Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Zrcadlo

foto:unsplash.com

„Všechno, co nás dráždí na jiných, může vést k pochopení sebe sama.“ Carl Gustav Jung

Všichni máme ve svém životě alespoň jednoho člověka, kterého nemůžeme vystát. Je to soused, kolegyně v práci, tchýně nebo švagr. Často ani nemůžeme pořádně vysvětlit, proč nám tento člověk nějakým způsobem vadí. Možná to je způsob, jakým se chová, mluví nebo obléká. Proč se to stává?

Podle učení kabaly vše, co se nám nelíbí u druhých lidí, je to, co sami máme v sobě. Kabalisté říkají, že svět je jako velké zrcadlo a to, co vidíme na druhých, je ve skutečnosti projekce nás samých, přesněji řečeno náš stav vědomí. Nevšimli bychom si něčeho špatného na druhých, kdybychom v sobě neměli alespoň zlomek této charakteristiky. Pokud se nad tím zamyslíme a začneme vnímat, co nám opravdu na druhých lidech vadí, začneme vnímat ty rysy v nás samých, které si vědomě nechceme přiznat.

Pojem projekce je velmi dobře znám a popsán v psychoanalýze. Tam je popisován jako mylná interpretace objektivní reality. Obvykle platí, že člověk projektuje na druhé lidi to, co sám u sebe pokládá za nepřijatelné, špatné, nežádoucí, tedy to, s čím vědomě nesouhlasí. Často je projekce obranným mechanismem ega, člověk se pocitům viny brání tím, že vidí špatnosti na druhých lidech. Tento mechanismus je dobře vystižen lidovým rčením: „Podle sebe soudím tebe.“

Přemýšlejte o člověku, který vám nejvíce vadí. Čím vás nejvíce irituje? Kdykoliv vidíme něco, co se nám nelíbí u někoho jiného, je to příležitost se zamyslet nad sebou. Takto můžeme zmapovat své skryté stránky, na kterých je třeba zapracovat. Lidé, kteří nás něčím provokují, jsou našimi učiteli, protože poukazují na ty stinné stránky naší osobnosti, které je třeba rozpoznat a transformovat.

Připustíte některé ze svých stinných stránek? Co by mezi ně mohlo patřit? Sobeckost, lenost, pýcha, věčná nespokojenost, nespolehlivost, hněv, závist, manipulace, nečestnost, lhaní, hrabivost, nepřátelské jednání, nevraživost, pokrytectví, nevrlost, neuctivost, pomlouvání, necitelnost? I když se sami před sebou a před okolím budete tvářit, že stinné stránky nemáte, jsou součástí vás samých. Nevědomě jste je potlačili. Hluboko zasunuté stinné stránky si dříve nebo později stejně najdou cestu, jak se projevit. Proto se snažte sami tyto části sebe sama rozpoznat, vynést na světlo, a tak je transformovat v pozitivní emoce a způsoby chování, jako je laskavost, citlivost, spolehlivost, velkorysost, láska, radost, spokojenost, vášeň, vděk, čestnost, upřímnost, flexibilita, zvědavost, důvěra či pokora.

Rozpoznat stinné stránky není snadné, ale je nezbytné, protože jen díky rozpoznání těchto vzorců se můžeme změnit a osvobodit se. Někteří lidé duchovní práci zvládnou sami. Nebojte se ale požádat o pomoc, pokud sami nevidíte souvislosti. Pracujte s terapeutem, koučem, mentorem či astrologem. Analýza osobního horoskopu vám pomůže rozpoznat vaše stinné stránky a pochopit příčiny potíží.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com