Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Proti-cíle

foto: pixabay.com

„Mnoho úspěchů v životě a podnikání pochází z toho, že víte, čemu se chcete vyhnout: brzké smrti, špatnému manželství atd.“ Charlie Munger

Proti-cíle jsou nežádoucím stavem, kterému je třeba se vyhnout. Jsou to nejhorší možné scénáře, selhání a odstrašující příklady, které nás mohou dovést k optimálním výsledkům.

Proti-cíle nebo také negativní vizualizace vycházejí z konceptu „premeditatio malorum“ neboli „představa zla“, se kterým přišli stoičtí filozofové, jako byl Sokrates a Seneca. Je to vizualizace nežádoucích výsledků. Stoikům toto cvičení pomáhalo připravit se na případné životní překážky.

Všimla jsem si u svých klientů, že tento koncept je často použitelnější, pokud chtějí zlepšit svůj život a učinit nějaké změny. Mnoho lidí neví přesně, co by od života chtěli nebo mohli očekávat, ale obvykle mají jasnou představu, co určitě nechtějí. Jako často zmiňované příklady slýchám:

-       Nechci mít život jako moji rodiče.

-       Nechci dopadnout jako moje matka.

-       Nechci překročit určitou váhu a vypadat jako moje sousedka.

-       Nechci mít na konci života dluhy.

-       Nechci celý život trčet v kanceláři.

Moje kamarádka mi vyprávěla, že její teta se nikdy nevdala a svou nespokojenost utápěla v alkoholu. Kamarádka si již v dětství vytvořila představu, že alkohol je zodpovědný za tetin stav. Proto se rozhodla, že nebude pít alkohol, aby se mohla vdát a mít rodinu.

Jeden můj klient měl strýce, slavného fotbalistu, který umřel chudý, ačkoliv vydělal spoustu peněz. Problém byl v jeho závislostech. Téměř všechny své peníze prohrál v kartách, v kasinu a utratil za milenky. Jeho synovec, také výborný fotbalista, se poučil, a ačkoliv vydělával hodně peněz, nikdy je neutrácel za drahá auta a hazard.

To, že člověk předvídá situaci úplného neúspěchu, mu pomáhá psychicky se připravit a udělat taková opatření, aby se selhání vyhnul. Negativní vizualizace pomáhá uvědomit si, že je spousta věcí, za které můžeme být vděčni. Tak člověk může udělat první kroky ke změně, k osobnímu růstu a rozvíjet se v lepší verzi sama sebe.

Přemýšlejte o věcech, které ve svém životě/práci/vztazích NECHCETE, a poté si vytvořte seznam PROTI-CÍLŮ, který může vypadat následovně:

  1. Nechci mít ve stáří nedostatek peněz

Postupně ukládám ze svých příjmů určitou částku na spořící účet. Investuji do podílových fondů, akcií nebo nemovitostí.

  1. Nemám čas sama na sebe

Naplánuji si na každý den alespoň 30 min, kdy mě nikdo nebude rušit a já budu moci meditovat, cvičit jógu nebo číst.

  1. Nechci být tlustá

Více chodím. Nepoužívám výtah. Zaparkuji auto dále od kanceláře a projdu se do práce. Chodím na pravidelné procházky do parku či do lesa. Mám permanentku do fitka, zaplaceného trenéra a cvičím jógu.

  1. Nechci domácí práce vykonávat sama

Promluvím si s manželem a domluvíme se na rozdělení úkolů. Do úklidu a organizace domácnosti zapojím i děti.

  1. Nechci nudné manželství

Postrádáte-li zábavu a vzrušení ve vztahu, naplánujte si změnu sami. Překvapte manžela/manželku večeří v oblíbené restauraci, divadlem nebo výletem do nějaké evropské metropole.

  1. Nechci v práci tolik cestovat

Zorganizujte si svůj program tak, abyste mohli více pracovat z domova, mohli využívat online hovorů, vyřídit úkoly můžete telefonicky nebo přes email.

Autorka: MKB

foto:pixabay.com

     

Spolupráce a komunita

Spolupráce a komunita

Jak by asi svět vypadal, kdyby neexistovala spolupráce? Byl by plný osamělých lidí, kteří pracují ze všech sil a nevytvoří toho mnoho. Celá lidská kultura je na vzájemném propojení a spolupráci založená. Vypadá to, že nadcházející časy budou o vzájemné spolupráci a pomoci více, než si v současnosti uvědomujeme.  Více

Ignorace pocitů

Ignorace pocitů

Jak se říká, jedinou jistotou v životě je neustálá změna. I nálady jsou tu od toho, aby se mohly měnit. Proto nemá smysl se zuby nehty snažit o udržení nálady na stejné úrovni. Můžeme ale pro svou pohodu pochopit něco, co celý proces propadů nálady promění. Více

Lítost

Lítost

Při konzultacích se mi klienti často svěřují, že mají výčitky, že před lety mohli něco udělat, ale neudělali to. Nebo naopak udělali něco, čeho litují dodnes. Více


Další články