Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Přátelství

foto: pixabay.com

„Přítel je někdo, kdo vám dává úplnou svobodu být sám sebou.“ Jim Morrison

Přátelství je jedním z nejkrásnějších darů v životě. Je definováno jako mezilidský vztah, který se vyznačuje vzájemným porozuměním, náklonností, ohleduplností, úctou, upřímností, důvěrou a empatií. Přátelství je vlastní nezištná pomoc a otevřenost.

Pravá přátelství jsou podpůrná, léčivá a sjednocující. Přátelé jsou tu pro nás v každé situaci. Ať už si chceme popovídat, nebo potřebujeme poradit. Oslavují naše vítězství a pomáhají vyrovnat se s prohrami. Přátelé dávají a přijímají bez úsudků. Jak se říká: v nouzi poznáš přítele.

V knize Prorok Chalíla Džibrána Mustafa o přátelství říká: „Váš přítel je odpovědí na vaše potřeby. Je vaším polem, které oséváte s láskou a sklízíte s díkůvzdáním. Neboť k němu přicházíte se svým hladem a vyhledáváte ho pro svůj klid.“

Přátele si vybíráme sami. Nejsou nám přiděleni jako naši příbuzní. Proto máme možnost si vybrat dobré přátele. Člověk musí být druhým dobrým přítelem, aby si našel a udržel nápomocné přátele.

V přátelských vztazích obvykle hraje důležitou roli čas. Lidé, kteří se znají dlouhou dobu, např. od dětství či mládí, mají společné zážitky, vzpomínky, které tvoří pevný základ přátelství. S takovými lidmi si nemusíme nic vysvětlovat. Pojí nás zkušenosti, společné radosti, výhry i prohry.

A pak jsou přátelé, které poznáme a sblížíme se s nimi v průběhu života. Obvykle to je v pracovním prostředí, kdy se z kolegů nebo klientů stávají naši noví přátelé. Přátele můžeme najít i díky koníčkům, sportu, mezi rodiči kamarádů našich dětí nebo mezi sousedy. Tito lidé přicházejí do našich životů, aby nás něco nového naučili a posunuli nás na naší životní cestě.

Jsou lidé, kteří prožili zklamání v přátelství a bojí se navazovat nové vztahy. Dávají přednost samotě nebo životu se zvířetem. Člověk ale nemůže fungovat sám. Člověk, který žije sám, má sklony lenivět a rezignovat. Život o samotě je smutný. S televizí ani se psem se nezasmějete tak jako s lidmi.

Je spousta důvodů, proč mít přátele. Vědecké výzkumy ukazují, že pokud má člověk jednoho či více přátel, se kterými se může bavit o důležitých věcech, pak se může považovat za šťastného. Dobrá přátelství mají také vliv na naše zdraví. Lidé, kteří mají ve svém životě jednoho či více dobrých přátel, mají větší šanci na přežití vážných onemocnění než ti, kteří přátele nemají. Přátelství má pozitivní vliv na krevní tlak, ochraňuje před demencí a depresí. Lidé, kteří mají přátele, žijí déle.

Pokud nemáte přátele, pak je začněte hledat. Nevymlouvejte se na špatné zkušenosti, zklamání nebo nedostatek času. Buďte druhým nejlepšími přáteli a oni budou skvělými přáteli pro vás. A nemyslete si, že když máte na svém profilu na Facebooku 150 „přátel“, že to jsou opravdoví přátelé. Obvykle nejsou.

Znaky opravdového přátelství:

  1. Přátelé o sobě pořád vědí

Přátelé nemusí být pořád spolu, ale čas od času si zavolají, napíší si, zajdou spolu na kávu nebo na večeři. Oslavují spolu narozeniny, radují se z úspěchů.

  1. Přítel je k dispozici

Když je potřeba, přítel je k dispozici a postará se o vyřízení nezbytných povinností, pomůže v nemoci nebo při stěhování.

  1.  Vzájemná důvěra

Opravdoví přátelé si důvěřují. Nebojí se svěřit se svými pocity a slabostmi. Mají důvěru, že tajemství nebude vyzrazeno.

  1. Podpora

Dobrý přítel/přítelkyně nám pomáhá dosáhnout cílů. Jsou schopni rozpoznat naše možnosti, motivují a podporují rozvinutí našeho potenciálu. Dobrý přítel nesoupeří a nežárlí. Oceňuje úspěchy a chválí. Přítel nás obhajuje před druhými.

  1. Víra a empatie

Přátelé nám rozumí, věří v nás, nekritizují, neodsuzují. Respektují naše slabosti a nedostatky.

  1. Laskavost

Přítel nevyužívá přítele, každou projevenou laskavost oplatí, kupuje dárky a neočekává za to protislužbu.

 

Máte-li pochybnosti, zda vaši přátelé jsou opravdoví, pak si položte následující otázky:

  1. Těšíte se na ně? Nebo se s nimi vídáte jen ze zvyku, z povinnosti, nebo protože nemáte nikoho jiného?
  2. Je přítel/přítelkyně opravdu šťastná, že vás vidí, nebo spíše máte pocit, že se s vámi setkává, protože od vás něco potřebuje?
  3. Odcházíte ze setkání s dobrou náladou nebo s pocitem, že jste byli využiti a manipulováni?
  4. Jste ze setkání s kamarádem vyčerpaní?

Zjistíte-li, že přátelský vztah je narušen, přestal podporovat váš růst, nepomáhá vám, ale škodí a ubližuje, pak nastal čas si o tom promluvit a možná i odejít. Každý člověk zodpovídá za svůj život. Proto je lepší omezit nebo zcela ukončit vztah s člověkem, který vás brzdí, využívá vás nebo s vámi manipuluje. Nenechte si kazit život toxickými lidmi. Buďte jen s takovými, kteří vám stojí za to.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com

     

Potenciál

Potenciál

Spousta lidí je zaneprázdněna plněním každodenních povinností a ani nemá čas se zamyslet, zda žijí opravdový život a našli smysl svého života. Žijí život podle představ jiných lidí - rodičů, partnera/partnerky, nadřízených, přátel nebo médií. Více

Peníze

Peníze

Proudí energie peněz do vašeho života dostatečně? Zhmotňuje se vám ve formě finanční hojnosti? Nebo je stávající realita vašim představám vzdálená? Možná jsou vám na překážku nesprávné myšlenky, nevědomý odpor, pochybnosti či chybějící víra. Více

Osud

Osud

Říká se, že osudovost neexistuje, jen většina z nás nedokáže překročit stín svých dispozic. Více


Další články