Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Je vám v zimě smutno až depresivně? Několik nápadů, jak špatnou náladu odehnat.

foto:pixabay.com

Nevlídné zimní počasí, chladno, nedostatek slunce u mnohých způsobuje únavu, mrzutost, smutek a melancholii. Člověk bojuje s nedostatkem energie, pocity prázdna, úzkostmi a celkovým zhoršením výkonnosti. Psychologové mají pro zimní špatnou náladu odborný název Sezónní afektivní porucha (SAD). Průzkumy ukazují, že se SAD vyskytuje až u 20% populace. Poměr žen k mužům je 4:1.


Vyzkoušejte praktiky, které vám pomohou zlepšit náladu a zvýšit energii:

 

1.     Začněte den s afirmacemi

Slova mají velkou moc. Špatná slova vytvářejí negativní energii. Pokud si hned ráno budete říkat, že vás čeká další špatný den, pak se tak stane. Zkuste si ráno před zrcadlem opakovat několik krátkých vět, které vám pomohou přeprogramovat vaše podvědomí. Použijte afirmace jako: „Jsem tvůrce své nálady.“ „Mám spoustu energie.“ „Jsem v bezpečí.“ „Čeká mě úspěšný den.“

 

2.     Zvyšte příjem vitamínu D

Většina vitamínu D, který naše tělo získá, pochází ze slunečního záření. Protože nám v zimě sluneční svit chybí, je důležité vitamín D doplňovat ve formě tablet nebo kapek. Zařaďte do svého jídelníčku také potraviny bohaté na vitamín D, tj. ryby, hlavně lososa, makrelu nebo tuňáka, a dále pak vajíčka. Pomáhají i vitamíny řady B, které pozitivně ovlivňují nervovou soustavu.

 

3.     Používejte příjemné vůně

Vůně mají vliv na psychiku a emoce člověka. Četné studie ukazují souvislost mezi některými vůněmi a nevědomými reakcemi. Vůně mají schopnost zlepšovat náladu, působí proti stresu a spouští v těle léčebné procesy. Vůně v paměti uchovávají zážitky a vyvolávají na ně příjemné vzpomínky. Víte, že citronový olej zvyšuje produktivitu práce? Máta osvěžuje mysl, zmírňuje bolesti hlavy a uvolňuje dýchací cesty. Vůně jasmínu navozuje pocit radosti a klidu. Růže zlepšuje náladu a působí jako afrodiziakum. Levandule zklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru. Používá se pro lepší spánek.

 

4.     Omezte cukry a sacharidy

Potraviny ovlivňují naše zdraví i naši náladu. Jednoduché cukry jsou příčinou nervozity. Omezte potraviny, které mají vysoký glykemický index, což je hodnota, která označuje rychlost vstřebávání cukru do krve. To jsou výrobky z bílé mouky, tedy rohlíky, těstoviny, knedlíky, pizzy, sušenky, bonbóny a zákusky. Přestaňte pít sladké nápoje a energetické drinky. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více rostlinné stravy a bílkovin. Snažte se mít na svém talíři alespoň tři barvy. Oranžové potraviny prospívají očím, zelené snižují krevní tlak a uklidňují nervový systém. Červené potraviny prospívají činnosti srdce a krevnímu oběhu.

 

5.     Více choďte

Protože si moje rodina v době pandemie koupila psa, chození se pro mě stalo každodenní rutinou. Pohled na psa, který s radostí pobíhá po lese nebo si hraje s dalšími psy, mi vždy zlepší náladu. Procházky na čerstvém vzduchu prospívají tělu i mysli. Častější procházky v zeleni vedou ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu. Pozvěte své blízké, přátele nebo klienty, aby chodili s vámi. Při chůzi se jinak přemýšlí, dobře se povídá i poslouchá.

foto: quincythechessie 

6.     Cvičte

Pravidelné cvičení zvyšuje sebedůvěru, pomáhá udržovat pozitivní mysl, snižuje stres a zlepšuje metabolismus. Vědecké výzkumy dokazují, že lidé, kteří pravidelně cvičí, jsou méně depresivní. Během cvičení se do těla uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí, které způsobují, že se po cvičení člověk dobře cítí. Cvičením člověk získá lepší psychickou pohodu a zlepší fyzickou kondici. Z výzkumu vyplývá, že stačí 30 min cvičení denně, abyste zmírnili hrozby různých nemocí a cítili se mnohem lépe.

7.     Dělejte dobré skutky

Bude se vám žít lépe, když se nebudete zaměřovat jen sami na sebe. Pochvalte lidi, kteří si to zaslouží. Když se vám něco líbí, řekněte to nahlas. Rozdávejte komplimenty. Zdravte lidi v sousedství, zeptejte se prodavačky v obchodě nebo lékárnice v lékárně, kam pravidelně chodíte, jak se jim daří, a poslouchejte, co vám říkají. Pokud vidíte nějaké nekalé jednání v práci, ve škole nebo v sousedství, upozorněte na něj. Udělejte si doma pořádek a nepotřebné knihy, oblečení nebo jiné věci rozdejte. Podporujte dobročinné organizace a sbírky. 

8. Vědomě dýchejte

Vědomé dýchání zlepšuje zdravotní a psychický stav a prodlužuje život. Většina lidí dýchá špatně, a to má vliv na rozvoj různých nemocí. Ukazuje se, že řadu moderních nemocí je možné odstranit jednoduše tím, že změníme styl nadechování a vydechování. V józe se používá tzv. brániční dýchání, které přispívá ke správnému držení těla a usnadňuje boj se stresem. Dýchejte zhluboka, to vám pomůže zůstat v klidu a efektivněji využít svou energii. Pouhých pár minut vědomého dýchání pomáhá k pročistění mysli, k uvolnění mentálního i tělesného stresu a napětí.

 

9.     Omezte sledování zpráv

V zimním období mají lidé tendence trávit více času doma u TV a počítače. Když člověk moc sleduje zpravodajství, čte senzační titulky, pak to v něm může vyvolat úzkosti. Když se soustředíte na negativa a pohromy, pak to ve vás vyvolá dojem, že svět je plný problémů, lží a nenávisti. Myslete na to, že kam směrujete svou pozornost, tam proudí i vaše energie. Čtení polarizujících zpráv a nenávistných komentářů na sociálních sítích nepřispěje ke zlepšení vašeho života. Pokud jste aktivní na sociálních sítích, pak tam zkuste šířit příjemné a hodnotné informace.

 

10. Choďte brzy spát

Spánek je jeden z nejlepších nástrojů pro boj s depresí. Ponocování a nedostatek spánku má negativní vliv na naše fyzické a psychické zdraví. Osvojte si dobré spánkové návyky. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí je jako dvě hodiny spánku po půlnoci. Proto choďte spát brzy. Vaše ložnice by měla být příjemně zařízená a barevně světlá. Výrazné barvy spánek ruší. Před spaním si čtěte knihu, nepoužívejte mobil.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com

 


     

5 typů lidí, kterým se raději vyhýbejte, chcete-li mít spokojenější život

5 typů lidí, kterým se raději vyhýbejte, chcete-li mít spokojenější život

Naši příbuzní, přátelé i kolegové v práci nás hodně ovlivňují. Máme obvykle tendence „chytat“ od nich dobré či špatné návyky. Popřemýšlejte, zda máte kolem sebe lidi, kteří vás podporují a pozitivně směrují. Nejsou kolem vás lidé, kteří vás naopak brzdí a snaží se vám bránit ve vývoji? Více

Vzorce chování

Vzorce chování

Viděli jste film nazvaný Na Hromnice o den více (v originále Groundhog Day)? Je to americká komedie z roku 1993. Děj filmu se odehrává v malém městečku Punxsutawney, kde blížící se příchod jara tradičně vždy každého 2. února za svítání předpovídá místní maskot - svišť Phil. Hlavní hrdina, moderátor počasí Phil, kterého výborně hraje Bill Murray, je samolibý muž, otrávený životem a svou prací. 2. února se Phil dostane do časové smyčky a stále se vrací do stejného dne. Více

Rok 2023 - nová kapitola

Rok 2023 - nová kapitola

Letošní planetární přesuny ukazují na velké společenské změny. Pro některé lidi budou změny vítané, jiní v nich mohou spatřovat hrozbu větší nejistoty. Více


Další články