Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Pozitivní myšlení

foto:pixabay.com

„Náš život je tím, čím ho učinily naše myšlenky.“ Marcus Aurelius

Pozitivní myšlení je životní postoj, kdy se člověk zaměřuje na dobro v jakékoliv dané situaci a přistupuje k dobrému a špatnému v životě s očekáváním, že věci zvládne dobře. Je ve víře a přesvědčení, že člověk může mít kladné životní zážitky, tedy zažívat radost, lásku, naději, úspěchy a životní pohodu. Člověk očekává, že se stane to nejlepší, ne to nejhorší.

Jsem velký obhájce pozitivního myšlení, ačkoliv jsem narozená ve znamení Štíra a mojí „přirozeností“ bylo dívat se na svět spíše negativně a očekávat to horší. Trvalo mi hodně let, než jsem si koncept pozitivního myšlení osvojila. A dodnes nemohu říct, že bych neměla někdy moment, kdy mě napadne negativní myšlenka. Když se ale ozve vnitřní kritik, mám metody, jak nahradit negativní myšlenku něčím pozitivním.

Pozitivní myšlení může změnit váš život. Výzkumy zjistily, že pozitivní myšlení pomáhá lidem žít déle, zlepšuje duševní zdraví, snižuje osamělost, podporuje psychickou odolnost, sebeúctu, pomáhá najít smysl a účel.

Při konzultacích mi někteří klienti řekli, že pozitivní myšlení je ignorování reality a zlehčování problémů. Tak tomu vůbec není. Pozitivní myšlení je spojeno se zákonem přitažlivosti. Na co se člověk soustředí, to přitahuje. Když se člověk zaměří na negativní, zažije více negativních věcí. Tady jsou příklady, jak myšlení člověka a jeho postoj ovlivní jeho život.

Znám dvě ženy, které hned po padesátce zažily rozvod. Jejich manželé je opustili kvůli mladší ženě. Jak Hana, tak i Kateřina měly úspěšné manžely, kteří se finančně starali o rodinu, ony nechodily do zaměstnání, jejich prací byla péče o děti, manžela a domácnost. Obě měly v době rozvodu již odrostlé děti. Rozvod považovala Hana za ohromnou křivdu a svého manžela za to nenáviděla. Neustále o něm mluvila negativně, snažila se proti němu poštvat své děti a přátele. To se jí ale nedařilo a o to více ho kritizovala a pomlouvala. Ačkoliv při rozvodu dostala peníze a zůstal jí dům, musela se uskromnit, aby náklady pokryla. Snažila se i najít práci, ale nešlo to. Důvodem nebyl nedostatek zkušeností a chybějící praxe, ale spíše její negativní postoj. Její zahořklost způsobila, že se s ní příbuzní, přátelé a sousedé nechtěli moc vídat. Druhá žena, Kateřina, byla rozvodem také zaskočena, ale po několika měsících začala v nové situaci nacházet pozitiva. Zjistila, že má konečně čas na své koníčky, mohla se věnovat novým aktivitám, chodila s přítelkyněmi do divadla a na koncerty, které jí dříve chyběly. Více se zapojila do organizování různých komunitních aktivit pro děti a sousedy. Protože byla v místě bydliště oblíbená, nabídli jí práci na městském úřadu. Časem se zapojila do komunální politiky a ve volbách byla zvolena do městské rady. Práce ji moc bavila a přivedla jí do cesty nové lidi, včetně nového manžela.

Myslíte si, že to takto muselo dopadnout? Byl to neodvratitelný osud? Vůbec ne. Je ale pravda, že rozvod patří k osudovým zkouškám. Člověk má svobodnou vůli a může se rozhodnout, jak jednat. Kateřina svou zkouška zvládla na výbornou.

 

„Být pozitivní se neděje náhodou. Je to rozhodnutí.“ Diamante Lavendar

 

Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit své myšlení. Důležité je praktikovat pozitivní myšlení každodenně. Tady je několik tipů, jak na to:

1.     Afirmace

Vytvořte si několik afirmací, které budete každodenně ráno opakovat před zrcadlem. Pozitivní afirmace umožní nastavit tón pro každý den. Někomu to může připadat hloupé, ale po vyzkoušení zjistíte, že jsou nejen příjemné, ale i nezbytné pro vaše myšlení. Tady je několik afirmací, které můžete vyzkoušet. Jsou ale jen vodítkem, abyste si vytvořili vlastní mantry, které budou rezonovat jen s vámi samotnými.

„Jsem tvůrce své nálady.“

„Moje myšlenky mě neovládají, já ovládám své myšlenky.“

„Být pozitivní znamená být produktivní.“

„Věřím, že všechno je možné.“

„V mém životě je všechno v pořádku.“

„Ať je mi dáno učinit cokoliv, bude to úspěšné.“

 

„Neustále opakování přináší přesvědčení.“ Robert Collier

 

 

2.     Pozitivní citáty

Najděte si povznášející citáty, které vás budou inspirovat k optimismu. Napište si je na barevné lístečky a umístěte doma nebo v kanceláři na viditelné místo. Můžete si je napsat také do mobilu nebo do počítače. Uvádím zde několik citátů a přísloví, které vám pomohou dosáhnout nové perspektivy:

„Včerejšek už nezměníš, ale dnešek změnit můžeš.“

„Když myslíte pozitivně, dějí se dobré věci.“ Matt Kemp

„Změnou, kterou hledáme ve světě, se musíme stát my sami.“ Mahatma Gandhi

„Vítězové dělají to, co poražení dělat nechtějí.“ Gary Busey

„Jakmile nahradíte negativní myšlenky pozitivními, začnete mít pozitivní výsledky.“ Willie Nelson

„Vždy přeměňte negativní situaci na pozitivní.“ Michael Jordan

„Když nemůžeš, přidej.“ Emil Zátopek

„Pesimismus vede ke slabosti, optimismus k moci.“ William James

 

 

3.     Pozitivní slova

Rozpoznejte, jaká slova běžně používáte. Jsou spíše pozitivní, nebo negativní? Nadáváte, kritizujete, vztekáte se, klejete, pomlouváte, stěžujete si? Snažte se všechna negativní slova nahradit pozitivními. Nemluvte o druhých ani o sobě negativně. Neříjte nic, co nemyslíte vážně. Nepoužívejte slova, která jsou pro druhé zraňující.

„Chceš-li dokázat nějakou pravdu, nerozčiluj se a nevyslovuj ani jediné zlé či urážlivé slovo.“ Epiktétos


4.     Úsměv

Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří se usmívají, dokonce i když to je úsměv falešný, se cítili při plnění náročného úkolu pozitivněji než ti, kteří měli neutrální výraz. Zkuste se během dne více usmívat. Postupně zjistíte, že se na vás druzí usmívají také. Snažte se trávit více času s lidmi, kteří vás rozesmějí.

„Úsměv je to nejkrásnější, co si můžeš vzít na sebe.“

 

5.     Četba knih

Čtěte inspirativní knihy o pozitivním myšlení. Já jsem se hodně naučila z knih autorů, jako je Jack Canfield, Norman Vincent Peale, Napoleon Hill, Joseph Murphy, Timothy Gallwey, Susan Jeffers, Louise Hay a Brené Brown. Knihy ráda poslouchám jako audioknihy při procházkách se psem nebo v autě.

 

6.     Pozitivní lidé

Snažte se stýkat s pozitivními lidmi, kteří mají dobré postoje a budou vás neustále povzbuzovat, i když selžete. Omezte kontakty s lidmi, kteří vám nedovolují se cítit dobře, naplňovat své potřeby a být šťastní. Omezte hlavně kontakt s lidmi, kteří si hodně stěžují, kritizují, manipulují nebo nemají zdravý vztah k penězům.

„Pozitivní myšlení může být nakažlivé. Být obklopen vítězi vám pomůže vyvinout se ve vítěze.“ Arnold Schwarzenegger

 

7.     Vděčnost

Vděčnost je mocná síla, která člověka povznáší. Vděční lidé jsou pozitivnější, mají vyšší úroveň kontroly nad svým životem, osobním růstem a smyslem života. Vyjadřovat vděčnost není povinností. Nikdo vás do toho nemůže nutit. Budete-li pravidelně vyjadřovat díky za věci, které máte, nezáleží na tom, zda jich je či není mnoho, uvidíte, že množství a kvalita poroste.

Na závěr:

Zkuste přestat bojovat se životem a říkejte na události, které se objeví, ANO. Pokud se něco nepovedlo, o něco jste přišli, pak myslete na to, že Vesmír málokdy něco bere, aniž by měl pro nás už připraveno něco lepšího. V nepříjemných situacích si řekněte: „Všechno má smysl. Uvidíme, co dobrého tato situace přinese.“ Buďte trpěliví. Může trvat nějakou dobu, než si osvojíte pozitivní myšlení.

„Netlačte na řeku, teče sama.“ Barry Stevens


Autorka: MKB


foto:pixabay.com

     

Věk Vodnáře

Věk Vodnáře

Archetypem VĚKU VODNÁŘE je HUMANISTA. Věk Vodnáře nabízí sjednocení. Přináší novou energii opravdovosti, originality a odpoutání se od přežitých pravidel a příkazů. Také duchovní život bude vnímán zcela odlišným způsobem a začne docházet k hromadnému probuzení se z deziluze. Více

Vzorce chování

Vzorce chování

Viděli jste film nazvaný Na Hromnice o den více (v originále Groundhog Day)? Je to americká komedie z roku 1993. Děj filmu se odehrává v malém městečku Punxsutawney, kde blížící se příchod jara tradičně vždy každého 2. února za svítání předpovídá místní maskot - svišť Phil. Hlavní hrdina, moderátor počasí Phil, kterého výborně hraje Bill Murray, je samolibý muž, otrávený životem a svou prací. 2. února se Phil dostane do časové smyčky a stále se vrací do stejného dne. Více

Lepší život

Lepší život

Vidím u svých klientů, že mnozí čelí obavám o svou budoucnost a hrají na jistotu. Nevidí nové možnosti. Bojí se realizovat plány, o kterých dříve mluvili. Nebo mají pocit, že mít lepší život vlastně ani není možné. Což je špatně. Všichni jsme předurčeni pro lepší život. Nemůžeme ale sedět a čekat, až se nám lepší život „stane“. Že nám ho někdo zařídí. Musíme v něm sehrát svou roli. Více


Další články