Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Vnitřní rovnováha

Nedávno mi přítel zralého věku pravil: „Nemohu si stěžovat. Pokud se ohlédnu zpět na svůj život, mohu konstatovat, že se k dnešnímu dni, po dlouhé cestě, těším ze své celkem ucházející vnitřní rovnováhy.“ Přivedl mě tak k zamyšlení, co vše se skrývá pod pojmem rovnováha, jak snadno se dá ztratit, jak pracně se mnohdy nabývá a jak je vzácná.

Rovnováha mezi čím? Mezi ano a ne. Mezi myšlenkou a emocí. Mezi dáváním a braním. Mezi potřebou naší a potřeb ostatních. Mezi mít a být. Mezi samotou a spoluprací. Mezi vstřícností a vzdorem. Mezi pomocí ostatním a péčí o sebe. Mezi zodpovědností svou a zodpovědností ostatních. Mezi službou a poddanstvím. Seznam je obsáhlý.

Mnohdy nenacházíme ve vnějším prostředí rovnovážný stav a harmonické vztahy a naše spolupráce s okolím má jaksi své trhliny. Jako u všeho, i v tomto případě je třeba začít od sebe. Je třeba si nejprve nastolit rovnováhu uvnitř nás samých. Kolik nesrovnalostí a kontrastů neseme uvnitř? Známe je všechny vůbec? A pracujeme s nimi? Nebo je přehlížíme? Dokázali jsme už za dosavadní pouť životem sladit všechny naše části v harmonickou spolupráci? Dáváme sami sobě dostatečnou pozornost a péči nebo utíkáme dělat pořádek do světa? Umíme sami se sebou spolupracovat tak, abychom mohli spolupracovat správně se samotným životem? Umíme být sami sobě přítelem, abychom se mohli opravdu spřátelit s ostatními?

Cítíte se někdy při komunikaci s ostatními vnitřně zkroušení? Reagujete často na druhé vzdorovitě či útočně? Jste si vědomi, že nabízíte často pomoc ostatním a sebe ponecháváte na druhém místě či na potom? Víte přesně, co chcete nebo nevíte? Cítíte zodpovědnost téměř za vše? Máte pocit, že se často pro druhé obětujete? Trápíte se často kvůli všem a všemu? Kolísáte často mezi dvěma krajnostmi? Cítíte se v některých životních situacích v pasti? Pak jste od stavu vnitřní rovnováhy značně vzdáleni.

Můžete o sobě říci, že se vám daří vymezení osobních hranic a že volíte a děláte pouze co, z čeho máte dobrý pocit? Jste v kontaktu se svými pocity? Víte přesně, kde končí vaše zodpovědnost a kde začíná zodpovědnost druhých? Víte, kdy máte říci ano a jak se říká ne? Respektujete svou osobní zónu? Dokážete pružně reagovat na měnící se okolnosti a udržet si vnitřní klid? Jste ve stejné míře schopni podporovat sebe i ostatní? Daří se vám dělit čas pro sebe, domov, práci a ostatní? Vnímáte uvolněné tělo, které se těší zdraví? Jste schopni přirozeně ostatním pomoci dosáhnout dohody? Máte příjemný pocit, že jste užiteční a cítíte se přirozeně oceněni?

Pak jste na dobré cestě.

Autorka: LV

foto:pixabay.com