Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Čakry

foto: pixabay.com

Dle východní filozofie k našemu tělu složeného z masa a kostí náleží také okem nespatřitelná energetická pole, zvané čakry. Čakry obklopují naši fyzickou schránku a jsou napojeny na energetickou dráhu, která prochází podél celé páteře. Každá z čaker předává energii do aury. Pokud jsou všechny čakry v rovnováze a fungují správně, pak se těšíme dobrému psychickému a fyzickému zdraví. To, jak smýšlíme, jednáme, reagujeme a vztahujeme se k okolí, má přímý vliv na stav našich čaker, stejně jako je tomu u naší aury. V přirozeném stavu se energie v čakrách pohybuje ve směru hodinových ručiček. Rozlišujeme sedm základních typů čaker.

První čakrou je čakra kořenová neboli základní, tzv. Muladhara. Je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, řitního otvoru a váže se k celému krevnímu oběhu. Tato čakra je spojena s elementem země, s radostí ze života, s vírou, se vztahem k zemi a k materiálnímu světu, s bezpečím, se silou prosadit se, s tělesnou vůlí být. Náleží jí červená barva. Spojuje nás s fyzickým světem. Je životně důležitá, odsud je čerpána energie pro další vyšší čakry. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama. Pokud je první čakra v harmonii a je otevřená, těšíme se radosti ze života, vnitřní síle, spokojenosti, vitalitě a stabilitě. Pokud funguje chybně, tj. je zablokovaná či uzavřená, jsme příliš orientováni na materiální bohatství, na vlastnění čehokoli, na požitky skrze jídlo a sex, máme problém s braním či dáváním, nejsme schopni se něčeho vzdávat a příliš prosazujeme svá přání. Máme málo fyzické a duševní síly na překonávání překážek.

Při problémech v oblasti první čakry je vhodné nasávat vědomě pravidelně červenou barvu formou vizualizace do oblasti křížové kosti (například sledovat a „nadechovat“ červánky na obloze). Pomůže poslech hlubších tónů indiánské hudby. Pro léčení první čakry je vhodné použít kámen achát, rubín, hematit, granát nebo například krvavý jaspis. Podpůrnou vůní může být hřebíček a cedr.

Druhá sakrální čakra, tzv. Svadhisthana, je umístěna v oblasti pánve, pohlavních orgánů, ledvin a močového měchýře. Je spojena s elementem vody, s oranžovou barvou a se vším tekutým – s krvní, mízou, trávícími šťávami a spermatem. Souvisí se smyslností, s tvořivostí, instinktem, s plynutím s proudem života, s rozmnožováním, plodností, citlivostí, s komunikací na úrovni emocionální, se sexuálními vztahy a s láskou. Druhá čakra je centrem tvořivosti a emocí. V případě jejího harmonického fungování jsme ve vztazích přirození, otevření a láskyplní. Disharmonická funkce se projevuje nedostatkem něžnosti či neschopnosti jejího projevu, nejistoty, uzavření v sexualitě, sexuálním chladem, neprůchodností emocí a nedostatkem sebeúcty. Souvisí s citovým zraněním či odmítnutím.

Při blokaci druhé čakry pomáhá vizualizace oranžové barvy v dané oblasti na těle (představa spočinutí v oranžovém listí, představa šťavnatého ovoce této barvy apod.). Balzámem pro druhou čakru je poslech relaxační hudby se zvuky tekoucí vody a romantických skladeb. Tančete, vlňte se. Opatřete si měsíční kámen či karneol nebo vůni ylang-ylang, pánové vůni santálového dřeva.

V oblasti žaludku nalezneme třetí čakru solar plexu, tzv. Manipuru. Vyskytuje se v oblasti spodní části zad, břišní dutiny, žaludku, jater, sleziny a žlučníku. Třetí čakra je centrem naší síly, štěstí, hojnosti, ale také sídlem strachu, tužeb, viny či hněvu. Skrze tuto čakru přijímá naše tělo sluneční energii, její barvou je žlutá. Vztahuje se k elementu ohně. Naše schopnost trvalých mezilidských vztahů a vnímání sympatie a antipatie vyplývá ze stavu naší třetí čakry. Souvisí s ní naše sebevědomí a naše otevřenost světu. Naše schopnost zpracovávat nejrůznější pocity a situace. Naše moc a síla a její projev. Tato čakra je spojována se schopností získání společenského uznání, dostát úspěchu a finanční hojnosti.  Při harmonické funkci třetí čakry zažíváme pocit míru, klidu a spokojenosti. Do okolí vyzařujeme příjemné vibrace, cítíme se silní a vyrovnaní, respektujeme se a zároveň respektujeme přirozeně i své okolí. V opačném případě se prosazujeme přespříliš, máme sklony ke kontrole a ovládání okolí, jsme vnitřně neklidní, napjatí a podráždění. Často nám schází odvaha a vnímáme všude překážky.

Pro posílení třetí čakry nasávejte sluneční paprsky skrze oblast břicha nebo si lehejte mentálně do pole plného slunečnic. Třetí čakru nabíjí poslech orchestrální dynamické hudby, bubnování a ohnivé rytmy. Přivoňte si k levanduli, bergamotu nebo rozmarýnu. Také kameny citrín, topas, jantar nebo tygří oko budou na třetí čakru blahodárně působit.

Čtvrtá čakra srdce, tzv. Anaháta, se pojí s elementem vzduchu a nese zelenou barvu. Je středem celého čakrového systému a centrem pravdy a uzdravování. Nachází se v oblasti hrudníku, horní části zad a dolní části plic. Pojí se s kůží, s pažemi a krevním oběhem. Nacházíme v ní schopnost soucitu a empatie, touhu po splynutí a lásce. Pokud je v harmonii, vyzařujeme přirozeně láskyplnou teplou energii, která svou přítomností otevírá srdce ostatních. Jsme otevření, chápaví a soucitní. Je nám vlastní srdečnost, velkorysost a nesobecká láska. Děláme to, co nás baví, pro sebe. Pokud nejsme schopni lásku dávat či přijímat, jsme závislí na lásce a náklonnosti od ostatních, cítíme se odmítáni a smutní, pak naše Anaháta strádá.

Nejsilnějším medikamentem pro léčbu čtvrté čakry je dotek a pohlazení. Je dobré pobývat často v lese. Poslouchat jakoukoli hudbu, která vás, jak se říká „chytá za srdce“. Potírejte oblast hrudníku růžovým olejem. Obšťastní vás kameny jako jsou smaragd, turmalín či růžový křemen a pravidelná masáž bodu radosti, který se na hrudníku nachází.

V páté krční čakře, tzv. Višuddhi, se nachází centrum lidského vyjadřování formou slovní komunikace. Je pomyslným mostem mezi cítěním a myšlením a je spojena s tvůrčím sebevyjádřením. Nachází se v oblasti plic, průdušek, hltanu, hlasového ústrojí, hrdla, šíje a čelistí. Skrze pátou čakru vyjadřujeme pocity a myšlenky formou smíchu, pláče a názorů. Pokud jsme schopni se otevřeně a upřímně vyjadřovat a zároveň druhým naslouchat, naše pátá čakra zdravě funguje. V případě její blokace neplyne správně porozumění mezi srdcem a hlavou. Náš projev může být neuhlazený, nejistý, neuvolněný, plachý či naopak příliš hlasitý. Častý je sklon k červenání nebo koktavost, neschopnost pořádného pláče ani smíchu.

Barvou páté čakry je modrá. Pro podporu této čakry pomůže modrý šátek či přívěsek s tyrkysem, akvamarínem či chalcedonem. Dále poslech sakrální hudby. Zpívejte si často v průběhu dne. Aplikujte esenciální oleje ze šalvěje či eukalyptu na oblast krku.

Šestá čakra třetího oka, tzv. Adžňa, nese indigově modrou barvu a je spojena se svobodou. Nachází se v oblasti obličeje, čela, temena hlavy, dutin, uší a nosu a je řídícím centrem centrálního nervového systému. Vztahuje se k intuici a mimosmyslovému vnímání, k paměti, vůli a vyšším duchovním silám. Skrze funkční šestou čakru můžeme putovat k vnitřnímu duchovnímu poznání, využívat intuice a vizualizace. Pokud člověk odmítá duchovní pravdy, je-li pro něj jedinou opravdovou skutečností vnější viditelný materiální svět a řídí-li se pouze rozumem, pak energie v jeho šesté čakře volně neplyne.

Ideální bude například poslech hudby Johanna Sebastiana Bacha. Také večerní procházky a vzhlížení k noční obloze. Pomocnými kameny jsou sodalit, indigově modrý safír a také lapis lazuli. Vhodným každodenním doplňkem se může stát esenciální olej z máty a jasmínu na tělo či do aromalampy.

Sedmá korunní čakra, tzv. Sahasrára, se je spojována s růžovou, fialovou, zlatou či bílou barvou. Tato čakra je umístěna na vrcholku lebky a spojuje nás s univerzálním nejvyšším vědomím. Může být více či méně vyvinutá. Když není otevřená, můžeme cítit jistou oddělenost, zmatenost, pocit ztracení se, absenci lásky a světla v našem životě. V opačném případě jsme schopni pociťovat božskou dokonalost, bezpodmínečnou lásku k sobě a k ostatním a vnímat propojenost člověka a vesmíru.

Pokud chcete rozvíjet svou sedmou čakru, spočiňte často v tichu na vysoko položených místech v přírodě. Do domova umístěte křišťál a ametyst. Umístěte 2 cm soli do nádoby bez vody a spočiňte v ní pravidelně na 20 min bosými chodidly. Choďte bosí v trávě. Pijte dostatek čisté vody a dívejte se často do plamínku svíčky.

Koloběh života nás neustále směřuje ke konfrontaci s našimi vlastnostmi a k lepšímu sebepoznání. Dává nám možnost poznat a přetvořit mnohá naše vnitřní nastavení. Jednotlivá životní období nám přináší spoustu příležitostí k pochopení, prohloubení vědomí a následnému prosvětlení našich životů. Abychom se těšili plnému zdraví, je třeba sladit celou naši bytost, tj. naši úroveň fyzickou, mentální, citovou i duševní. Věnováním pozornosti jednotlivým akpektům jmenovaných čaker můžeme k našemu zdraví výrazně přispět.

Autorka: LV

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com


     

Co mám dělat (o povolání)

Co mám dělat (o povolání)

Při konzultacích se mě klienti často ptají, co mají dělat, jaké povolání by pro ně bylo nejvhodnější. Vzhledem k tomu, že v práci trávíme spoustu času, je tato otázka důležitá a pochopitelná. Než se podívám na jejich osobní horoskop, odpovídám, že nejlepší práce je taková, kde mohou DÁVAT. Více

Cesta krásy

Cesta krásy

Jak pěkně zní „kráčet cestou krásy“. Většina z nás si jistě přeje po takové cestě denně kráčet. Pokud máme štěstí a jsme kráse otevřeni, přijdeme na to, jak takovou cestu nalézt a nadšeně se po ní rozběhneme. Více

Čemu věříme, to vidíme

Čemu věříme, to vidíme

Pokud se zeptáte více lidí, aby popsali nějakou událost, např. dopravní nehodu, dostane se vám několika různých a často i protichůdných verzí. Jak je to možné? Více


Další články