Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vztek

foto: unspash.com

Hněv překonávej srdečností, zlé oplácej dobrým, lakomého překonávej dary, pravdou překonávej lháře.“ Buddha

Nedávno mi při konzultaci jedna klientka říkala, že se snaží nebýt reaktivní a nezlobit se, ale nemůže si pomoci. Když ji něco nebo někdo rozčílí, začne se vztekat. Je to dlouholetá klientka, která je ve své práci úspěšná, ale nemá dobré mezilidské vztahy. Svým chováním sabotuje svůj osobní život. Její zlost a reakce jsou přehnané a nepřiměřené.

Při konzultaci jsme se proto zaměřily na emoce. Ty jsou pro člověka významným ukazatelem, zpětnou vazbou jeho nitra. Místo abychom naše emoce ignorovali nebo potlačovali, měli bychom se snažit je rozpoznat a porozumět, co nám sdělují. Každá emoce vzniká z nějakého důvodu. Radost nám říká, že děláme věci, které nás baví a naplňují, že jsme na dobré cestě. Naopak smutek a vztek sdělují, že se cítíme jako oběť. Hněv se projevuje různě, ale obvykle je spojován s pocitem bezmoci. Lidé, kteří zažívají hněv, popisují svou reakci, jako že se jim něco děje, že je něco nebo někdo zlobí, že jim někdo způsobil křivdu. Obviňují druhé za to, jak se špatně cítí. Hněv je odpovědí na vnímanou nespravedlnost. Lidé si myslí, že když se někdo hněvá, je to projev síly. Naopak, hněv je projevem slabosti.

Buddha řekl: „Držet se hněvu je jako pít jed a očekávat, že druhá osoba zemře.“

Vztek nejenom ničí mezilidské vztahy, ale má i negativní vliv na naše zdraví. Emoce jsou vždy provázeny tělesnou reakcí. Když se člověk zlobí, zvyšuje se mu srdeční tep, stoupá krevní tlak i hladina cukru v krvi. Výzkum zjistil, že lidé mají po výbuchu vzteku pětkrát vyšší riziko infarktu a třikrát vyšší riziko mrtvice. Dlouhodobý hněv způsobuje chronický stres.

Pokud člověk chce být nejlepší možnou verzí sama sebe, měl by rozpoznat zdroje negativních emocí a naučit se s nimi pracovat. Je důležité umět dávat najevo klidným a srozumitelným způsobem svou nespokojenost a naučit se říkat „ne“. Pokud se člověk dostane do situace, kdy ho něco nebo někdo nazlobí, neměl by nikdy hned reagovat. Měl by opustit vyhrocenou situaci. Pokud ho rozzlobí nepříjemný email či SMS, měl by s odpovědí počkat. Někdy stačí pár minut, někdy hodina nebo den. Později se na situaci bude dívat jinak.

Negativní emoce často vznikají, když člověk nežije svůj život, ale život podle představ jiných lidí. Proto je dobré lépe se poznat, dělat věci, které člověka baví, mít své zájmy, koníčky, najít si opravdové povolání a mít naplňující vztahy.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:unsplash.com


Mohlo by vás zajímat:

Osobní horoskop

 

 


     

Vděčnost

Vděčnost

Vděčnost je nástroj, který používáme k tomu, abychom si připomněli dobré věci v našich životech. Pomáhá nám vidět mnohé „obyčejné věci“, jejichž plnou hodnotu si často uvědomíme, až když o ně přijdeme. Více

Sebevyjádření

Sebevyjádření

„Kdo jsem? Jak se cítím? Co potřebuji?“ Jak často si tyto tři kouzelné otázky kladete? Více

Strach

Strach

Strach je jednou z nejzákladnějších a nejsilnějších lidských emocí. Je to běžná lidská reakce na něco, co považujeme za ohrožující. Více


Další články