Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Lítost

foto: pixabay.com

„Ve světě, kde je smrt lovcem, není čas na lítost nebo pochybnosti. Je čas jen na rozhodnutí.“ Carlos Castaneda


Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes.

Někteří zmiňovali spory s přáteli nebo příbuznými, které neměli šanci napravit. Jiní litovali, že neměli kuráž někomu sdělit, že ho mají rádi. Několik lidí litovalo, že poslechli své rodiče a nestudovali obor, který je zajímal. Jedna klientka měla výčitky, že se věnovala budování kariéry a neměla dostatek času na své děti. Lidé často litují, že neměli odvahu naplnit své sny.

„Za 20 let budete více zklamáni věcmi, které jste neudělali, než těmi, které jste udělali. Tak odhoďte kouli. Odplujte z bezpečného přístavu. Zkoumejte. Sněte. Objevujte." Mark Twain


Tady je 6 lítostí, které mí klienti nejvíce zmiňovali:

  1. Skrývání pocitů a potřeb

Lidé mi říkali, že nevyjadřovali své pocity a potřeby, snažili se vyhovět druhým, aby nevyvolávali nelibost či dokonce hádky. A tak slevovali ze svých nároků, přizpůsobovali se a žili život, který jim nevyhovoval.

  1. Příliš mnoho obav a strachů

Strach nebo nedostatek odvahy vedl k lítosti, že lidé neriskovali, nezkoušeli nové věci, dali přednost horším pracovním pozicím, neseznamovali se s novými lidmi, nevyužili příležitostí. Zůstali příliš dlouho ve špatné situaci, ať už se jednalo o zaměstnání, které nenáviděli, nebo toxický vztah.

  1. Nebyli chytřejší při zacházení s penězi

Někteří klienti litovali, že dříve moc utráceli, nespořili na stáří, nevyužili výhodných nákupů ke koupi nemovitosti nebo pozemku.


  1. Nedosáhli vyššího vzdělání

Některým bylo líto, že neměli dostatek disciplíny a nedostudovali univerzitu. Jiní si přáli studovat jiný obor, než jim rodiče vybrali. Byli i tací, kteří po prvním neúspěchu u zkoušek obor vzdali a šli studovat něco snadnějšího. Později to považovali za ztracenou příležitost.

  1. Neudělali správnou věc

Někteří si vyčítali, že měli špatný vztah s někým z rodiny nebo přátel a neusmířili se před jeho/její smrtí. Jedna klientka litovala, že měla hádku se sestrou, která později zemřela při autonehodě. Tito lidé měli pocit, že se měli více snažit zlepšit a napravit vztahy, dokud byla šance.

  1. Odkládali radosti

Lidé odkládali záležitosti, které by jim udělaly radost. Plánovali si, že budou cestovat nebo se věnovat studiu či svým zálibám, až děti odrostou, až dostaví dům, budou mít více peněz… Obvykle se však něco stalo a všechny ty naplánované věci, na které se těšili, už z nějakého důvodu nemohli splnit.

  1. Udělali hloupé věci

Lidé litují, že někdy v minulosti někomu ublížili (manželovi, manželce, přátelům, rodičům, dětem), pili moc alkoholu, brali drogy, podváděli nebo dokonce kradli. Někdo to označil jako projev hlouposti, naivity nebo nezkušenosti.

O lítosti lidé obvykle mluví, když se v jejich horoskopech objeví tranzitující Saturn. Tato planeta je v astrologii spojována s omezováním, zklamáním a zkouškami. Saturn se v horoskopech všech lidí opakuje v pravidelných cyklech a vždy nás upozorňuje na ty oblasti, které bychom měli napravit. Říkám svým klientům, že by se lekcím neměli bránit, utíkat před nimi, ale měli by se snažit vyřešit vše, co v minulosti odkládali. Jinak by se planetární postavení mohlo projevit jako nějaká negativní událost či nemoc.

Člověk by neměl čekat, až se v jeho horoskopu znovu objeví Saturn, ale měl by přijmout výzvu a dobrovolně udělat to, co dlouhodobě odkládal.

Jaké jsou vaše lítosti? Co jste mohli udělat, a neudělali? Jakých chyb jste se dopustili? Pokud můžete něco udělat a napravit, pak nečekejte a jednejte.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Pak ho označte, že se vám líbí a sdílejte ho s přáteli. Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám. 

foto:pixabay.com

 


     

Svoboda

Svoboda

Svoboda. Sympatické slovo, není-liž pravda? Jaké podmínky a okolnosti potřebujete právě Vy k pocitu svobody? Více

Síla středu

Síla středu

Nacházíme se v chaotickém období plným nerovnováhy a protikladných lidských názorů na aktuální stěžejní společenská témata.  Více

Jedině teď a tady

Jedině teď a tady

Budoucnost bez obav, minulost bez lítosti. To nezní špatně, že? Více


Další články