Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jóga a astrologie

Foto: Ambro/FreeDigitalPhotos.net

Z hlediska jógy člověk může naplnit svůj osud pouze tehdy, zůstane-li fyzicky a psychicky zdráv a mlád.

Slovo jóga znamená spojení. Jógový způsob cvičení vychází z přesvědčení o úzkém spojení těla a mysli. Jógové pozice (asány) uvolňují svalové napětí, zvyšují pružnost a pohyblivost kloubů a vazů, udržují v rovnováze životní tělesné funkce, podporují krevní oběh a posilují svaly. Jóga přivádí člověka k harmonii.

Planety a znamení byly v astrologii tradičně přiřazovány jednotlivým částem těla a orgánům. Pokud se v některém znamení nachází více planet, může to znamenat, že uvedené části těla mohou být náchylnější k onemocnění.

Lidé, kteří praktikují jógu, by vždy měli zařadit do své sestavy ty jógové pozice, které nejlépe prospívají části těla, jež je spojována s jejich znamením.

 • Beran v astrologii ovládá hlavu, obličej, mozek a oči.

Předklon ve stoji (Padahastásana) je výbornou pozicí především pro lidi s nízkým tlakem. Dodává páteři ohebnost a sílu. Zlepšuje pružnost šlach a vaziva na nohou. Působí proti ukládání tuku na břiše, povzbuzuje činnost žaludku, jater a sleziny. Podporuje krevní oběh nohou, hlavy a obličeje. Působí proti tvorbě vrásek.

Pozice dítěte (Bálásana) je jednoduchou relaxační pozicí, ve které se zrozenci znamení Berana příjemně uvolní. Tato pozice uvolňuje svaly na nohou i chodidlech. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.

 • Býk je spojován s krkem, štítnou žlázou, jícnem a hrdlem.

Výbornou jógovou pozicí pro Býky je Svíčka (Sarvangásana). Stoj na ramenou s oporou působí příznivě na štítnou žlázu, která je zdrojem energie a vyrovnává metabolismus. Tato pozice předchází hypertenzi, podrážděnosti, nervozitě a nespavosti. Odstraňuje únavu a uvolňuje napětí. Zvyšuje odolnost proti nemocem z nachlazení a angínám. Prokrvení hlavy působí proti vráskám. Svíčku by měli cvičit lidé, kteří mají křečové žíly a hemeroidy.

Pozice pluhu (Halásana) celkově zvyšuje pružnost těla, ale především uvolňuje napětí v oblasti ramen a horní části zad. Reguluje činnost štítné žlázy. Tonizuje oblast žaludku a povzbuzuje činnost vnitřních orgánů. Zvyšuje odolnost proti angíně. Pomáhá při nespavosti.

 • Blíženci ovládají průdušky, plíce, ruce, paže, dech a nervový systém.

Pozice kobry (Bhudžangásana) je ideální pro lidi, kteří přes den hodně sedí. Posiluje zádové i břišní svaly. Kobra rozvíjí pružnost páteře a uvolňuje napětí ve spodní části zad. Pomáhá při menstruačních potížích. Toto cvičení má revitalizační účinky.

Pozice luku (Dhanurásana) posiluje zádové svalstvo. Masíruje vnitřní orgány. Rozšiřuje hrudník. Protahuje prsní svaly, zpevňuje horní část paží, břicha i stehen. Je to výborná pozice pro lidi s astmatem a dýchacími potížemi.

 • Rak ovládá žaludek a trávení.

Kobylka (Šalabhásana). Tato pozice bude vyhovovat Rakům, protože posiluje a protahuje dolní část zad a nohy. Zpevňuje a tvaruje boky a hýždě. Cvik působí příznivě na sedací nerv a preventivně proti ischiasu. Posiluje všechny orgány v břišní dutině, zlepšuje trávení. Zrychluje tep, vyvolává zvýšenou činnost srdce.

Pozice páva (Majúrásana) patří k náročnějším cvikům jógy. Ovlivňuje prokrvení břicha, zásobování vnitřních orgánů živinami. Řeší potíže se zácpou a zlepšuje stav cukrovky. Tato pozice vám dodá sílu, pružnost a zlepší soustředění.

 • Lev je spojován se srdcem, krevním oběhem a dolní částí zad.

Pozice ležícího hrdiny (Supta Vírásana) protahuje a procvičuje záda, dolní část páteře, břicho, stehna, kolena, lýtka a kotníky. Uvolňuje kyčle. Pomáhá při bolestech celé dolní části páteře, při ischiasu. Působí proti únavě nohou. Má osvěžující účinek.

Pozice velblouda (Uštrásana) umožňuje procvičit všechny zádové svaly a v plném záklonu protahuje celou páteř i krční svaly. Tato poloha zpevňuje a zeštíhluje pas a břicho, rozšiřuje hrudník a poskytuje úlevu při bolestech zad. Jde o velmi účinné cvičení pro zvýšení pohyblivosti v oblasti páteře.

 • Panna ovládá slinivku břišní, tenké a tlusté střevo a slezinu.

Zrozencům znamení Panny prospívá Pozice trojúhelníku (Trikónásana). Trojúhelník zvyšuje pohyblivost v oblasti pánve, ramen a nohou. Zeštíhluje pas a zpevňuje svalstvo břicha. Tonizuje nervový systém páteře. Pravidelné cvičení této pozice zlepšuje apetit a pomáhá při vyprazdňování.

Poloviční pozice krále rybářů - Rotace páteře (Ardha Matsjendrásana) uvolňuje kyčelní a ramenní klouby. Stimuluje činnost vnitřních orgánů - sleziny, jater a ledvin. Zlepšuje krevní oběh a trávení. Rotace páteře je výbornou pozicí pro lidi trpící zácpou. Zpevňuje krční, břišní, hýžďové a stehenní svaly a zbavuje je nadbytečného tuku.

Pozice kola (Úrdhva Dhanurásana) posiluje svaly paží, zad, břicha a hýždě. Poloha rozšiřuje hrudník, zlepšuje dýchání. Pozitivně ovlivňuje všechny orgány v dutině břišní, především dobře působí na střeva. Masážní účinek této pozice vyvolává tělesné i duševní osvěžení.

Pozice mostu (Sétu Bandhásana) zvyšuje pružnost zad. Má příznivé účinky na ledviny. Tonizuje pohlavní orgány jak z hlediska sexuálního, tak i hormonálního. Stimuluje produkci pohlavních hormonů. Má omlazovací vliv na celé tělo.

 • Štír je spojován s pohlavními orgány.

Předklon v sedě (Paščimóttánásana) bude prospívat Štírům. Tato poloha udržuje pružnou páteř a ohebné klouby. Zeštíhluje pas a zpevňuje břicho. Působí na vnitřní orgány a posiluje nervový systém. Pomáhá při trávicích potížích, zácpě, bolestivé menstruaci a potížích s prostatou. Připisují se jí omlazovací účinky na organismus.

Předklon roznožmo (Upavišta Kónásana). Předklon vsedě s roztaženýma nohama zlepšuje a reguluje menstruační poruchy a potíže. Přináší úlevu a zabraňuje ischiatickým bolestem. Upravuje a zdokonaluje vnitřní stranu stehen a lýtek. Natahuje páteř a zvyšuje její pružnost.

 • Střelec ovládá boky, stehna, játra a žlučník.

Pozice krále tanečníků (Natarajásana) patří k pokročilým pozicím. Pokud se vám podaří ji úspěšně zacvičit, pak zakusíte její půvab a eleganci. Tento cvik přispěje k rozvoji vaší rovnováhy, ohebnosti, síly, koncentrace a sebeovládání. Zpevňuje a vypracovává svaly zad, hrudníku, břicha a nohou. Posiluje hýžďové svaly, horní část stehen a lýtka. Zlepšuje pohyblivost kloubů a kotníků.

Pozice bojovníka II (Vírabhadrásana II) uvolňuje svaly na krku, posiluje a zeštíhluje stehna, boky, kotníky, ramena a zvyšuje jejich pružnost. Stimuluje vnitřní orgány. Podporuje výdrž a odhodlání.

 • Kozoroh je spojován s kostrou, koleny a kůží.

Pozice ryby (Matsjásana) posiluje zádové a krční svaly, uvolňuje břicho a hrudník. Tento cvik se doporučuje při chronické bronchitidě a astmatu. Má povzbudivý účinek i na činnost štítné žlázy a příštítných tělísek, které regulují vstřebávání vápníku v ledvinách. Vápník má důležitou funkci pro dobré fungování svalů, srdce, pevnost kostí a zubů. Vápník působí na mnoho procesů látkové výměny a aktivuje srážlivost krve.

Pozice hory (Tadásana) je zaměřena na správné držení těla. Posiluje kolena a kotníky. Zpevňuje břicho i zadek. Napravuje ploché nohy. Úklony v pozici hory vám zeštíhlí pas a budou posilovat svaly ramen, zad a břicha. Tato pozice dodává tělu energii a vitalitu.

 • Vodnář ovládá holeně, lýtka a kotníky.

Pozice stromu (Vrksásana) bude vyhovovat Vodnářům, protože účinně posiluje nohy, zvyšuje jejich ohebnost, uvolňuje kotníky, kolena i kyčle. Pomáhá při prevenci křečových žil a zlepšuje krevní oběh v nohách. Podporuje také schopnost koncentrace a zlepšuje smysl pro rovnováhu. Zvyšuje psychickou stabilitu.


Pozice orla (Garudásana)
podobně jako pozice stromu posiluje svalstvo nohou a zvyšuje jejich pružnost. Stimuluje a tonizuje břišní svaly a svaly horní části zad. Rovnováha a koncentrace mysli a těla jsou největšími přínosy této pozice.

 • Ryby jsou spojovány s chodidly a lymfatickým systémem.

Diamantový spánek nebo také Pozice ležícího hrdiny (Supta Vírásana) protahuje a procvičuje záda, dolní část páteře i břicho. Prokrvuje hýždě, stehna i lýtka. Zlepšuje trávení. Pomáhá léčit křečové žíly.

Pro zrozence znamení Ryb je vhodná Poloha lotosového květu (Padmásana). Je to meditativní poloha, která zvyšuje pružnost kyčelních a kolenních kloubů a kotníků. Natahuje stehenní svaly. Dobře působí proti únavě a ztuhlosti chodidel. Tonizuje celý nervový systém, usnadňuje hluboké dýchání a zlepšuje koncentraci. Mohlo by vás zajímat:

Astrologie a zdraví


     

Retrográdní Venuše

Retrográdní Venuše

Venuše v horoskopu symbolizuje krásu, lásku, partnerské vztahy, harmonii, estetické cítění a hodnoty. Proto se v době retrográdní Venuše očekává, že se vztahy celkově zhorší. Více

Barvy a astrologie

Barvy a astrologie

V astrologii jsou každému znamení, planetě i živlům přiřazovány barvy. Není náhodou, že lidé preferují určité barvy a jiným se vyhýbají. Má to obvykle souvislost s postavením planet v jejich horoskopu a obsazením živlů. Je běžné, že je v horoskopu člověka některý ze živlů více obsazen a některý chybí zcela. Barva energie, která ve vašem horoskopu převládá a je vám vlastní, určuje váš osobnostní typ. Je to způsob, jak se projevujete. VícePlanetární hodiny

Planetární hodiny

Planetární hodiny podobně jako planetární dny patří v astrologii k nejstarším astrologickým principům výkladu. Tradičně se jedné ze sedmi planet, které byly viditelné ze Země, přiřazoval jeden den v týdnu. Neděli vládne Slunce, pondělí je přiřazován Měsíc, úterý je ovládáno Marsem, středa je den Merkuru, čtvrtek Jupitera, pátek je ovládán Venuší a sobotě je přiřazován Saturn.   Více
Další články