Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vizualizace

Foto: stuart miles/freedigitalphotos.net

„Představivost je vším. Je to ukázka blížících se životních krás.“ Albert Einstein

Jedním z největších objevů posledních desetiletí v oblasti psychologie je zjištění, že lidé jsou schopni ovlivňovat a měnit své podvědomí vytvářením představ. Vědomá a správně vedená vizualizace nebo také tvůrčí představivost dokáže naprosté zázraky.

Mnozí úspěšní manažeři, podnikatelé, umělci a hlavně sportovci ví, jak jim pravidelná vizualizace pomůže splnit to, po čem touží, ať už se to týká pracovní oblasti, majetkových poměrů, osobního života a vztahů, nebo zdraví.

"Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout." Napoleon Hill

Vizualizace podporuje motivaci, soustředění a sebekontrolu. Je to velice nápomocný prostředek při zbavování se trémy, obav a strachů z veřejného vystupování, pracovního pohovoru, zkoušky apod.

Když používáte svou mysl k tomu, abyste vytvářeli příběhy toho, co chcete, spíše než toho, co nechcete, začnete zažívat úžasné okamžiky. Člověk přitahuje to, na co nejvíce myslí, čemu věří, co v hloubi duše očekává a dokáže si představit

Důležitým krokem k účinné vizualizaci je stanovení cílů, je také potřeba mít jasnou představu a vložit do vizualizace pozitivní energii. 

Prvním krokem k vizualizaci je ujasnit si, čeho chcete dosáhnout ve všech oblastech svého života, tzn. v práci, v kariéře, ve vzdělání, v osobních a rodinných vztazích, v cestování, majetku apod. Je důležité popustit uzdu fantazie a představit si ideální život bez omezení. Je potřeba zapsat si takové cíle, které opravdu chcete, nikoliv takové, které byste měli chtít. 

Někomu vyhovuje sepsat si seznam úkolů, které chce v daném roce nebo v životě dosáhnout, nebo si vytvořit nástěnku snů. Velice nápomocnou metodou jsou malé papírky, na které si zapíšete jednotlivé úkoly a vložíte je do nějaké nádoby. Každý den si vyberete jeden papírek a budete vizualizovat svůj cíl. 

Jakmile budete mít jasno, čeho chcete v životě dosáhnout, pak stačí tuto představu posilovat pravidelnou vizualizací, dokud se nestane skutečností. Neustále se musíte zaměřovat na výsledek, kterého chcete dosáhnout. Žádejte mnoho. Budete-li postupovat správně, budou-li vaše myšlenky a cíle pozitivní, pak toho dosáhnete. 

foto: Iosphere/freedigitalphotos.net

Vizualizace nenahrazuje práci a vynaložené úsilí. Pokud ale budete usilovně pracovat a k tomu použijete i vizualizaci, pak svých cílů dosáhnete. 

Někdo se při vizualizaci soustřeďuje pouze na výsledek. Např. pokud chce uběhnout maraton, představuje si, jak proběhl cílovou páskou, jak se při tom cítil, jak si zkontroloval uběhnutý čas, jak mu tleskali přátelé a rodinní příslušníci. 

Jiný způsob vizualizace je tzv. procesní vizualizace, kdy si představujete všechny kroky k dosažení cílů. Pokud by se opět jednalo o přání uběhnout maraton, pak si budete představovat, jak stojíte na startovní čáře, jak běžíte, jak se pohybují vaše nohy, ruce, uvědomujete si svůj dech, jak se při tom cítíte, jaký máte průběžný čas, jak dobíháte do cíle, kde vás vítají vaši přátelé a příbuzní.

Vizualizace vám nezabere mnoho času. Nejlepší je provádět ji ráno, hned po probuzení, nebo večer před spaním. Praktikujte ji ale pravidelně, nejlépe denně.

foto: Sira Anamwong/freedigitalphotos.net

  

Jak praktikovat vizualizaci?

  1. Zavřete oči, klidně dýchejte.
  2. Představujte si sami sebe, jak jste dosáhli svého cíle, např. jste v domě, který si přejete vlastnit, stojíte na váze, která ukazuje ideální hmotnost, po které toužíte, držíte v ruce pohár vítěze turnaje, jedete v autě, které si chcete koupit, máte na prstě prsten, který se vám líbí. Ať už si představujete cokoliv, vaše představa musí vypadat, jako že už danou věc máte, že už jste svůj sen naplnili.
  3. Představujte si, jak se při dosažení svého cíle budete cítit, jak budete šťastní, vděční a usměvaví. Do své představy můžete zahrnout i další lidi, např. rodiče, partnera, partnerku nebo přátele, kteří vám budou gratulovat a radovat se s vámi z dosaženého úspěchu.

 

Obvyklou chybou při praktikování vizualizace je netrpělivost. I když se někomu podaří naplnit své sny během dnů, obvykle to trvá déle. Místo toho, abyste přemýšleli, kdy svůj sen naplníte, spoléhejte na zákon přitažlivosti, který vám pomůže váš sen splnit.

Druhou chybou jsou pochybnosti, jakým způsobem svůj cíl naplníte. Ať už je váš cíl malý, či velký, můžete si říkat, že je velmi obtížné, či dokonce nemožné ho naplnit. Myslete na to, že negativní myšlenky zpozdí či zcela naruší možnost naplnění vašich plánů. Proto byste se takových myšlenek měli zcela zbavit. Máte-li pochybnosti, pak začněte s vizualizací menších přání. Jakmile se naplní, zbavíte se pochybností a můžete vizualizovat větší úkoly.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

Foto: bplanet/freedigitalphotos.net

 


     

Kdo jste?

Kdo jste?

Jste člověk narozený na jistém místě. V jisté rodině. S jistým vzděláním. S jistými výhodami nebo nevýhodami. S jistými vštípenými zásadami a osvojenými hodnotami. S jistou vybudovanou pozicí v rodině, vztazích a společnosti. S jistou pracovní pozicí, úkoly a zodpovědností. Jste otcem, matkou, ředitelem, manažerkou, studentem, nezaměstnaným, pacientem, lékařem, žákem, učitelem, introvertem, extrovertem, jménem, titulem, věkem a pohlavím. Máte svou identitu. Více

Jarní desatero

Jarní desatero

Máme pro vás JARNÍ DESATERO: Více

Afirmace

Afirmace

I když někteří lidé zpochybňují sílu afirmací, jejich účinky jsou prokázány vědecky. Tato technika je účinným nástrojem, který může pozitivně ovlivnit vaše vztahy, finanční situaci, zdraví nebo práci. Více


Další články