Touha. Jak chtít od života více.
foto:unsplash.com
„Šampióni nevznikají v posilovnách. Šampióni vznikají z něčeho, co mají hluboko v sobě - z touhy, snu a vize.“ Muhammad Ali
Touha je podstatou života. To je to, co nás pohání a nutí následovat a projevovat naše sny. Touha je tím, čím se my lidé odlišujeme od všech ostatních tvorů na Zemi. Touha je esencí naší duše. Díky touze můžeme tvořit a zažít naplnění. Díky touze jsme schopni dosáhnout velkých věcí. Musíme jen být ochotni vynaložit úsilí.
Touhu vidíme u malých dětí, které chtějí všechno zažít, poznat, ochutnat a mít. Když vezmete dítě do obchodu s hračkami, nikdy neodcházíte jen s jednou věcí. Dítě nezajímají vaše argumenty, že už podobné hračky má nebo že hračky stojí hodně peněz. Dítě chce všechno hned a teď.
Touha se mění během života
Časem se touha u lidí zmenšuje. Nestává se to u všech jedinců. Záleží na rodinném prostředí, vzdělání, vlivu lidí a prostředí, ve kterém se pohybují. Někteří lidé se bojí si říct o něco lepšího, protože mají pocit, že si to nezaslouží nebo že by to bylo považováno za sobecké.
Lidé se často mylně domnívají, že s věkem by měli chtít méně. Častým předsudkem je, že lidé v seniorském věku by neměli mít velká přání.
Osobní zkušenost
Já jsem již od dětství toužila po větším, zajímavějším, bohatším životě, než měli mí rodiče a příbuzní. Chtěla jsem mimo jiné hodně cestovat, potkávat zajímavé lidi, mít práci, která mě bude bavit, a bydlet ve velkém a prostorném domě. Všechna moje přání se po letech naplnila.
Jaké jsou vaše touhy?
Při astrologických konzultacích mě často překvapuje, jak málo lidé chtějí nebo vůbec nevědí, co by mohli chtít. Jejich přání jsou často povrchní a ovlivněná pocitem nedostatku nebo sociálním prostředím a médii. Touží po věcech, které mají druzí nebo kterými by se mohli chlubit, např. auto, kabelka, šperky, nový mobil. To jsou však přání, která člověku nikdy nepřinesou dlouhodobý pocit spokojenosti.
Úrovně přání
Lidé mají každý den spoustu potřeb a přání. Začíná to ranní kávou, během dne touhou po dobrém jídle, sladkostech, skleničce alkoholu, sledování seriálu nebo nakupování nového oblečení.
V roce 1943 Abraham Maslow vytvořil hierarchii lidských potřeb. Seřadil potřeby do 5 úrovní, do kterých patří základní potřeby, jako je jídlo, spánek, pocit bezpečí, jistoty, rodina, láska, přátelství, přijetí, uznání a úcta. Do vyšších potřeb zařadil potřebu seberealizace, tedy snahu být nejlepším člověkem, jakým mohu být, dát prostor osobnímu rozvoji a nejvyšší jsou duchovní potřeby.
Člověk by si měl ujasnit, jaké jsou jeho touhy. Měl by se zaměřit na vyšší potřeby, tedy ambice, ideály a cíle, ke kterým bude směrovat. Neměl by pak ztrácet čas malými touhami, ale zaměřit se na naplnění vyšších potřeb.
„Abyste dostali, co chcete, musíte být tím typem člověka, který si to zaslouží.“ Charlie Munger
Jestli budete manifestovat své touhy, záleží na každodenním chování a rozhodování. Nechcete-li ke konci života litovat, že jste někdy mohli něco udělat a neudělali, pak se zaměřte na své nejdůležitější touhy a jednejte. Bez úsilí a aktivního přístupu se nic nestane.
Jak chtít více
- Ujasněte si, co opravdu chcete. Jaká jsou vaše nejniternější přání? Co jste chtěli už jako malé děti?
- Svá přání si sepište nebo si udělejte koláž z obrázků.
- Nestyďte se chtít více. Nenechte se ovlivnit druhými lidmi, i kdyby vám říkali, že jste snílci nebo blázni.
- Neslevujte ze svých nároků. Máte ve své moci svůj život přetvořit.
- Přání, která nebudou ku prospěchu jen vám, ale i druhým lidem, se splní vždy. Staňte se budovatelem lepšího života pro sebe i druhé.
- Svá přání podpořte vizualizací, meditací, afirmacemi.
- Neztrácejte čas nedůležitými aktivitami, které nepodporují vaše vyšší touhy. Omezte čas trávený u TV a na sociálních sítích.
- Obklopujte se lidmi, od kterých se můžete něco naučit, kteří vás budou inspirovat k novým věcem.
- Vzdělávejte se. Čtěte biografie slavných lidí. Pochopíte, že i lidé, kteří pocházeli ze skromných poměrů, dokázali velké věci.
- Usilujte o lepší sebepoznání. Člověk, který nerozumí sám sobě, často neví, co by mohl chtít. Člověk, který se dobře nezná, se obvykle projevuje nízkou sebedůvěrou, je nejistý, podceňuje se, má obavy. Je spousta účinných metod, které pomáhají k lepšímu sebepoznání, např. terapie, koučink, horoskop, četba psychologických a duchovních knih.
Autorka: MKB
foto:unsplash.com
84
Oběť
V horoskopu je téma oběti naznačeno postavením Neptunu a Saturnu. Člověk, který má v sobě oběť, si často stěžuje, nepřijímá zodpovědnost za svůj život, má tendence být submisivní, pasivní, cítí se ukřivděn a viní druhé ze své nespokojenosti. Takový jedinec mívá často ve svém horoskopu prominentní postavení Neptunu. Více
Jak na změny
Někdy se nám to moc nezamlouvá, ale změny patří k životu. Nabízíme pár tipů, jak se změnám přizpůsobit co nejsnadněji a nejefektivněji. Více
Proč chození prospěje vašemu tělu a mysli
Mnoho slavných spisovatelů, filozofů, skladatelů a tvůrců chodilo na dlouhé procházky, protože jim to pomáhalo jasně myslet, lépe se soustředit a získat nové nápady. Více
Další články