Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Stížnosti

foto: pixabay.com

„Kdo se vyhýbá stížnostem, zasluhuje se o štěstí.“ Abu Bakr

Stížnosti jsou vyjádřením naší nespokojenosti vůči nefungujícím úřadům, úředníkům, soudům, poště apod. Lidé si také stěžují na různé bolesti, ztráty, nevhodné chování kolegů, sousedů, dětí, stěžují si na své zaměstnání, počasí nebo na partnera. Ve většině případů si však lidé stěžují, přestože k tomu vlastně nemají důvod.

Pro spoustu lidí je lamentování naprosto přirozené. Někteří lidé mají ze stěžování prospěch, přináší jim to podporu a pozornost. Jiní si stěžují, aby omluvili svůj špatný výkon či svou neschopnost něco udělat nebo přestat dělat. Jak vysvětluje Eckhart Tolle, stěžování si a hledání chyb je jedna z nejoblíbenějších strategií ega k posílení sebe sama. Pokud ego nemá možnosti, s čím se identifikovat, pak přežívá díky stížnostem. Lidé, kteří hledají chyby na druhých, nálepkují je, cítí se ublížení, vztekají se a urážejí se, jen posilují své ego.

Pokud máte sklony k negativnímu myšlení, pak se snažte je neustále nahrazovat pozitivními obrazy. Vaše myšlenky utvářejí vaše životy. Svými myšlenkami a slovy si vytváříte svou vlastní skutečnost a tato energie se přenáší na všechno kolem. Stěžování si tedy má i negativní vliv na vztahy mezi lidmi. Když jste s lidmi, kteří si hodně stěžují, budete mít tendence si také stěžovat. Čím méně si budete stěžovat vy, tím méně si budou stěžovat lidé kolem vás. Chcete-li zlepšit své vztahy, buďte prvními, kdo si přestane stěžovat.

Dalším důvodem, proč si přestat stěžovat, je, že to negativně ovlivňuje vaše zdraví. Stěžování si a vztek zvyšují krevní tlak a oslabují imunitní systém. Rozčilování vede k vyššímu riziku srdečních chorob. Stěžování také přispívá k tvorbě vrásek.

I když je ego naším nepřítelem, není možné ho lehce odstranit. Podle učení kabaly, na co zaměřujeme energii, to posilujeme. Nereagováním na ego je jednou z nejlepších cest, jak překonat vlastní ego. Jak to ale udělat? Zkuste své ego obelstít. Zaměřte se na věci, na které si stěžujete, a změňte je, najděte řešení.

Změna je možná. Stěžujete-li si na práci, která vám přináší stres, pak místo stížnosti jednejte. Začněte hledat pracovní pozici, která více bude vyhovovat vašemu naturelu, vašim zájmům, bude blíže domova nebo si vyjednáte částečnou práci z domova.

Slova mají velkou moc. Změňte svůj slovník. Přestaňte používat slovo „problém“ a nahraďte ho slovem „příležitost“. Místo slova „překážky“ použijte „výzva“, místo „musím“ raději „jdu do toho nebo chci“. I kritika a sarkasmus jsou formy stěžování. Lidé reagují mnohem lépe na ocenění než na kritiku. Jakmile změníte přístup a slova, změníte i situaci. Když si přestanete stěžovat a upozorňovat na problémy, začnete více mluvit o tom, co se vám daří, budete více vyjadřovat vděčnost a budete spokojenější a šťastnější.

Sepište si seznam 5 věcí, na které si nejčastěji stěžujete. Kolik z těchto věcí máte v moci změnit? Kolik z těchto věcí je o vaší lenosti nebo o potřebě získat pozornost? Kolik z těchto stížností je o lidech, kteří vám přišli do cesty, aby poukázali na vaše vlastní nedostatky? Přijměte výzvu a vyzkoušejte si, jaké to je nestěžovat si týden, dva a nejlépe 21 dnů. Sami uvidíte, jak to pozitivně promění vás a váš život.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com

 


     

Slova

Slova

Co si myslíte, že je z duchovního hlediska horší? Uhodit někoho do tváře nebo se sejít s přáteli u kávy či sklence vína a pomlouvat další lidi? Více

Srdce

Srdce

Často nevědomě čekáme, že zvenku přijde někdo, kdo dá pozornost našemu srdci. Všímáme si tak více srdcí ostatních než toho svého, které je pro nás to nejdůležitější. Více

Sebepřijetí

Sebepřijetí

Věčné téma „Láska“. Láska je spojena se vším a její přítomnost či nedostatek stojí nakonec za vším. Všichni po lásce prahneme, ale mnohdy si neuvědomujeme, jak se jí doopravdy otevřít. A předně té, která vyvěrá z nás samých. Více


Další články