Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Moc slova a citu

Foto:unsplash.com

Správný vůdce, ať už v jakékoli sféře působnosti, je obdařený mocí slova a citu a schopností spojit je správně dohromady. Vycítí, kdy a jak má slova účinně použít.

Každý přicházíme na tento svět se snahou po plném vyjádření. Díky mnoha individuálním okolnostem s touto výzvou více či méně zápasíme. Vyhrát tento zápas znamená šťastnější život.

Vyjadřování má mnoho podob, od řeči slov po řeč těla, od pohledu, úsměvu nebo povzdechnutí třeba až po velká kázání. Vyjadřujeme se pomocí slov, malby, zpěvu, herectví, psaní nebo například sochařstvím. Tou nejběžnější možností je obyčejné rozmlouvání s druhými lidmi.

U vyjádření, na rozdíl od komunikace, dochází k naplnění prostřednictvím citů. Jde o přímé sdělování vlastních upřímných citů a o inspiraci ostatních, aby dělali totéž. Schopnost kladného sebevyjádření je odměnou sama o sobě. Oceňujete při něm vlastní city a uvolňujete svou emocionální energii, která se potřebuje přirozeně projevit.

Svou vyjadřovací schopností můžeme druhé povzbuzovat nebo je inspirovat. Můžeme je také ale byť nechtíc ponižovat či demoralizovat.

Vyjadřujete se pozitivně nebo negativně? Jak se to pozná? Odezvou okolí.

Pokud se vám daří vyjadřovat se pozitivně, okolí z vás vnímá nadšení. Vaše promluva je tvořivá, konstruktivní a inspirativní. Citlivé vyjadřování jde ruku v ruce s pečlivým výběrem užitých slov, pramenících ze srdce. Pak máte tu moc pohnout dav k slzám i smíchu. Dokážete vnášet mezi ostatní nadšení, soucítění a pochopení. Dokážete hovořit s vnímavostí a zacílením na své posluchače. Nemanipulujete a nejste manipulovatelní. Umíte oddělit vlastní a cizí emoce.

Zablokované vyjadřování je spojeno s přecitlivělostí a s pochybami o vlastní hodnotě. Mezi negativní podoby vyjadřování patří stížnosti, pocit bezpráví, pomluvy, přecitlivělost, manipulace, neupřímnost a kritika. Pokud se přistihnete u některé z těchto podob, položte si i otázku: „jaká je lepší stránka této situace?“ Nalezněte ji a zacilte se na ni bez otálení.

Pro zlepšení vašich vyjadřovacích schopností si můžete klást častěji následující otázky:

 Co právě teď cítím a potřebuji?

Vyjadřuji své city a potřeby přímo?

Jsem vnímavá/ý vůči potřebám ostatních?

Najděte si tělesnou aktivitu, která vám pomůže prociťovat a vyjadřovat asertivně všechny složky vaší osobnosti.

Zapište se do kurzů řečnictví, herectví, výtvarného umění nebo tance.

Hledejte své dary a zužitkujte je.  TEĎ je ten čas.

Autorka: LV

foto:unsplash.com

     

Spolupráce a komunita

Spolupráce a komunita

Jak by asi svět vypadal, kdyby neexistovala spolupráce? Byl by plný osamělých lidí, kteří pracují ze všech sil a nevytvoří toho mnoho. Celá lidská kultura je na vzájemném propojení a spolupráci založená. Vypadá to, že nadcházející časy budou o vzájemné spolupráci a pomoci více, než si v současnosti uvědomujeme.  Více

Ignorace pocitů

Ignorace pocitů

Jak se říká, jedinou jistotou v životě je neustálá změna. I nálady jsou tu od toho, aby se mohly měnit. Proto nemá smysl se zuby nehty snažit o udržení nálady na stejné úrovni. Můžeme ale pro svou pohodu pochopit něco, co celý proces propadů nálady promění. Více

Lítost

Lítost

Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes. Více


Další články