Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Bohatství

foto: pixabay.com

Bohatství je obvykle spojováno s množstvím peněz, aut, nemovitostí, pozemků, šperků, kabelek a bot, které člověk vlastní. Bohatství ale zahrnuje mnohem více oblastí - finanční, duchovní, mentální i hmotné statky. Člověka lze považovat za opravdu bohatého, jestliže je úspěšný ve všech oblastech svého života. Má šťastný partnerský vztah, skvělý vztah s dětmi i příbuznými, má nápomocné přátele, má opravdové povolání, dostatek peněz, místo, kde se cítí doma, má své koníčky, vzdělává se, cestuje, je zdravý a má svobodu.

Rabi Nilton Bonder ve své knize Kabala peněz uvádí, že „skutečně bohatí jsou ti, kteří dosáhnou maximální kvality života, aniž by vytvářeli nedostatek pro sebe či druhé, ti, kdo plní své povinnosti, vyhýbají se plýtváním časem a neodebírají z přírody pro svou obživu víc, než skutečně potřebují.“

Podle učení kabaly jsou peníze energie a člověk je jako přijímač, skrz který energie prochází. Není vlastníkem, ale manažerem, který se o peníze dočasně stará. Člověk nikdy nic nemůže zcela vlastnit. Pouze určitý čas si užívá peněz a majetku, než přejdou do dalších rukou. Chovejte se k penězům jako k energii, nezadržujte je, nevyčerpávejte je, nechte je volně plynout.

Peníze mají v sobě dvě stránky, pozitivní a negativní. Množství peněz může zlepšit nebo zhoršit stav dalších oblastí života člověka. Peníze mají vliv na naše vztahy s druhými lidmi, vztah k práci, kariéře i zdraví. Kabala učí, že každý člověk přišel na tento svět, aby měl dostatek. A pokud musí zažít chudobu, pak je to důsledek jeho minulých životů. Nebo je nedostatek peněz způsoben jeho myšlením.

Mnoho lidí má k penězům negativní vztah. Považují je za něco špinavého. Mají představu, že bohatí lidé jsou podvodníci a peníze si nakradli. Pro mnoho lidí jsou peníze zdrojem strachu, obav a chaosu. Jsou lidé, kteří říkají, že peníze nepotřebují, protože jsou duchovně zaměřeni. To však není spiritualita. Člověk odmítáním peněz může maskovat svou lenost nebo neschopnost vydělat peníze a postarat se o sebe a svou rodinu.

Mezi tři hlavní překážky, které nám brání získat peníze, patří:

  1. Strach z chudoby

Tento strach je jedním z největších lidských strachů a také nejničivější. Lidé se bojí chudoby, protože je spojována s pokořením, utrpením, nedůstojností, hladem, nedostatečným přístupem ke vzdělávání a zdravotní péči. Strach z chudoby se projevuje obavami, přehnanou opatrností, nerozhodností, výmluvami, prokrastinací, duševní a fyzickou leností. Jak Napoleon Hill uvedl ve své knize Myšlením k bohatství: „Strach z chudoby paralyzuje schopnost myslet, ničí schopnost imaginace, ubíjí sebevědomí, podrývá nadšení, vnáší zmatek do našich záměrů, podporuje otálení, hubí entuziasmus a znemožňuje sebeovládání.“

  1. Pocity viny

Lidé si mnoho negativních představ spojených s penězi přináší ze své původní rodiny, kde je nabádali, aby šetřili „pro strýčka příhodu“. Nebo jim rodiče často opakovali, že peníze se vydělávají jen těžkou prací a přinášením obětí. Představa, že by člověk měl dostatek peněz, je tedy obklopena pocity viny. Omezující myšlení nikdy nemůže člověku pomoci k bohatství. Je důležité si to uvědomit a změnit to. Přijměte představu, že si zasloužíte bohatství. Buďte vděční za všechno, co máte, a dostanete ještě více. Naučte se také přijímat pochvalu a uznání.

  1. Chamtivost

Chamtivost neboli lakota je přehnané lpění na majetku a neochota se dělit. Hrabivost patří mezi sedm hlavních hříchů. Mezi chamtivými lidmi můžeme najít velké boháče i lidi, kteří sice nestrádají, ale neustále se chovají, jako by nic neměli. Vyvolávají tak v druhých výčitky, aby jim pomáhali. Škudlíte, i když nemusíte? Kupujete si levné jídlo, oblečení, nakupujete ve slevách a v bazarech? Pokud blokujete energii peněz, nevydáváte tolik, kolik byste mohli, pak nemůžete ani očekávat, že k vám peníze budou volně proudit.

Strach z bídy, pocity viny i chamtivost nejsou ničím jiným než stavem mysli. A stav mysli lze ovládnout a kontrolovat.


Jak změnit myšlení?

  1. Touha

Když budete toužit po bohatství, pak byste neměli chtít peníze a hmotné statky jenom pro sebe. Vždy do svých představ zahrňte i další lidi. Např. chcete-li se pustit do podnikání, pak si přejte takové zisky, které vám přinesou více peněz do rodinného rozpočtu, ale zároveň si přejte mít prosperující firmu, jež bude dávat práci hodně lidem a přispívat tak ke zlepšení jejich finanční situace. Můžete si přát více peněz, abyste mohli odjet do zahraničí, získat dobré vzdělání a věnovat se práci ve výzkumu, který může zlepšit životy mnoha lidem. Čím více ve svých přáních budete myslet na další lidi, tím větší šanci máte své touhy naplnit.

  1. Důvěra

Věřte, že na světě je dostatek peněz pro všechny. Tedy i pro vás. Když vy budete mít více, neznamená to, že někdo jiný by měl mít méně. Radujte se z úspěchů druhých lidí. V pracovní oblasti, ale i v osobním životě využívejte win-win strategie. To je takové chování, kdy z výsledku mají prospěch všechny zúčastněné strany. Takové jednání pak podporuje dlouhodobé vztahy a přispívá k celkové prosperitě.

  1. Dávání

Jak se říká, kdo dává, dostává. Pomáhejte druhým. Kupujte dárky. Dávejte dostatečné spropitné v restauracích. Plaťte své účty s radostí, že vám byly poskytnuty dobré služby. Dáváte-li s nechutí, pak k vám peníze budou těžko hledat cestu.

Velmi důležitým konceptem je podle učení kabaly dobročinnost. Lidé by měli pravidelně přispívat na dobročinnost a ze svých příjmů odvádět alespoň 10%. Kabala takové příspěvky považuje za sdílenou odpovědnost. Člověk by měl dávat nejlépe anonymně a neočekávat za své dary ocenění, respekt a obdiv. Kabala učí, že pokud člověk nechce přispívat, pak blokuje přirozený pohyb peněz a o tuto částku stejně přijde. Bude muset např. zaplatit pokutu za parkování či rychlou jízdu. Bude mít neočekávané výdaje za opravu rozbitého auta, vodovodu v bytě nebo se porouchá nějaký domácí spotřebič a bude třeba ho nahradit novým.

  1. Plýtvání

Nikdy neplýtvejte. Tím není myšleno šetřit a nedopřát si to, po čem toužíte. Plýtvání je zbytečné nakupování oblečení, které si vezmete jednou na sebe nebo možná nikdy. Plýtvání je nakupování velkého množství jídla, které nesníte a vyhodíte. Plýtváním je i opožděné placení účtů a faktur, což později vede ke zbytečnému placení penále z prodlení. Plýtvání je i situace, kdy odmítnete peníze, které vám náleží, a to jen z falešné hrdosti.

  1. Vizualizace

Ke změně myšlení napomáhá i představivost. Člověk může mít a stvořit cokoliv, co si dokáže představit. Množství peněz, které k vám přichází, odpovídá tomu, jaké máte představy. Je důležité vědět, co si opravdu přejete. Jaké je vaše číslo? 1 milion? 5 milionů? 100milionů? Kolik peněz a majetku si dokážete představit? Dokážete si sami sebe představit jako úspěšného, spokojeného a bohatého člověka? Jak uvádí Rabi Nilton Bonder v knize Kabala peněz: „Když nevíte, co chcete, stanete se neschopnými postarat se o vlastní živobytí. Pokud víte, co chcete a proč to chcete, vaše cesta k živobytí bude bez překážek a nemáte se čeho bát.“

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com


     

Deník

Deník

Jsem velký zastánce psaní deníku. Psaní je způsob, jak získat hlubší pochopení sebe sama a svého vývoje. Je to důležitý zdroj sebepoznání. Znám mnoho lidí, kteří se psaní deníku brání. S deníkem obvykle skončili ve svých pubertálních letech, kdy si psali o svých prvních láskách. Více

Čakry

Čakry

Dle východní filozofie k našemu tělu složeného z masa a kostí náleží také okem nespatřitelná energetická pole, zvané čakry. Více

Čemu věříme, to vidíme

Čemu věříme, to vidíme

Pokud se zeptáte více lidí, aby popsali nějakou událost, např. dopravní nehodu, dostane se vám několika různých a často i protichůdných verzí. Jak je to možné? Více


Další články