Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vděčnost

foto: pixabay.com

"Ze všech přístupů, které si můžeme osvojit, je přístup vděčnosti tím zdaleka nejdůležitějším a jednoznačně nejvíce vlivňuje náš život." Zig Ziglar

Vděčnost je nástroj, který používáme k tomu, abychom si připomněli dobré věci v našich životech. Pomáhá nám vidět mnohé „obyčejné věci“, jejichž plnou hodnotu si často uvědomíme, až když o ně přijdeme.

„Vděčnost není jen největší z ctností, ale i rodič všech ostatních.“ Cicero

Vyjadřovat vděčnost není povinností. Nikdo vás do toho nemůže nutit. Je však dokázáno, že pravidelné vyjadřování vděčnosti má spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví a mezilidské vztahy. Vděčnost také vede k vyššímu bohatství.

"Štěstí je samo o sobě druh vděčnosti." Joseph Wood Krutch

Lidé, kteří každodenně vyjadřují vděčnost, jsou šťastnější, empatičtější, méně stresovaní, spokojenější se svým životem a dožívají se vyššího věku. Vděční lidé mají vyšší úroveň kontroly nad svým životem, osobním růstem a smyslem života. Podle výzkumů pravidelné vyjadřování vděčnosti zlepšuje imunitní systém, podporuje kvalitu spánku, snižuje úzkost, zlepšuje náladu a také zlepšuje mezilidské vztahy. Některé vědecké studie prokázaly korelaci mezi vděčností a zvýšeným blahobytem.

„Jestliže se díváte na to, co v životě máte, budete mít vždy více. Jestli se díváte na to, co v životě nemáte, nikdy nebudete mít dost.“ Oprah Winfrey

Budete-li pravidelně vyjadřovat díky za věci, které máte, nezáleží na tom, zda jich je či není mnoho, uvidíte, že množství a kvalita poroste. Budete-li vyjadřovat vděčnost za peníze, které máte, budete jich mít více. Budete-li oceňovat partnerský vztah, rodinu, pak i v této oblasti dojde ke zlepšení.

Nebudete-li si pravidelně připomínat všechny dobré věci, pak se budete zaměřovat na to, co nemáte, budete kritičtí a budete si neustále stěžovat. Na co zaměřujeme svou pozornost a energii, to roste. Svým zaměřením na chyby, potíže a problémy způsobíte, že jich budete mít ve svém životě stále více.

Vděčnost můžete vyjadřovat za své zdraví, za svůj domov, rodinu, přátele, práci, děti, příbuzné, domácí mazlíčky, bezpečné auto. Můžete děkovat za jídlo, vodu, vzduch, protože bez nich byste dlouho nepřežili. Lidé oceňují stromy, zvířata, ptáky, květiny, modrou oblohu, slunce. Seznam věcí, za které můžete děkovat, by mohl být velmi dlouhý. Důležité je, abyste věci ve svém životě nebrali jako samozřejmost a vyjadřovali vděčnost pravidelně.

"Na životě ve vděčnosti je cosi poklidného, tichá radost." Ralph H. Blum

 

Jak a kdy praktikovat vděčnost?

Vděčnost můžete projevit jednou za den, např. ráno, nebo si vděčnost zapsat do deníku. Jste-li svým založením negativisté, pak je vhodné projevovat vděčnost tak často, jak jen můžete. Obrátíte tak svou pozornost spíše ke krásám světa než k potížím.

  1. Ráno

Ráno, hned po probuzení, můžete vyjádřit díky za vydatný spánek a za pohodlnou postel. Někteří lidé si při ranní hygieně nebo ranní rozcvičce připomínají věci, za které jsou vděčni - za své zdraví, dům, rodinu, děti, psa, práci, za zázraky, které se přihodí.

  1. Deník vděčnosti

Zapisujte si každý den 5 až 10 věcí, za které jste vděčni. Tuto techniku praktikují i různé celebrity, např. Oprah Winfrey. Ta ve své knize Co vím jistě (What I know for Sure) k vděčnosti uvádí: „Pokud si každý den uděláte čas na malou vděčnost, pak budete ohromeni výsledky.“ Máte-li pocit, že každodenní zapisování díků do deníku je časově náročné, pak si projevy vděčnosti poznamenávejte elektronicky, stáhněte si nějakou aplikaci, např. Gratitude.

  1. Vděčnost ostatním

Oceňujte své přátele, příbuzné a kolegy v práci. Svou vděčnost vyslovte nebo jim jako projev uznání přineste malý dárek nebo připravte ranní kávu. Nečekejte až na zvláštní příležitost, např. narozeniny. Svým přátelům nebo příbuzným můžete poslat jakýkoliv den zprávu nebo zavolat a dát jim najevo, co pro vás znamenají.

  1. Jídlo

Praktikujte vědomé stravování. Než začnete jíst, poděkujte za jídlo. Věnujte pozornost jídlu, které máte na talíři, oceňujte barvy a vůni. Jezte pomalu. Žvýkejte důkladně. Při jídle nečtěte, nesledujte zprávy na telefonu, nedívejte se na TV. Vědomé stravování vede k lepšímu trávení a lepšímu vstřebávání živin. Vědecké studie ukazují, že vědomé stravování reguluje hladinu cukru v krvi. Člověk se nepřejídá a snáze hubne.

  1. Předmět vděčnosti

Některým lidem pomáhá nosit u sebe nějaký předmět, který jim připomíná projev vděčnosti. Může se jednat o nějaký talisman, kámen z oblíbené pláže, minci nebo náramek. Kdykoliv se na předmět podíváte nebo na si něj sáhnete, připomenete si, za co jste vděčni.

  1. Večer

Večer před spaním poděkujte za uplynulý den. Vyjádřete vděčnost za vše, co jste zvládli, co jste se naučili, viděli a zažili. Někteří lidé si z večerního vyjadřování vděčnosti udělali rituál, který praktikují se svými dětmi.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com


     

Vztek

Vztek

Nedávno mi při konzultaci jedna klientka říkala, že se snaží nebýt reaktivní a nezlobit se, ale nemůže si pomoci. Více

Sebevyjádření

Sebevyjádření

„Kdo jsem? Jak se cítím? Co potřebuji?“ Jak často si tyto tři kouzelné otázky kladete? Více

Strach

Strach

Strach je jednou z nejzákladnějších a nejsilnějších lidských emocí. Je to běžná lidská reakce na něco, co považujeme za ohrožující. Více


Další články