Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Oběť

foto: pixabay.com

„Kdykoli si myslíš, že ti něco nebo někdo ničí život, jsi to ty. Mentalita oběti je tak vysilující." Charlie Munger

V horoskopu je téma oběti naznačeno postavením Neptunu a Saturnu. Člověk, který má v sobě oběť, si často stěžuje, nepřijímá zodpovědnost za svůj život, má tendence být submisivní, pasivní, cítí se ukřivděn a viní druhé ze své nespokojenosti. Takový jedinec mívá často ve svém horoskopu prominentní postavení Neptunu. Vzhledem k tomu, že je Neptun vládnoucí planetou znamení Ryb, téma oběti se často objevuje i u zrozenců znamení Ryb. Postavení Saturnu se v horoskopu oběti projevuje pocity odporu, závisti, vzteku a kritikou. Pokud mají planety Neptun nebo Saturn v osobním horoskopu významné postavení, pak se téma oběti u člověka projevuje celoživotně. Tedy v případě, že člověk sám oběť v sobě nerozpozná a nezmění své chování.

Tranzitující pohyb planet Saturnu a Neptunu, které vytvoří dynamický aspekt ke Slunci, Luně, Venuši, Marsu nebo Merkuru v nativním horoskopu člověka, pak ukazuje na zesílení téma oběti. Takové postavení se může projevit změnou životní situace, což ovlivní chování jedince. Taková změna však bývá dočasná. Po odeznění tranzitu se podmínky mění a chování člověka také.

Jak se oběť projevuje?

Člověk, který žije v módu oběti, si pořád stěžuje. Vadí mu chování druhých lidí. Může se to projevit vztekáním se při jízdě autem, v domácím prostředí, kdy člověk má pocit, že musí všechno dělat sám a nikdo mu nepomáhá, v práci si stěžuje na chování kolegů či nadřízených, kteří ho znevýhodňují. Člověk se cítí bezmocný, zoufalý, je mu ubližováno, ale zároveň se nedokáže ozvat a asertivně sdělit své námitky. Nedokáže se zastat sám sebe. Oběť má pocit, že její život ovládají jiní, a má jen malou kontrolu nad věcmi, které se jí dějí.

Chování oběti se také projevuje neschopností odmítnout požadavky druhých lidí. Ačkoliv člověku něco nevyhovuje, přijímá to, protože se bojí reakcí lidí, ale následně prožívá negativní emoce. Odpovědí oběti je často pasivní agrese. Zapomene např. něco donést, udělat, splnit slib, otálí při plnění úkolu, zadržuje informace.

Oběť se i může srovnávat s druhými a pociťovat závist, pokud se někomu daří lépe, má lepší plat, úspěšnější kariéru, větší dům, nové auto nebo třeba lepší vzdělání. Oběť je zaměřena na vnější dojem, úspěch omlouvá talentem, místo aby byla motivována chováním a úsilím, které lidé museli vynaložit při dosahování svých cílů. Pro oběť je taková interpretace snadnější, než kdyby si připustila, že podobné úsilí mohla vynaložit sama.

Jak to změnit?

Oběť je docela snadné rozpoznat u druhých lidí. Vlastní oběť ale už obtížně zahlédneme. Chcete-li mít lepší a spokojenější život, prozkoumejte své chování. Začněte sledovat, kolikrát denně si stěžujete. Cítíte se bezmocní, ukřivděni, ublížení? Máte pocit, že lidé s vámi nejednají férově? Když se objeví problém, přijmete zodpovědnost a řešíte ho? Pokud vám něco vadí, řeknete to nahlas? Dokážete říci „NE“? Zastanete se sami sebe? Pociťujete závist vůči lidem, kteří jsou na tom lépe než vy?

Vezměte život do svých rukou. Staňte se vědomým tvůrcem. Co to znamená?

  • Poznejte se lépe. Vědomý tvůrce zná své silné a slabé stránky. Zaměřuje se na to, v čem je dobrý, a to rozvíjí. Své slabosti zná a nestydí se za ně.
  • Vědomý tvůrce je zvídavý, zajímá se o svět kolem sebe, nové informace prakticky využívá.
  • Vytváří pozitivní a stabilní vztahy. Není na svém partnerovi/partnerce ani dalších blízkých lidech závislý, nevnucuje druhým své názory a hodnoty.
  • Tvůrce se obklopuje lidmi, kteří ho podporují a inspirují a celkově se s nimi cítí dobře.
  • Žije přítomným okamžikem. Nelituje ničeho z minulosti, nemá strach z budoucnosti.
  • Pečuje o sebe. Zdravě jí, má dostatek fyzické aktivity a dobře spí.
  • Neutíká před překážkami, vnímá je jako výzvu. Je vytrvalý a houževnatý.
  • Vyjadřuje každodenně vděčnost. Je si vědom dobrých věcí, které se mu přihodily, a nepovažujete to za samozřejmost.
  • Pomáhá nezištně druhým. Nemá skryté záměry.
  • Je pozitivní, očekává dobré věci, vyhledává nové příležitosti. Má rád svůj život.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com

     

Jak na změny

Jak na změny

Někdy se nám to moc nezamlouvá, ale změny patří k životu. Nabízíme pár tipů, jak se změnám přizpůsobit co nejsnadněji a nejefektivněji. Více

Proč chození prospěje vašemu tělu a mysli

Proč chození prospěje vašemu tělu a mysli

Mnoho slavných spisovatelů, filozofů, skladatelů a tvůrců chodilo na dlouhé procházky, protože jim to pomáhalo jasně myslet, lépe se soustředit a získat nové nápady. Více

Touha. Jak chtít od života více.

Touha. Jak chtít od života více.

Touha je podstatou života. To je to, co nás pohání a nutí následovat a projevovat naše sny. Touha je tím, čím se my lidé odlišujeme od všech ostatních tvorů na Zemi. Touha je esencí naší duše. Díky touze můžeme tvořit a zažít naplnění. Díky touze jsme schopni dosáhnout velkých věcí. Musíme jen být ochotni vynaložit úsilí. Více


Další články