Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Sebevědomí

foto: pixabay.com

Je důležité vědět, kdo jsme. Je důležité vědět, že máme ve své moci se učit, měnit se a růst a ovlivňovat tak svůj život.

Mnoho lidí jde s davem, protože to je jednodušší. Přizpůsobí se pravidlům, dělají a říkají to co ostatní, nesnaží se vyniknout. Nemají snahu věci změnit, i když jim podmínky nevyhovují.

Člověk, který se dobře zná, nehledá potvrzení své ceny ve svém okolí. Nepotřebuje se všem zalíbit. Zná své hodnoty, názory, ví, čemu věří a co je pro něj důležité. Sebevědomý člověk ví, co ho baví a v čem je dobrý. Své dovednosti a zájmy rozvíjí, rozšiřuje a v průběhu života i mění.

Člověk, který si je sám sebou jistý, ví, že se na sebe může spolehnout. Nebojí se udělat velké rozhodnutí. Je zvídavý, zajímá ho spousta věcí. Nebojí se zkoušet nové věci ze strachu, že by udělal chybu. Snaží se zlepšit život svůj i život druhých lidí.

Sebevědomí také znamená mít zodpovědnost sám za sebe, za své chování a emoce. Člověk se tedy snaží mít pod kontrolou věci kolem peněz, sexu, jídla, alkoholu a jiných návykových látek. Takový člověk ví, kdy si užívat a kdy je čas jít domů.

Sebejistý člověk o sebe pečuje. Dopřeje si odpočinek, dostatek spánku, zdravé jídlo a udržuje se v dobré fyzické kondici.

Být sebevědomý znamená cítit se dobře ve společnosti druhých lidí. Pracovní, přátelské i intimní vztahy by měly být vyrovnané. Člověk se nad nikým nepovyšuje, ani se neponižuje. Chová se zdvořile a s respektem k druhým lidem.

Jak si zvýšit sebevědomí?

  1. Naučte se říkat NE. Budete tak mít více času sami na sebe, snížíte stres a deprese.
  2. Dělejte malé kroky, i když přinesou jen malá vítězství. Malé pokroky vás posouvají stále dopředu.
  3. Více se hýbejte. Pravidelná fyzická aktivita prospěje vašemu tělu i duši.
  4. Hezky se oblékejte. To, jak se člověk obléká, má vliv na to, jak se cítí. Styl oblečení, barva, střih, kvalita látky vědomě či nevědomě ovlivňují vaše sebevědomí. Vyberte si takové oblečení, které bude vystihovat člověka, kterým chcete být.
  5. Obklopujte se sebevědomými a pozitivními lidmi. Od nich se můžete mnohé naučit.
  6. Naučte se správně přijímat kritiku druhých.
  7. Přestaňte kritizovat sami sebe. Zranitelnost není slabost.
  8. Buďte zvídaví, učte se, hodně čtěte.
  9. Dopřejte si čas na přemýšlení a snění.
  10. Najděte si zkušeného a inspirativního člověka, který vám pomůže sebevědomí zvýšit. A je jedno, zda to bude mentor, terapeut, kouč nebo astrolog.

 Autorka: MKB

foto:pixabay.com

     

Spolupráce a komunita

Spolupráce a komunita

Jak by asi svět vypadal, kdyby neexistovala spolupráce? Byl by plný osamělých lidí, kteří pracují ze všech sil a nevytvoří toho mnoho. Celá lidská kultura je na vzájemném propojení a spolupráci založená. Vypadá to, že nadcházející časy budou o vzájemné spolupráci a pomoci více, než si v současnosti uvědomujeme.  Více

Ignorace pocitů

Ignorace pocitů

Jak se říká, jedinou jistotou v životě je neustálá změna. I nálady jsou tu od toho, aby se mohly měnit. Proto nemá smysl se zuby nehty snažit o udržení nálady na stejné úrovni. Můžeme ale pro svou pohodu pochopit něco, co celý proces propadů nálady promění. Více

Lítost

Lítost

Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes. Více


Další články