Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Dávání

Foto:unsplash.com

„Nikdo se nikdy nestal chudým dáváním.“  Anne Frank

Syn mi vyprávěl o youtuberovi, kterého delší dobu sleduje. Je jedním z nejoblíbenějších youtuberů na světě a říká si MrBeast. Proslavil se hlavně tím, že pomáhá druhým a rozdává vydělané miliony dolarů. Čím více dává, tím více má sledujících a víc vydělává.

Vypadá to, že youtuber MrBeast, vlastním jménem Jimmy Donaldson, objevil tajemství dávání. Začínal jako třináctiletý kluk z ničeho. Vždy byl ale štědrý a pomáhal druhým. Jeho přístup ho proslavil a postupně získával více sledujících a generoval více peněz. V dubnu 2021 má přes 57 milionů sledujících na serveru YouTube.

Lidé mají pocit, že „braní“ je udělá šťastnými. Čím více dostanou, čím více si koupí a budou mít, tím budou spokojenější. Peníze a nahromaděné věci nás ale šťastnějšími neudělají. Člověk může být považován za bohatého a šťastného, jestliže je úspěšný ve všech oblastech svého života, má opravdové povolání, naplňující partnerský vztah, rodinu, je zdravý a má čas na své koníčky.

Představa, že člověk by měl dávat, jen když má hodně peněz a dávání je pro něj tudíž snazší, je mylná. Pokud člověk nedává, když má málo, nebude dávat, ani kdyby měl nadbytek.

Akt dávání vyvolává dobré pocity. Koneckonců není lepší zážitek než sdílet dárek a vidět rozzářenou tvář člověka obdarovaného, ať už je to dárek narozeninový, nebo jiný.

Dárcovství podporuje komunitní propojení, slouží společnosti. Ať už dobrovolně věnujete svůj čas, energii, věci, nebo peníze, zpříjemníte někomu den a pomáháte zlepšovat svět. A k tomu přispíváte i sami sobě. Děláte svůj život lepším.

Výzkumy ukazují, že ti, kdo pravidelně provozují altruistické chování, jsou zdravější, žijí déle, mají lepší duševní zdraví. Lidé, kteří jsou velkorysí, podporují charitativní činnost, jsou celkově šťastnější.

Život je paradox. Cokoliv člověk chce, měl by dávat. Chcete-li, aby se k vám lidé chovali přátelštěji a laskavěji, buďte přátelští a prokazujte laskavost. Pokud chcete lásku, pak ji musíte projevovat. Chcete-li mít více peněz, pak je dávejte. Dávejte nezištně, aniž byste očekávali něco zpět.

Vesmír je naším zrcadlem a odráží vše, co dáváme. Ve smyslu pozitivním i negativním. Co dáváme, to dostáváme.

A nakonec pár slov z mé oblíbené knihy Prorok, Chalíla Džibrána:

„Dáváte málo, dáváte-li jen ze svého majetku. Opravdu dáváte, když dáváte ze sebe.

Jsou takoví, kteří dávají málo z toho mnoha, co mají, a dávají to z touhy po uznání. A toto jejich skryté přání činí jejich dary nedobrými.

A jsou tací, kteří dávají s radostí, a tato radost je jejich odměnou.

A jsou takoví, kteří dávají a nepoznávají v dávání bolest, ani nedávají z ohledu na ctnost.

Je dobré dávat, je-li člověk o to požádán, ale lépe je pochopit a dávat bez požádání.“

 

 Autorka: MKB


     

Slyšíme se navzájem?

Slyšíme se navzájem?

Na světě od pradávna existují protipóly a mezi těmito protipóly existuje ještě miliony nuancí, ze kterých volí každý jeden z nás. Svět je krásný a zajímavý, protože je plný rozdílů a odlišností. Více

Trénujte nepohodlí

Trénujte nepohodlí

Podle učení kabaly máme mít šťastný a požehnaný život, ale musíme na tom pracovat. Když v životě probíhá vše hladce, máme své pohodlí, pak není kam růst. Více

Stavitel, nebo Ničitel

Stavitel, nebo Ničitel

Lidé se dají rozdělit na dvě skupiny, na Stavitele a Ničitele.  Více


Další články