Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Pochybnosti

foto: pixabay.com

„Když máš pochybnosti, zhluboka se nadechni a pokračuj.“ Laurell K. Hamilton

Pochybnosti ve světě zvířat nemají místo. Ptáče, které se učí létat, nikdy nebere v úvahu možnost, že by mohlo selhat. Jednoduše následuje svůj instinkt, běh přírody, rozevře křídla a letí. Podobně je tomu u malých hříbat. Již do několika hodin po narození hříbě podnikne své první kroky, aniž by přemýšlelo, jestli bude ve svém konání úspěšné či nikoliv. Zvířata nejsou omezována pochybnostmi. Jsou naprogramována na přežití.

Zdá se, že i malé děti začínají stejnou snahou růst a měnit se. I když to trvá mnohem déle, než dítě učiní své první kroky, přesto má snahu chodit a běhat. Když malé děti vstanou a udělají první krůčky, nekontrolují, zda to dělají správně. A stejně tak i rodiče své děti nekritizují za nepovedené výkony. Své děti povzbuzují a chválí. Kdy tedy nastane ta změna, že začneme mít pochybnosti o svých schopnostech? Kdy se objeví vnější a vnitřní kritik?

Obvykle to je v době školních let a v dospívání. Pochybnosti v dětech aktivují rodiče, prarodiče a učitelé. Některé děti jsou těmto negativním informacím otevřenější a jiné méně. To záleží na tom, jak jsou přirozeně nastavené.

Jak můžeme zmírnit či odstranit pochybnosti?

  1. Lépe se poznat

Člověk, který nerozumí sám sobě, má nízkou úroveň sebepoznání, často neví, proč se v nějaké situaci zachoval tak, jak se zachoval. Člověk, který se dobře nezná, se obvykle projevuje nízkou sebedůvěrou, tj. nevěří si, je nejistý, podceňuje se, má strach, obavy a pochybnosti. Proces sebepoznání je důležitý pro rozpoznání zdrojů pochybností. Je spousta účinných metod, které pomáhají k lepšímu sebepoznání, např. četba psychologických a duchovních knih, psaní deníku, meditace, terapie, koučing či horoskop.

  1. Nejste v tom sami

Uvědomte si, že nejste jediní, kdo o sobě pochybuje. Všichni lidé mají menší či větší pochybnosti a vůbec nezáleží na tom, jak úspěšní jsou. Nejistota a pochybnosti jsou součástí života a záleží jen na každém jednotlivci, do jaké míry se jimi nechá negativně ovlivňovat.

  1. Odolejte negativitě

Jsme obvykle sami sobě nejtvrdšími kritiky a svými nejhoršími nepřáteli, pokud dovolíme pochybnostem, aby nás ovládly. Když cítíte, že vás začíná ovládat negativita, postavte se jí. Změňte negativní sebepovídání na slova laskavosti. Připomeňte si své silné stránky a pozitivní vlastnosti. Žádný strach by nás nikdy neměl přimět k tomu, abychom si mysleli, že na něco nestačíme. Každý z nás má svůj životní úkol, který by měl objevit a naplnit svůj potenciál.

  1. Obklopte se vhodnými lidmi

Nadšení je nakažlivé, takže když máte obtížné časy a jste plni pochybností, obraťte se na ty, kteří do vašeho života přinesou naději a možnosti řešení. Nejsme určeni k tomu, abychom sami zvládli náročné úkoly. Přátelé nebo příbuzní mohou být obrovským zdrojem motivace a mohou nám pomoci, když to nejvíce potřebujeme. Stejně tak i rozhovory s koučem, astrologem, psychoterapeutem, mentorem či duchovním učitelem mohou pochybnosti rozptýlit a poskytnout nám lepší perspektivu.

  1. Dělejte to, co vám přináší radost

Zapojte se do aktivit, které vám přinášejí radost a uvolnění. A je jedno, zda půjdete běhat, zacvičíte si jógu, budete tancovat, hrát na nějaký nástroj nebo zpívat. Pozitivním posunem energie můžete začít mít větší důvěru ve své činy a sami v sebe.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com

 

 

 

 

 


     

Rodina

Rodina

Každá rodina je jeden uzavřený systém. Všichni členové rodiny se neustále vztahují vědomě i nevědomě k celému ostatnímu příbuzenstvu a ke svým předkům a každou svou myšlenkou a aktivitou se neustále podílí na vytváření současného stavu celkového systému dané rodiny. Cokoli se přihodí jednomu členu rodiny, to působí určitým způsobem na celý systém a naopak. Více

Pravda

Pravda

Jak kráčíme životem, často se z nejrůznějších důvodů zdráháme sdílet s ostatními svou celou vnitřní pravdu, v horším případě skrýváme a obcházíme svou hlubokou pravdu i sami před sebou. Více

Rovnováha

Rovnováha

Nedávno mi přítel zralého věku pravil: „Nemohu si stěžovat. Pokud se ohlédnu zpět na svůj život, mohu konstatovat, že se k dnešnímu dni, po dlouhé cestě, těším ze své celkem ucházející vnitřní rovnováhy.“ Více


Další články