Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Negativní myšlenky

Foto:unsplash.com

„Každá negativní myšlenka má škodlivý dopad na náš život.“ Joseph Murphy

Negativní myšlenky se u některých lidí vyskytují více než u druhých. Je to dáno vnitřním nastavením člověka, výchovou v rodině, ve škole a prostředím, ve kterém se pohybuje. Černé myšlenky mohou vyvolávat i negativní zkušenosti a zážitky z minulosti. Minulé chyby, prohry, křivdy, bolesti, ztráty a zklamání mohou v člověku vyvolávat pocity viny, zlosti, zlobu a nenávist.

Proč se negativní myšlenky objevují?

Každý člověk v sobě má stinné stránky, EGO. Kabala učí, že naše ego, náš „protivník“, je zdrojem veškerého sobectví, egoistického chování, vzteku, kritiky, depresí i pocitů viny. Dobře zná naše slabá místa a skrz ně přináší do našeho života překážky a chaos. Každý člověk tedy v sobě má pozitivní a negativní síly. Zároveň má svobodnou vůli a může si vybrat, na jakou stranu se přidá. Vyberete-li si dobro, pak se váš život výrazně zlepší. I když budete vnímat, že zlo stále existuje, nebudete se mu poddávat. Zlo je na světě přítomné, aby se lidstvo mohlo posouvat a zlepšovat.

Negativní síly ega mohou být omezeny, a dokonce i zcela transformovány. Prvním krokem je rozpoznat protivníka a jeho hry. Ego se nás vždy snaží přesvědčit, že neexistuje a že negativní události jsou způsobeny vnějšími faktory a lidmi (politiky, šéfy, sousedy, rodiči atd.).

Je dobré si připomenout, že málokdo je schopen vidět realitu takovou, jaká opravdu je. Člověk si myslí, že ví a vidí všechno správně, ale pravda je taková, že si realitu interpretuje na základě svého charakteru, své výchovy a předchozích zkušeností. Čemu věříme, to vidíme. Náš mozek nám často podává nepravdivé informace. A pak se na svět díváme jako na místo plné zloby, hrubosti, závisti, nenávisti, přetvářky, násilí, nehod, nepřátelství, nemocí a zabíjení.

Negativní situace nemusí být negativní

Popřemýšlejte, kdy se vám v minulosti stala nějaká nepříjemná událost a vy jste později zjistili, že to bylo to nejlepší, co se vám přihodilo. Opustil vás přítel a moc to bolelo? Za půl roku jste potkali někoho jiného, kdo se k vám hodí více, a jste spolu šťastni? Nebo vás vyhodili z práce? Museli jste si hledat práci novou, trvalo to dlouho a vaše sebevědomí tím trpělo? Později jste si našli novou práci, nebo dokonce změnili profesi, a jste teď daleko spokojenější? Anebo jste se pustili do podnikání, samostatná práce vám více vyhovuje a vyděláváte větší množství peněz? Několikrát jsem od svých klientů slyšela, jak jim závislost na alkoholu nebo vážná nemoc málem zničily život, ale oni se nevzdali, bojovali a zvítězili. Na základě této zkušenosti změnili priority, chování a jsou teď výrazně spokojenější.

Každá zkušenost, i negativní, nás může něco důležitého naučit. Pokud se něco neděje dle vašich představ, něco ztratíte, prohrajete, uděláte chybu, nepropadejte frustracím a negativním myšlenkám. Tato zkušenost vás poučí a příště uspějete. Žádný úspěšný člověk se nedostal na vrchol bez práce a občasných porážek. Počáteční prohry úspěšné lidi navedly k pozdějším vítězstvím a dosažení cílů.

Jak mít negativní myšlenky pod kontrolou?

Nikdo není schopen ohlídat, aby se černá myšlenka neobjevila. Každý je ale schopen své myšlenky měnit. Zrádná myšlenka se často objeví, když člověk jede na autopilota a dělá věci automaticky. Zlé myšlenky mohou v člověku vyvolávat lidé nebo nějaké konkrétní situace. Pokud se přistihnete, že reagujete vztekle při jízdě autem nebo ve vás negativní myšlenky vyvolává šéf, tchýně, soused, pak se naučte techniku „STOP“. V momentě, kdy se zlo objeví, přepněte z autopilota na manuální řízení své mysli a vědomě své myšlenky přesměrujte na něco pozitivního. Nebo si negativní myšlenky můžete představit jako smazané a nahradit je jinou představou.

Jiným typem negativních myšlenek, které mohou být zrádnější, jsou pocity, bezvýchodnosti, marnosti a zbytečnosti. Jsou lidé, kteří propadají temným myšlenkám a špatné náladě téměř pořád. Takovým lidem obvykle pomáhá změnit chování a hlavně prostředí. Je dobré sportovat, věnovat se koníčkům, prostě dělat aktivity, které vám zlepší náladu. Pokud nemáte nějaké zájmy, pak si je najděte. A také se obklopujte vhodnými lidmi, pozitivními přáteli, kteří vás budou podporovat a inspirovat k novým věcem.

Negativní myšlenky se také často objevují u lidí, kteří odkládají plnění úkolů. Tím, že prokrastinujete, vyvoláváte si negativní emoce a znepříjemňujete si svůj život. Vaše pozornost a emoce jsou ovládány odloženým úkolem, na který stále myslíte, a tím se nemůžete pořádně soustředit na své cíle. Cokoliv můžete vyřešit hned, udělejte to. Ať už je to telefonát, odeslání emailu, úřední záležitost, servis auta, oprava něčeho v domě či bytě, zaplacení složenek, bolavý zub, vyřešte to. Budete pak mít čistou hlavu a lepší náladu.

Je dobré vědět, že negativní myšlenky se spíše objevují v „prázdné mysli“, tedy v mysli, která zahálí. Mysl, která není aktivně využívána, je náchylnější k negativitě. Je velice důležité každodenně posilovat svou mysl. Každý den se naučte něco užitečného. Přečtěte si něco, co vyžaduje soustředění a přemýšlení. Každý den čtěte a studujte psychologickou a duchovní literaturu. Mocným pomocníkem v boji proti zlým myšlenkám je meditace.

„Myšlenky se stávají vnímáním, vnímání se stává realitou. Změňte své myšlenky, změňte svou realitu." William James


Negativní myšlenky ovlivňují fyzické zdraví

Člověk, který se kritizuje, nadává sobě i druhým, je neustále pesimistický, zvyšuje produkci stresového hormonu, který přispívá k tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí. Spojení mysli a těla je reálné a vaše chování může způsobit velké změny. Vědecké výzkumy potvrzují, že lidé s optimistickým pohledem na svět jsou zdravější, produktivnější a žijí déle. Optimisté mají lepší imunitní systém a větší šanci na přežití u nádorových onemocnění.

Je to jen na vás

Žijeme v době komfortu a nadbytku. V zásadě máme vše, co potřebujeme. A přesto mnozí nejsou šťastní a svou vnitřní prázdnotu krmí stížnostmi, pomluvami, kritikou a vztekem. Šířením negativních slov si uleví a cítí se tak lépe. Ale jen na chvíli. Je vždy snazší a pohodlnější držet se stávajícího stavu a nic neudělat pro změnu. Pozitivní myšlenky a slova však člověku mohou proměnit život, zbavit ho chaosu a pomoci naplnit jeho přání.

Zkuste začít tím, že budete pozorovat sami sebe jeden den, a poznamenejte si:

Kolikrát jste zaznamenali negativní myšlenky?

Kolikrát jste mluvili negativně, někoho pomlouvali, kritizovali, rozčilovali se, stěžovali si apod.?

Pokud budete vědomě kontrolovat a usměrňovat své negativní myšlenky a slova, pak to prospěje nejen vám, ale pomůžete tím i ostatním. Když nebudete sdílet nadšení z pomluv, které vám sděluje např. kamarádka, bude se ona cítit nepříjemně a příště již nikoho pomlouvat nebude. Alespoň ne před vámi.

"Největším objevem v mém život je zjištění, že lidé mohou změnit své vnější životy změnou vnitřního myšlení." William James

Jack Canfield učí metodu zbavování se negativních myšlenek a slov pomocí placení pokut. Požádejte svého partnera/partnerku, děti, příbuzné nebo kolegy v práci, aby vás sledovali a upozornili vás na každé negativní slovo. Za to potom zaplaťte pokutu, třeba 20Kč. Vyzkoušejte to týden. Uvidíte, že už během několika dnů sami omezíte počet negativních myšlenek a slov.

Udělejte sami sobě laskavost a přepněte svůj mozek na pozitivní myšlení. Budete překvapeni, jak se váš život dramaticky zlepší!

Autorka: MKB

foto:unsplash.com

 


     

Anděl-posel-zvěstovatel

Anděl-posel-zvěstovatel

Každý člověk má kolem sebe větší či menší podpůrný systém andělů, kteří ho chrání, směrují a pomáhají mu. Měli bychom pochopit, že tu nejsme sami a máme podporu k dispozici. Důležitou podmínkou, jak této podpory využít, je věřit, že andělé existují, a chtít se napojit na tuto pozitivní energii. Podle učení kabaly je zde více pozitivní energie andělů než opozitních sil. Ti, kdo dělají správné věci, mají vždy podpůrný systém na dosah. Více

Muž a žena v nás

Muž a žena v nás

Vždy tomu tak bylo, ale v současnosti jako by to bylo stále více potřebné. Učíme se vzájemné sounáležitosti, úctě a spolupráci v mezilidských vztazích, bez které daleko nedojdeme. Harmonický soukromý život a upevnění rodinných vztahů jsou obzvláště v této náročné době nadmíru důležité pro psychickou pohodu. Více

Nový cíl

Nový cíl

Nacházíme se ve velmi specifické době plné nenávratných změn. Míříme do zbrusu nové éry, která přinese nové životní podmínky a nové okolnosti. Více než kdy předtím zažívá mnoho lidí pocit, že se jim navyklé situace a procesy vymykají z rukou, že stagnují nebo dokonce couvají, vzdávají se a neví kudy kamVíce


Další články