Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Meditace

foto: pixabay.com

Meditace se v posledních letech stala populární nejen mezi slavnými lidmi, manažery, sportovci, ale praktikují ji i ti, kteří se chtějí lépe vyznat sami v sobě a nalézt vnitřní klid. Lidé zjišťují, že jim pravidelná meditace pomáhá k celkovému uvolnění a zbavování se stresu.

Meditace je definována jako praktika, která spočívá v hloubání a soustředění mysli na myšlenku či předmět. Meditace je součástí mnoha náboženských tradic, jejich meditativní praktiky mají několik společných rysů. Obvykle to je vědomé držení těla, dýchání, duševní kontrola a zkoumání nitra.

V rozporu s některými představami ale meditace neznamená:

-          Zastavení myšlení. Naopak pomáhá člověku uvědomit si, jak fungují jeho myšlenkové procesy. Člověk pochopí, jaké myšlenky se častěji objevují, a může tak negativní myšlení nahradit pozitivními představami.

-          Útěk z reality. Meditace neznamená vyhýbání se nepříjemnostem v životě. Při zkoumání myšlenek si člověk uvědomí, jak jeho myšlení ovlivňuje jeho realitu. Naučí se nenechat se ovlivňovat minulými zkušenostmi ani strachem z budoucnosti.

-          Sobecké jednání. Lidé říkají, že mají každý den spoustu práce a povinností a nemají čas na hlouposti, jako je meditace. Je pravda, že si člověk na meditaci musí udělat čas, v klidu se uvolnit a „vypnout“. Meditace ale není nicnedělání. Tato praktika ve svém důsledku má spoustu příznivých účinků na život člověka a jeho vztah k druhým. Člověk praktikující meditaci je schopen druhým lépe naslouchat, je klidnější a laskavější.

-          Člověk musí být věřící. Meditace s vírou nemá nic společného. Meditovat se může naučit každý.

 

Lidem se nechce meditovat, protože jim to připadá jako nudná činnost. Někteří mají obavy být sami, nejsou schopni sedět delší dobu v klidu, říkají, že nemají čas, nebo nejsou schopni ovládnout svou mysl. 

Meditace má ale spoustu pozitivních vlivů, a to je důvod, proč by ji měli lidé vyzkoušet. Výzkumy ukazují, že meditace příznivě mění mozek. U meditujících lidí byl zaznamenán nárůst šedé hmoty v centrech, která zodpovídají za soucit a empatii. Meditace má pozitivní vliv i na koncentraci, učení a paměť. Snižuje náchylnost ke stresu, zmírňuje obavy a strach. Meditace prý i zpomaluje stárnutí, snižuje krevní tlak a zlepšuje spánek. Meditace přispívá k lepšímu sebepoznání. 

Meditaci může praktikovat každý a není k tomu potřeba žádné členství v klubu či investice do oblečení či nářadí.

 

Jak meditovat?

  1. Najděte si doma klidné místo, kde nebudete rušeni a kde je vám příjemně.
  2. Pohodlně se usaďte na zem na polštář do tzv. tureckého sedu nebo na židli, případně si lehněte na záda a uvolněte celé tělo.
  3. Můžete si pustit relaxační hudbu nebo meditaci praktikovat v tichosti.
  4. Skloňte lehce bradu a zavřete oči.
  5. Někteří lidé používají při zahájení meditace představu dveří nebo točitého schodiště, které je vede hlouběji do nitra. Při ukončení meditace se postupuje opačným směrem.
  6. Věnujte pozornost svému dechu. Klidně dýchejte. Počítání při dýchání je často užívaná metoda při meditaci.
  7. Sledujte své myšlenky a snažte se je ovládnout.
  8. Sledujte vjemy z okolí, ale nijak se jimi nenechte zneklidnit, ani je nehodnoťte.
  9. Pro začátek bude stačit, když budete meditovat 5 min denně. Je lepší praktikovat kratší a každodenní meditaci než dlouhá a nepravidelná sezení. Postupně meditativní čas můžete prodlužovat.
  10. Pokud bude pro vás obtížné naučit se meditovat sami, můžete se to naučit v nějaké skupině. Nebo praktikujte meditaci pomocí různých videí či aplikací, např. 10% Happier, Simply Being, Headspace, The Mindfulness App, Calm.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

 

foto:pixabay.com


     

Jak realizovat naše sny

Jak realizovat naše sny

Každý z nás by si rád přitáhl do svého života všechny své nejkrásnější sny. Hned první otázkou ve většině případů je jak toho docílit, jak by se to či ono mohlo stát skutečností. Více

Modlitba

Modlitba

V mnoha náboženstvích má modlitba důležité místo. Je to úkon, při kterém se člověk obrací k bohu. Smyslem modlitby bývá posílit vůli, a tak se přizpůsobit boží vůli. Kabala učí, že když se modlíme, promlouváme k bohu, a když meditujeme, bůh mluví k nám. Více

Láska

Láska

Téma láska je a bylo inspirací pro mnoho krásných písní, filmů, obrazů, divadelních her a knih. Láska je primární lidskou potřebou, kterou všichni hledají a touží po ní. A vůbec nezáleží na tom, kolik je člověku let, jakého je pohlaví či sexuálního zaměření. Více


Další články