Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Stres

foto:unsplash.com

„Život se skládá z toho, na co člověk celý den myslí.“ Ralph Waldo Emerson

Systém dnešního světa je o neustálém zrychlování tempa, o výkonu a boji se stresem. Pokud nejsme bdělí a moudří, ani si nevšimneme, že na sebe vyvíjíme tlak především my sami. Znáte to? „Musím, nesmím, rychle, nestihnu“. Čas běží a KOLOTOČ STRESU startuje. Když se jednou roztočí, těžko se zastavuje.

Stres je kontraproduktivní. Výrazně snižuje obranyschopnost organismu, způsobuje úzkosti, agresi, apatii a z ní pramenící deprese. Dlouhodobý stres způsobuje nerozhodnost, nesoustředěnost, různé formy závislostí a fóbií, paniku a problémy se spánkem. Zhoršuje kvalitu plnění svěřených úkolů a paradoxně vede k vyhýbání se zodpovědnosti.

Zkuste si položit otázku, jestli vše, kvůli čemu se stresujete, má opravdu smysl a jestli je to tak důležité. Zodpovědný k věci je v pořádku. Je ale nutné brát všechno tak vážně?

KONÁ LÉPE TEN, KDO BERE VĚCI ZODPOVĚDNĚ A VÁŽNĚ NEŽ TEN, KDO BERE VĚCI ZODPOVĚDNĚ A S LEHKOSTÍ?


„To, co je při zvládání stresových situací podstatné, není to, co se nám stane, ale to, jak vnímáme stresovou situaci.“ Hans Selye

Když bereme vše moc vážně, ztrácíme lehkost, radost, zdravý úsudek a svůj vnitřní klid. Není snadné si udržet vždy odstup. Máme přirozenou tendenci se nechat „vtahovat do děje“. Kdykoli se nám ale podaří zůstat ve svém středu, budeme vyrovnanější a uděláme tím službu sobě i ostatním.


“Lidi neničí stres, ale způsob, kterým s ním zacházejí”. Hans Selye

Omezení negativního působení stresu dosáhnete nejlépe tím, že budete omezovat už jeho vznik. Ovládněte stres a emoce dříve, než ovládnou ony vás.

JAK NA TO?

1/ Neutíkejte od povinností, věnujte se věcem zodpovědně, ale neprožívejte je s takovou vážností a důležitostí.

2/ Pečlivě si vybírejte aktivity, které vám stojí za to a přináší vám užitek.

3/ Vybírejte si dobře lidi, se kterými trávíte čas. Je to váš čas.

4/ Kdykoli cítíte, že nestíháte, udělejte opak naučené reakce. Namísto zrychlení zpomalte. Mysl se vám odvděčí tak, že se zklidní, zregeneruje a bude potom odolnější a více funkční.

5/ Stojíte-li před obtížným rozhodnutím, pak použijte metodu: 10-10-10.  Zeptejte se sami sebe: „Jak se budu cítit za deset minut, za deset měsíců a za deset let?“ Na těchto třech časových úsecích je výborné, že vám umožní posoudit rozhodnutí ze tří různých úhlů a poskytnou realistický pohled.

6/ Myslete optimisticky a smějte se častěji.

7/ Najděte si chvíle, kdy si dovolíte nedělat vůbec nic. Jakmile zjistíte, že neděláte nic s nějakým záměrem (třeba, abyste si všimli, co dělá vaše mysl, když nic neděláte), přestaňte to dělat a prostě jen buďte. Pokud přijde myšlenka, že prodléváte, usmějte se na ni a řekněte „to je v pořádku“.

8/ Buďte pravidelně o samotě sami se sebou.

9/ Při plánování společných rodinných a přátelských akcí pomyslete nejdříve na sebe. Nechoďte nikam jen ze zvyku nebo kvůli ostatním.

10/ Dovolte si nebýt dostupní neustále na mobilu, nastavte si jasné hranice.

11/ Provádějte pravidelná dechová a relaxační cvičení. Meditace je výborným prostředkem ke zmírnění stresu.

12/ Jezte pravidelně, pomalu a zdravě.

13/ Zařaďte do každodennosti pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Když ne sport, zkuste procházky.

Autorka: LV

foto:u nsplash.com

     

Špatné věci se stávají, pokud se nechováme zodpovědně

Špatné věci se stávají, pokud se nechováme zodpovědně

Planeta Saturn je v astrologii spojována s omezováním, překážkami, zklamáním a ztrátami. Saturn byl v tradiční astrologii považován za zlověstnou planetu, která je spojována s karmouSymbolizuje přísloví: co zaseješ, to sklidíš. Více

Pracovník Světla

Pracovník Světla

Pracovník Světla se definuje jako člověk, který pracuje pro dobro a zmírňuje následky zla. Světlo je zde míněno jako vesmírná energie, vyšší vědomí, láska. Kabala používá termín Světlo pro energii Stvořitele. Pracovníci Světla přicházejí, aby pomohli pozvednout vědomí dalších lidí a proměnili temnotu ve světlo. Více

Dobro a Zlo

Dobro a Zlo

Výzkumy odborníků po celém světě však dokazují, že jen málo z nás dovede odolat Zlu a udržet si své mravní zásady. Více


Další články