Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Optimista/Pesimista

foto: pixabay.com

„Optimista vidí příležitost v každé kalamitě, pesimista vidí kalamitu v každé příležitosti.“ Winston Churchill

Řekli byste o sobě, že jste spíše optimista nebo pesimista? Možná si myslíte, že je snazší být optimistou v určitých věcech, ale v jiných oblastech je to horší. Nebo jste se stali pesimistou jednoduše proto, že máte špatné zkušenosti a optimismus považujete za nepraktický, příliš idealistický nebo patřící jen snílkům? Nebo jste něco mezi a nazýváte se životními realisty?

Charakteristickým znakem pesimistů je, že mají sklony věřit, že věci jsou špatné a budou ještě horší. Vidí vše černě, vždy očekávají to horší. Pesimisté obvykle věří, že zlo zvítězí nad dobrem.

Naproti tomu optimisté mají sklony vidět a posuzovat věci z té lepší stránky. Domnívají se, že porážka je dočasná překážka, její příčiny jsou omezeny na tento jediný případ a příště to dopadne dobře. Čelí-li obtížné situaci, pak ji považují za výzvu a motivuje je to pracovat a snažit se ještě více.

Pesimismus a optimismus jsou protiklady, které mají svůj základ v hodnotícím postoji, tedy v myšlence. Všechno začíná myšlenkou. Z myšlenky se stává slovo, které je doprovázeno činem, a to vše vytváří naši životní situaci a zkušenost. Optimismus nebo pesimismus tak má obrovský vliv na náš život.

"Nikdo neví dost na to, aby byl pesimista." Wayne Dyer

Pozitivní naladění je velmi důležitou vlastností, protože vytváří pozitivní stav mysli, z něhož čerpáme pozitivní energii, která nám pomáhá naplnit naše sny. Naopak pesimista vidí ve všem problém a neustále si vytváří negativní scénáře, které ho brzdí. Pesimista je skleslý, posmutnělý a nevidí možnosti, jak svůj život zlepšit.

Pokud se člověk považuje za smolaře, pak tento postoj přitahuje negativní situace a potvrzuje prvotní očekávání. Jak řekl slavný kabalista Baal Shem Tov: „Myslíme si, že jsme smutní, protože věci nejdou podle našich představ, ale ve skutečnosti věci nejdou dobře, protože jsme smutní.“

Podle výzkumů náš postoj - pozitivní nebo negativní - ovlivňuje 85% činností. Jak je to možné? Optimisté, vědomě či nevědomě, optimálně využívají svých schopností a svou energii. Naproti tomu pesimista váhá, je plný pochybností, nevyužívá plně svého potenciálu.

Výhodou optimisty není jen úspěšnější život, ale také lepší zdravotní stav. Vědecké výzkumy potvrzují, že lidé s optimistickým pohledem na svět jsou zdravější, produktivnější a žijí déle. Optimisté mají lepší imunitní systém a větší šanci na přežití u nádorových onemocnění. Optimisté mají i šťastnější manželství. 

astrologii se mezi optimisty obvykle řadí ohnivá znamení, tj. zrozenci znamení Berana, Lva a Střelce. K optimistům by se mohli přidat i zrozenci znamení Vah.pesimistickým znamením řadíme vodní znamení, tedy zrozence znamení Raka, Štíra a také zrozence zemského znamení Kozoroha. Realisté jsou Býci, Vodnáři a zrozenci znamení Panny a Ryb. Proměnlivé znamení Blíženců obvykle osciluje mezi optimismem a pesimismem.

 

Optimistou se někteří narodí, ale každý se jím může stát. Jak na to?

  1. Obklopujte se pozitivními lidmi, vyhýbejte se pesimistům.
  2. Život je cyklický a má vzestupy a pády. Přijímejte skutečnost takovou, jaká je, když se vám daří i když se něco pokazí.
  3. Nebojte se udělat chybu.
  4. Buďte aktivní, štěstí přeje připraveným. Optimista vytváří více příležitostí, než jich nachází.
  5. Nebojte se měnit podmínky, pokud se něco nedaří.
  6. Nic neodkládejte. Buďte vytrvalí.
  7. Používejte pozitivní slova. Nikoho neobviňujte, nestěžujte si, nelžete. Nekritizujte se.
  8. Vyjadřujte vděčnost.
  9. Najděte si svou mantru - inspirativní citát, který vám pomůže udělat první krok, nevzdávat se a nevracet se do minulosti.
  10. Sportujte, hýbejte se. Pečujte o sebe. Jak se říká: ve zdravém těle, zdravý duch.
Autorka:MKB
Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.
foto:pixabay.com

 


     

Přátelství

Přátelství

Přátelství je jedním z nejkrásnějších darů v životě. Je definováno jako mezilidský vztah, který se vyznačuje vzájemným porozuměním, náklonností, ohleduplností, úctou, upřímností, důvěrou a empatií. Přátelství je vlastní nezištná pomoc a otevřenost. Více

Potenciál

Potenciál

Spousta lidí je zaneprázdněna plněním každodenních povinností a ani nemá čas se zamyslet, zda žijí opravdový život a našli smysl svého života. Žijí život podle představ jiných lidí - rodičů, partnera/partnerky, nadřízených, přátel nebo médií. Více

Peníze

Peníze

Proudí energie peněz do vašeho života dostatečně? Zhmotňuje se vám ve formě finanční hojnosti? Nebo je stávající realita vašim představám vzdálená? Možná jsou vám na překážku nesprávné myšlenky, nevědomý odpor, pochybnosti či chybějící víra. Více


Další články