Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Emoce

Foto: pixabay

„Nechci být vydán na milost a nemilost svým emocím. Chci je používat, užívat si je a ovládat je." Oscar Wilde

V psychologii jsou emoce definovány jako komplexní stav pocitů, které mají za následek fyzické a psychické změny, jež ovlivňují naše myšlení a chování. Emocionalita je spojena s řadou psychologických jevů včetně temperamentu, nálady, motivace a osobnosti.

Emoce jsou provázené fyziologickými změnami v těle, např. změnou srdečního tepu, změnou rychlosti dýchání, nevolností, závratěmi, bolestí hlavy nebo bolestí břicha. Také motorickými projevy, tedy mimikou a gestikulací. Emoce podněcující k určitému způsobu chování, připravují jedince k reakci na konkrétní situaci, například strach nás připravuje na případné nebezpečí. 

Mezi základní pozitivní emoce patří: radost, štěstí, klid, láska, naděje, nadšení, spokojenost, zájem a zvídavost.

Negativní emoce zahrnují: strach, smutek, nespokojenost, hněv, opovržení, znechucení, odpor, zklamání, sklíčenost, zoufalství, závist, pýchu.

                                                                                                  

Emoční inteligence

Tento pojem zpopularizoval Daniel Goleman ve své stejnojmenné knize.  Je to schopnost zvládat emoce, umět se vcítit do druhých lidí, přizpůsobit tomu své jednání, nepropadat náladám, podrážděnosti či obavám. Lidé s vysokou mírou emoční inteligence jsou si vědomi svých slabin, jsou nezaujatí, nehledají dokonalost, zbytečně nekritizují, dokážou odkládat své uspokojení a potlačovat zbrklost. Tito lidé jsou v životě úspěšnější než ti, kteří mají obecně vyšší inteligenci. Obecná inteligence přispívá podle výzkumů jen z 20 % k životní úspěšnosti. Emočně inteligentní lídři dokážou řídit nejen sebe, ale také ostatní mnohem efektivněji. 

 

Emoce v horoskopu

Postavení Luny v našem horoskopu vypovídá o tom, jaká je naše emoční dispozice. Promlouvá o tendencích našeho chování k druhým. Vyjadřuje naši schopnost navazovat důvěrné vztahy nejen k ostatním, ale k celému světu vůbec. Odráží naše spojení se zdrojem života. Pokud je navázáno dobré spojení, znamená to schopnost interakce s naší vlastní duší, která je pro vnitřní rovnováhu a spokojenost nezbytná. Z pozice Luny v našem horoskopu se můžeme dozvědět více o našem vztahu k matce v dětství a o tom, jaké mateřské péče se nám v dětství dostávalo. Od toho se posléze odvíjí i to, jakou péči jsme my sami schopni poskytnout druhým. Znamení, ve kterém se Luna v horoskopu nachází, a její příslušné aspekty naznačují, jakým způsobem získáváme převážně zážitky během života. 

Jak pracovat s emocemi

Vaše emoce jsou vnitřní barometr, který vás s neuvěřitelnou přesností může navádět k pozitivním akcím a také upozorňovat na přehlížená témata. Lidé obvykle vnímají negativní emoce jako nepřítele, kterému je třeba se vyhnout nebo ho zcela eliminovat. Myslete na to, že i negativní emoce vám něco sdělují, a je třeba jim naslouchat. 

Tady jsou příklady dvou emocí, které jsou vnímané jako negativní, ale je dobré jim věnovat pozornost, protože nám mohou něco důležitého o nás samých sdělit.

 

ZÁVIST

Málokdo otevřeně přizná, že cítí závist:

-       vůči kolegovi v práci, že byl povýšen a získal větší plat

-       vůči kamarádce, že našla svou opravdovou lásku

-       vůči sousedovi, že si koupil vysněné auto

-       vůči kolegyni, že zhubla a dostala se na ideální váhu.

 

Jako každá emoce není závist sama o sobě špatná ani nebezpečná – záleží na tom, jak na ni zareagujete. Jednou z problematických reakcí na pocit závisti je, že se stanete objektem své závisti posedlí a neustále na ni myslíte. To může vyvolat ještě větší závist. Veškerý čas a mentální energii, které jste vynaložili na přemýšlení o tom, co má někdo jiný a co vy ne, je čas a energie, které mohly být produktivně investovány jinde.

Další částí problematické reakce na závist jsou vaše hodnoty. Možná váš pocit závisti vede k tomu, že zaměňujete hodnoty a cíle jiných lidí za vlastní. Když investujete značné finanční prostředky do okázalých dovolených, koupě luxusního auta nebo domu v „dobré“ čtvrti jednoduše proto, že to dělají lidé, kterým závidíte, není těžké pochopit, že nemáte stanovené vlastní hodnoty a priority a nevíte, kde je váš smysl života.

Když se rozhodujete na základě hodnot jiných lidí, nakonec budete žít život někoho jiného a nebudete spokojeni.

Co kdybyste použili závist jako vodítko k sebereflexi o tom, co opravdu chcete? 

Příklad:

Když je váš kolega v práci povýšen, získal vyšší plat a pozici, na kterou jste si sami mysleli, a vy mu závidíte, pak vás to patrně upozorňuje na to, že máte pocit, že si zasloužíte lepší místo.  Možná zjistíte, že v současném zaměstnání není prostor pro růst, a začnete hledat jinou práci. Díky tomu jste otevření dalším podnětům a vyvíjíte se. Inspirujete se u těch, kterým závidíte, ale hledáte vlastní cestu. Můžete tak najít lepší práci, která bude více vyhovovat vašim schopnostem, a budete mít větší prostor rozvinout svůj potenciál.

 

PÝCHA

Při rozhovorech s klienty mě překvapuje, jak úspěšní lidé, kteří tvrdě pracovali, mají problém přiznat, že jsou na sebe a své výsledky hrdí. Bojí se, že by je lidé odsoudili za sebestřednost. Rozumím tomu, protože jsem také tak byla vychovávána. Spousta lidí vyrostla v rodinách, kde nebylo vhodné pociťovat hrdost z dobře odvedené práce. V náboženských kruzích je pýcha považována za hřích. 

Já zde nemluvím o pýše ve smyslu nadutosti, arogance, chlubení se, povýšenosti a namyšlenosti. Popisuji zde hrdost. Uznání vlastního úspěchu a radost z dobře odvedené práce.

Někteří lidé mají potíže přijmout chválu. Podceňují své úspěchy ze strachu, že by je někdo považoval za pyšné. Být alergický na kompliment je skoro tak špatné, jako být na komplimentu závislý. Lidé, kteří mají nezdravý vztah k hrdosti, často spojují pocit hrdosti s arogancí a pyšným chováním.  

Když se druhým něco povede, pak jim blahopřejete. Tak proč neprojevíte stejný kompliment sami sobě? Proč se nepochválíte? Vaše úspěchy vás posunují a inspirují druhé. Buďte na sebe pyšní.

 

 Na závěr:

Chcete-li lépe rozumět svým emocím, pak se věnujte činnostem, které vás spojí s vaším nitrem, jako je meditace, procházky v přírodě, jóga, plavání v jezeře či v moři, nebo psaní deníku. Čím lépe budete napojeni na své nitro, tím lépe pochopíte, čemu je třeba věnovat pozornost a jak to nejlépe řešit.



Autorka: MKB



Mohlo by vás zajímat:

OSOBNÍ HOROSKOP

foto: AdobeStock



     

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí

Zázraky se dějí každodenně. Každý člověk zažije někdy zázrak. Měli bychom si to připomínat a být za to vděčni. Více

11:11. Něco si přejte

11:11. Něco si přejte

Na 11. listopad připadá Den válečných veteránů, svátek slaví Martinové a v restauracích a v domácnostech se připravuje svatomartinská husa. Věděli jste ale také, že čtyři jedničky v datu anebo v čase přinášejí štěstí? Více

Vodnář a svoboda

Vodnář a svoboda

Symbolem znamení Vodnáře je nosič vody držící džbán, ze kterého vylévá lidem vodu života. Voda symbolizuje hojnost a požehnání. Všichni jsme přišli na tento svět s velkým potenciálem možností. V průběhu života zapomínáme na své sny z dětství, dáváme přednost rutině, mnozí se spokojují s růměrem či málem a nechápou, že by mohli mít mnohem lepší život. Více


Další články