Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Přestaňte vše kontrolovat, nechte věci být

foto:pixabay.com

"Pamatuj si jedno. Čím větší hodnotu přikládáme věcem mimo naši kontrolu, tím méně kontroly máme.” Epictetus

Na konzultaci přišla klientka, kterou jsem neviděla pět let. Když byla v kanceláři naposledy, byla nespokojená se svým životem a ptala se, zda změny, které chce udělat, budou úspěšné. Žena je narozená ve znamení Kozoroha. To jsou lidé, kteří plánují a potřebují mít vše pod kontrolou.

Klientka měla dlouholetý vztah s mužem, který představoval její ideál. Byl pohledný, vzdělaný a měl dobře rozjetou kariéru. Problém byl v tom, že se nechtěl ženit. Říkal jí, že není ještě připraven. Jak se později ukázalo, nebyl připraven, protože měl ještě jiné vztahy. Klientka vztah ukončila. Odešla také ze zaměstnání, kde pracoval i on. To byly změny, které chtěla udělat a které jsem jí při konzultaci doporučovala. Horoskop ukazoval, že ten vztah nebude fungovat. Žena Kozoroh se tehdy změny bála udělat. Proto rozhodnutí odkládala.

Když přišla znovu na konzultaci, měla už jiný život. Vyprávěla mi, že když ukončila vztah a odešla z práce, neměla žádný plán, co bude dělat. Bylo to poprvé v jejím životě, kdy nechala všechno být. Osvobodila se. Přestalo jí vadit, co si o ni myslí druzí. Opustila potřebu být ve všem perfektní. Když se zbavila potřeby cokoliv ovládat a mít pod kontrolou, pak se stala zajímavá věc. Potkala svého bývalého spolužáka ze školy. Byl v Praze pouze pár dnů, protože pracoval v zahraničí. Zašli spolu na kávu povídali si o svých životech. Řekl jí, že pracuje v Bruselu v architektonické kanceláři a že hledají nové lidi. Jela se tam podívat, šla na pohovor a práci dostala. Přestěhovala se a je velmi spokojená. Má život, který si vlastně přála, ale nikdy ho neplánovala. Myslela si, že je mimo dosah jejích možností.

 

Kontrola z pohledu astrologie

Někteří lidé plánují více než druzí. Pokud to vezmeme z pohledu astrologie, pak zrozenci znamení Panny, Štíra a Kozoroha jsou velcí plánovači a potřebují mít vše pod kontrolou. Co když ale život nejde podle plánu? V horoskopu na to ukazují dynamické konstelace vnějších planet, tj. Saturnu, Uranu, Neptunu a Pluta. Hlavně Uran je planetou nezbytných změn. Pokud se člověk příliš vzdálí sám sobě, sejde ze své životní cesty, pak postavení Uranu ukazuje, že ho vnější události budou nutit vrátit se zpátky k sobě.

"Existují věci, nad kterými máme plnou kontrolu, nad kterými nemáme vůbec žádnou kontrolu, a nakonec i věci, nad kterými máme nějakou, ale ne úplnou kontrolu.” William Irvine 


Proč potřebujeme kontrolu?

Myšlenka nechat věci být je děsivá. Lidé potřebují mít věci pod kontrolou, protože jim to poskytuje pocit bezpečí. Je to ale iluzorní. Protože absolutní kontrolu nemůžeme mít nikdy. Nemůžeme mít pod kontrolou druhé lidi a jejich chování. Nemůžeme jim nařizovat, jak mají o nás smýšlet. Nemůžeme mít pod kontrolou vnější události, jako je počasí, politika, války, doprava. Vždy se najde něco, co nepůjde dle našich představ.

Neříkám, že byste si neměli stanovovat cíle a plánovat. Právě naopak. Člověk potřebuje plán, mít představu, kam chce dojít. Plány nás ale nesmí omezovat. Nesmíme si myslet, že vše musíme dodržet dle plánu. Je potřeba umožnit Vesmíru, aby nám pomohl splnit naše plány. Nechte věci být a jděte s proudem. Důvěřujte procesu, protože proces je naším účelem.

Život není rigidní. Všechno nemusí být nalajnováno rovně a jít podle pravidel. Neváhejte se odchýlit od plánu. To neznamená, že se odchýlíte od cíle. Jen to znamená, že jste otevřeni čemukoliv, co k vám přijde, tj. novým možnostem a alternativním cestám. Tím pustíte do svého života neočekávané zázraky.

 

Nechte věci být

Když necháte věci být, přestanete tlačit a ovládat, pak se stanou zázraky. Věci se dají do pohybu a vám se „přihodí“ přesně ty události, které potřebujete. Když se vzdáte kontroly a myšlenek, že je vše jen ve vaší moci, pak si do života přitáhnete zázraky.

Představte si klid, který pociťujete, když se zaměříte jen na své úkoly, děláte to nejlepší, abyste je splnili, ale zároveň nekladete podmínky, jak by vše mělo probíhat a vypadat. Necháte na Vesmíru, aby vám pomohl vše zařídit. Důvěřujete, že vše se děje pro vaše nejvyšší dobro.

Popřemýšlejte, kdy jste v minulosti ztratili kontrolu, byli nuceni změnit plány a nechat věci být. Určitě jste již takové situace zažili. A věřím, že vás okolnosti nasměrovaly někam, kde jste původně nechtěli být, ale z dnešního pohledu jste za to rádi.

"Nemůžeme ovládat vnější události kolem nás, ale můžeme ovládat své reakce na ně." Epiktétos


Zkuste koncept „nechat být“ praktikovat každý den

Nerozčilujte se a nepanikařte, když něco nepůjde dle vašich představ. Např. uvíznete ráno v zácpě, polije vás kolega kávou, rozbije se vám počítač, konkurence vás očerní, zákazník si bude stěžovat apod. Myslete na to, že nepříjemná situace vás má něco naučit a možná vás směruje někam jinam.

„Hlavním úkolem v životě je jednoduše toto: identifikovat a oddělit záležitosti, abych si mohl jasně říci, které jsou vnější, které nemám pod kontrolou, a které mají co do činění s volbami, které skutečně řídím. Kde tedy mám hledat dobro a zlo? Ne neovladatelným zevnějškům, ale uvnitř mě k volbám, které jsou moje vlastní.“  Epiktétos

 

Na závěr

Zaměřte se na to, co chcete udělat, a pak mějte důvěru, že vám Vesmír ve všem pomůže. Tak se zbavíte obav, strachu, pochybností a osvobodíte se. Budete vědět, že vše, co se děje, je pro vaše dobro a vše, co vám život přinese, zvládnete.Autorka: MKB

foto:pixabay.com

     

Osobní inventura a plán na další rok

Osobní inventura a plán na další rok

Konec roku je ideálním časem pro bilancování a plánování. Je vhodné se ohlédnout za uplynulým obdobím a vyhodnotit stav. Tak si ujasníte, jak si stojíte a kam chcete zamířit. Více

Dávání a braní

Dávání a braní

Zrozenci ohnivých znamení, tedy Berana, Střelce a hlavně Lva, mívají potíže přijmout pomoc druhých. Rádi druhým pomáhají, jsou velkorysí, ale nechtějí nic přijímat. Nechtějí být závislí na druhých. Také máte potíže přijmout dar či kompliment? Více

Zákon přitažlivosti a astrologie

Zákon přitažlivosti a astrologie

Znáte zákon přitažlivosti, o kterém jste možná četli v knihách, jako je Požádej a je ti dáno (Esther a Jerry Hicks), Miluj svůj život (Louise Hay), Tajemství (Rhonda Byrne). A i když používáte všechna doporučení a koncepty, přesto pořád nemáte na účtu 1 milion korun, nenašli jste opravdovou lásku a nemáte práci, která by vás bavila. Proč tomu tak je? Nefunguje to? Vice


Další články