? Protože znamení Berana je prvním znamením zvěrokruhu. V astrologii symbolizuje JÁ. Jeho hlavní motivací je uspokojit osobní touhy a přání. Nejsilnější projevy Ega jsou při jarním úplňku ve znamení Vah. Úplněk znamená vrchol. Letos nastane úplněk ve znamení Vah v pátek 19. dubna 2019.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

 

foto:pixabay.com

 

 


     

Dýchání

Dýchání

Hluboký nádech a výdech je základem všeho. Dýcháním člověk čerpá životní sílu. Správným dýcháním můžeme efektivně podporovat náš dobrý duševní i fyzický stav. Pokud dýcháme zhluboka, naše těla vylučují automaticky endorfiny, hormony štěstí. Více

Ego

Ego

Ego („já“, „chci“, „moje“, „víc než“, „musím mít“, „nestačí“) není špatné, je naší přirozenou součástí. Pokud nám ale v mysli začne úřadovat příliš a necháme se jím ovládat, stane se kontraproduktivním. Více

Jak se zbavit strachu

Jak se zbavit strachu

Není vůbec příjemné čelit strachu. A je jedno, zda se jedná o trému při vystupování na veřejnosti, strach ze ztráty kontroly nebo klaustrofobii. Je možné se strachu zbavit? Více


Další články