Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Chyby

foto: pixabay.com

„Člověk, který nikdy nedělá chyby, je člověk, který nikdy nedělá nic.“ Theodore Roosevelt

Mám několik klientů, kteří se chodí radit pravidelně před jakýmkoliv větším rozhodnutím. Jsou to lidé narození ve znamení Štíra, Kozoroha a Panny. Mají rádi vše pod kontrolou a neradi chybují. Někdy jim říkám, že by měli vyzkoušet i něco jiného. Ale oni jsou opatrní a jdou raději na jistotu.

Žijeme v době, která přináší spoustu nových možností a příležitostí. Někdy je možností tolik, že se člověk cítí paralyzován a vlastně neví, jakým směrem se dát. Říká si, co když je to špatná volba? Co když to bude neúspěch? Ztrapním se před ostatními. Budu odmítnut/odmítnuta. Někteří mají pocit, že nejsou dostatečně připraveni, aby se pustili do nových aktivit. Jsou to perfekcionisté, kteří bývají s výsledky svých činností málokdy spokojeni.

Stejně jako se dítě učí chodit a občas spadne, je i chyba/pád člověka součástí procesu učení. Chcete mít lepší život, ale bojíte se neznáma? Nikdy nemůžete plně rozvinout svůj potenciál, lépe poznat sami sebe, pokud nechybujete. Podle učení kabaly jsou chyby nezbytnou součástí života. Pomáhají nám růst a učit se. Chyby jsou naším navigačním systémem. Ukazují nám, že jsou i jiné cesty k cíli.

Přišli jsme na tento svět, abychom odkryli svůj potenciál, našli smysl života. Abychom ho nalezli, musíme jít proti své přirozenosti, opustit věci známé, naši zónu komfortu. Když zkoušíme nové věci, chyby se objeví. Není tedy špatné chybovat a neuspět napoprvé. Důležité je, co s chybou uděláme, jak se poučíme.

Chyba může být požehnáním

Když se ohlédnete za svým životem a podíváte se na neúspěchy a chyby, co vás naučily? Kam vás to nasměrovalo? Neudělali jste závěrečnou zkoušku? Neuspěli jste v podnikání? Nevyhráli jste turnaj? Vsadila bych se, že tyto neúspěchy přinesly přeci jen něco pozitivního. Nasměrovaly vás k jiným činnostem? Stali jste se disciplinovanějšími a lépe se na zkoušky připravovali? Začali jste pracovat v jiném oboru? Největší požehnání se obvykle objevují při neúspěších a zklamáních.

Když se v chybách budeme snažit najít něco pozitivního, bude nám to pomáhat nebát se budoucích výzev. Strach nás nebude blokovat. Chovat se zodpovědně a opatrně, zvažovat rizika je jistě na místě, ale někdy je takové chování způsob, jak lidé maskují svou lenost nebo neschopnost.

Když sedmkrát upadneš, osmkrát vstaň.“ japonské přísloví


Udělejte to

Pusťte se do aktivit, které chcete vyzkoušet. Zpočátku se mohou objevit pochybnosti, ale později si to budete užívat. Zjistíte, že konečně děláte to, co jste vždy chtěli udělat. Objeví se překážky, ale vy je zvládnete. Najít svůj smysl života a spokojenost vyžaduje hodně experimentování a učení. Nejdůležitější je ale akce. Musíte začít.

Chyba se dá napravit

Každá chyba se dá napravit. I když jste někomu neúmyslně ublížili, můžete to napravit. I chyby, které člověk udělá z mladistvé nezkušenosti a z neznalosti se dají napravit. Když člověk přizná chybu, přijme zodpovědnost, pak má vždy naději na zlepšení. Jediné chyby, které se obtížně napravují, jsou ty, které člověk dělá úmyslně. Tedy vědomě ubližuje, zraňuje a škodí druhým. Takovým chováním si přivolává do života chaos a negativitu.

Když uděláte chybu – 3 kroky

  1. Když uděláte chybu, myslete na to, že to je součást procesu učení a mělo to tak být. Je to způsob, jakým vás Vesmír učí fungovat jinak.
  2. Přemýšlejte, co vás má chyba naučit. Jaké ponaučení si z toho máte vzít? Co máte udělat příště jinak?
  3. Přijměte zodpovědnost za své chování a slibte si, že už chybu nebudete opakovat.


Na závěr

Je nějaká událost, která vás stále drží v minulosti? Udělali jste chybu a cítíte vinu a stud? Napište si na papír, co se stalo, a pak ten papír roztrhejte nebo spalte. Udělejte to pro sebe. Nedovolte, aby vás chyby držely v minulosti. Požádejte o odpuštění. Každý okamžik je nový začátek. Vesmír vám nabízí spoustu dobrého. Vstaňte a zkuste to znovu a lépe.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com 

     

Opravdu to chcete?

Opravdu to chcete?

Viděla jsem u některých svých klientů, ale také u svých přátel, že v určitém bodě svého života udělali razantní změnu. Více

Kouzlo 3 kroků

Kouzlo 3 kroků

Kterou variantu byste si zvolili? Mít pravdu nebo být šťastní? Více

Krize = příležitost

Krize = příležitost

V době pandemie slyším od svých klientů a přátel nářky, že jsou zavření doma, že nikam nemohou, vadí jim home office, chybí cestování, přátelé, zábava, kina, divadla, bary a restaurace. Říkám jim, že než nadávat a stěžovat si bylo by lepší využít času restrikcí a karantény k něčemu užitečnému. Dříve na spoustu věcí nebyl čas. Teď ho máme. Neměli bychom ho využít efektivně? Více


Další články