Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Naučte se říkat NE, budete spokojenější

foto:pixabay.com

"Když říkáte 'ano' ostatním, ujistěte se, že neříkáte 'ne' sami sobě."  Paulo Coelho

 

Stalo se vám někdy, že jste souhlasili s něčím, a přitom jste věděli, že to udělat nechcete? Tedy nechcete přijmout další úkol, jít na schůzku nebo na večeři s lidmi, kteří vám nejsou sympatičtí? Máte obavy odmítat, protože nechcete druhé zklamat, působit arogantně nebo příliš zaneprázdněně?

Jednou z nejtěžších věcí v životě je naučit se říkat „ne“. Já osobně jsem se to musela učit dlouhá léta. Časem jsem pochopila, že když jasně řeknu své stanovisko, pomůže to zlepšit vztahy a komunikaci s ostatními. Když si stanovím jasné hranice, lidé se naučí to respektovat. To vede ke zdravějším a vyrovnanějším vztahům a vzájemnému porozumění a respektu.

Přestaňte plnit přání druhých lidí, jen abyste se jim zalíbili a neztratili jejich náklonnost. Vy jste pánem svého života a můžete si dovolit odmítnout věci, které vám nejsou ku prospěchu. Pokud chcete mít šťastný život, nemůžete se vydat na milost druhým a jejich požadavkům.

Naučte se říkat „ne“ nejdříve u věcí, které pro vás nejsou tak důležité. A později můžete odmítat i lidi, kteří by na vás mohli zanevřít nebo svým odmítnutím raníte jejich city.

Osvojte si několik způsobů odmítnutí. Třeba ve výrazech jako „ne, děkuji“, „ne, teď opravdu nemohu přijmout další závazek“, „ne, dnes musím věnovat čas své rodině“.

 

Zde je několik tipů, které vám pomohou orientovat se v této důležité dovednosti:

 

1.     Zhodnoťte své priority

Než řeknete „ano“ nebo „ne“, věnujte chvíli posouzení svých vlastních priorit. Jaké jsou vaše současné závazky a povinnosti? Je tento nový požadavek v souladu s vašimi cíli a hodnotami? Vyhodnocení vašich priorit vám může pomoci učinit správné rozhodnutí.

 

2.     Buďte upřímní a asertivní

Když se rozhodnete žádost odmítnout, buďte ve své odpovědi upřímní a asertivní. Nemusíte poskytovat zdlouhavé vysvětlování, ale stručná a přímá odpověď může pomoci ostatním pochopit vaši pozici.

3.     Procvičujte si empatii

Pamatujte, že říkat „ne“ neznamená, že se nestaráte o potřeby nebo pocity druhých. Projevte empatii tím, že potvrdíte jejich žádost a vyjádříte svou lítost. Můžete říct něco jako: "Chápu, že je to pro tebe důležité, a ráda bych ti pomohla, ale teď nemůžu."

 

4.     Nabídněte alternativy

Pokud je to možné, navrhněte alternativní řešení nebo způsoby pomoci, aniž byste se plně zavázali. To ukazuje, že jste ochotni podporovat ostatní ve svých vlastních hranicích.

 

5.     Zůstaňte pevní

Jakmile se rozhodnete, držte se toho. Vyhněte se změně názoru jen proto, že na tom někdo trvá nebo se rozčiluje. Pamatujte, že nejste zodpovědní za jejich emoce. Jste zodpovědní za péči o sebe.

 

6.     Procvičujte si soucit

Je důležité být sami k sobě laskaví, když říkáte „ne“. Nejste sobečtí. Praktikujete soucit se sebou samými tím, že si stanovíte hranice a zachováte si svou pohodu. Uvědomte si, že je v pořádku dát si někdy přednost.

 

 

Na závěr

Život je o kompromisech. Naučit se říkat „ne“ je vaší volbou. Když se to naučíte, stanete se silnějšími. Stanete se mocnějšími než někteří nejmocnější lidé světa, kteří jsou otroci svého kalendáře a ambicí. Jsou vůdci, boháči a celebrity, kteří se bojí promeškat příležitost se zviditelnit a chtějí se zapsat do historie jako lidé, kteří dosáhli mimořádných věcí. Platí za to ale ohromnou cenu a tou je osobní svoboda. Lidé nejsou svobodní, pokud je jejich odpověď vždy ANO.

Autorka: MKB

foto: pixabay.com

 

 


     

Osobní inventura a plán na další rok

Osobní inventura a plán na další rok

Konec roku je ideálním časem pro bilancování a plánování. Je vhodné se ohlédnout za uplynulým obdobím a vyhodnotit stav. Tak si ujasníte, jak si stojíte a kam chcete zamířit. Více

Přestaňte vše kontrolovat, nechte věci být

Přestaňte vše kontrolovat, nechte věci být

Na konzultaci přišla klientka, kterou jsem neviděla pět let. Když byla v kanceláři naposledy, byla nespokojená se svým životem a ptala se, zda změny, které chce udělat, budou úspěšné. Žena je narozená ve znamení Kozoroha. To jsou lidé, kteří plánují a potřebují mít vše pod kontrolou. Více

Dávání a braní

Dávání a braní

Zrozenci ohnivých znamení, tedy Berana, Střelce a hlavně Lva, mívají potíže přijmout pomoc druhých. Rádi druhým pomáhají, jsou velkorysí, ale nechtějí nic přijímat. Nechtějí být závislí na druhých. Také máte potíže přijmout dar či kompliment? Více


Další články