Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Čakry

foto: pixabay.com

Dle východní filozofie k našemu tělu složeného z masa a kostí náleží také okem nespatřitelná energetická pole, zvané čakry. Čakry obklopují naši fyzickou schránku a jsou napojeny na energetickou dráhu, která prochází podél celé páteře. Každá z čaker předává energii do aury. Pokud jsou všechny čakry v rovnováze a fungují správně, pak se těšíme dobrému psychickému a fyzickému zdraví. To, jak smýšlíme, jednáme, reagujeme a vztahujeme se k okolí, má přímý vliv na stav našich čaker, stejně jako je tomu u naší aury. V přirozeném stavu se energie v čakrách pohybuje ve směru hodinových ručiček. Rozlišujeme sedm základních typů čaker.

První čakrou je čakra kořenová neboli základní, tzv. Muladhara. Je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, řitního otvoru a váže se k celému krevnímu oběhu. Tato čakra je spojena s elementem země, s radostí ze života, s vírou, se vztahem k zemi a k materiálnímu světu, s bezpečím, se silou prosadit se, s tělesnou vůlí být. Náleží jí červená barva. Spojuje nás s fyzickým světem. Je životně důležitá, odsud je čerpána energie pro další vyšší čakry. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama. Pokud je první čakra v harmonii a je otevřená, těšíme se radosti ze života, vnitřní síle, spokojenosti, vitalitě a stabilitě. Pokud funguje chybně, tj. je zablokovaná či uzavřená, jsme příliš orientováni na materiální bohatství, na vlastnění čehokoli, na požitky skrze jídlo a sex, máme problém s braním či dáváním, nejsme schopni se něčeho vzdávat a příliš prosazujeme svá přání. Máme málo fyzické a duševní síly na překonávání překážek.

Při problémech v oblasti první čakry je vhodné nasávat vědomě pravidelně červenou barvu formou vizualizace do oblasti křížové kosti (například sledovat a „nadechovat“ červánky na obloze). Pomůže poslech hlubších tónů indiánské hudby. Pro léčení první čakry je vhodné použít kámen achát, rubín, hematit, granát nebo například krvavý jaspis. Podpůrnou vůní může být hřebíček a cedr.

Druhá sakrální čakra, tzv. Svadhisthana, je umístěna v oblasti pánve, pohlavních orgánů, ledvin a močového měchýře. Je spojena s elementem vody, s oranžovou barvou a se vším tekutým – s krvní, mízou, trávícími šťávami a spermatem. Souvisí se smyslností, s tvořivostí, instinktem, s plynutím s proudem života, s rozmnožováním, plodností, citlivostí, s komunikací na úrovni emocionální, se sexuálními vztahy a s láskou. Druhá čakra je centrem tvořivosti a emocí. V případě jejího harmonického fungování jsme ve vztazích přirození, otevření a láskyplní. Disharmonická funkce se projevuje nedostatkem něžnosti či neschopnosti jejího projevu, nejistoty, uzavření v sexualitě, sexuálním chladem, neprůchodností emocí a nedostatkem sebeúcty. Souvisí s citovým zraněním či odmítnutím.

Při blokaci druhé čakry pomáhá vizualizace oranžové barvy v dané oblasti na těle (představa spočinutí v oranžovém listí, představa šťavnatého ovoce této barvy apod.). Balzámem pro druhou čakru je poslech relaxační hudby se zvuky tekoucí vody a romantických skladeb. Tančete, vlňte se. Opatřete si měsíční kámen či karneol nebo vůni ylang-ylang, pánové vůni santálového dřeva.

V oblasti žaludku nalezneme třetí čakru solar plexu, tzv. Manipuru. Vyskytuje se v oblasti spodní části zad, břišní dutiny, žaludku, jater, sleziny a žlučníku. Třetí čakra je centrem naší síly, štěstí, hojnosti, ale také sídlem strachu, tužeb, viny či hněvu. Skrze tuto čakru přijímá naše tělo sluneční energii, její barvou je žlutá. Vztahuje se k elementu ohně. Naše schopnost trvalých mezilidských vztahů a vnímání sympatie a antipatie vyplývá ze stavu naší třetí čakry. Souvisí s ní naše sebevědomí a naše otevřenost světu. Naše schopnost zpracovávat nejrůznější pocity a situace. Naše moc a síla a její projev. Tato čakra je spojována se schopností získání společenského uznání, dostát úspěchu a finanční hojnosti.  Při harmonické funkci třetí čakry zažíváme pocit míru, klidu a spokojenosti. Do okolí vyzařujeme příjemné vibrace, cítíme se silní a vyrovnaní, respektujeme se a zároveň respektujeme přirozeně i své okolí. V opačném případě se prosazujeme přespříliš, máme sklony ke kontrole a ovládání okolí, jsme vnitřně neklidní, napjatí a podráždění. Často nám schází odvaha a vnímáme všude překážky.

Pro posílení třetí čakry nasávejte sluneční paprsky skrze oblast břicha nebo si lehejte mentálně do pole plného slunečnic. Třetí čakru nabíjí poslech orchestrální dynamické hudby, bubnování a ohnivé rytmy. Přivoňte si k levanduli, bergamotu nebo rozmarýnu. Také kameny citrín, topas, jantar nebo tygří oko budou na třetí čakru blahodárně působit.

Čtvrtá čakra srdce, tzv. Anaháta, se pojí s elementem vzduchu a nese zelenou barvu. Je středem celého čakrového systému a centrem pravdy a uzdravování. Nachází se v oblasti hrudníku, horní části zad a dolní části plic. Pojí se s kůží, s pažemi a krevním oběhem. Nacházíme v ní schopnost soucitu a empatie, touhu po splynutí a lásce. Pokud je v harmonii, vyzařujeme přirozeně láskyplnou teplou energii, která svou přítomností otevírá srdce ostatních. Jsme otevření, chápaví a soucitní. Je nám vlastní srdečnost, velkorysost a nesobecká láska. Děláme to, co nás baví, pro sebe. Pokud nejsme schopni lásku dávat či přijímat, jsme závislí na lásce a náklonnosti od ostatních, cítíme se odmítáni a smutní, pak naše Anaháta strádá.

Nejsilnějším medikamentem pro léčbu čtvrté čakry je dotek a pohlazení. Je dobré pobývat často v lese. Poslouchat jakoukoli hudbu, která vás, jak se říká „chytá za srdce“. Potírejte oblast hrudníku růžovým olejem. Obšťastní vás kameny jako jsou smaragd, turmalín či růžový křemen a pravidelná masáž bodu radosti, který se na hrudníku nachází.

V páté krční čakře, tzv. Višuddhi, se nachází centrum lidského vyjadřování formou slovní komunikace. Je pomyslným mostem mezi cítěním a myšlením a je spojena s tvůrčím sebevyjádřením. Nachází se v oblasti plic, průdušek, hltanu, hlasového ústrojí, hrdla, šíje a čelistí. Skrze pátou čakru vyjadřujeme pocity a myšlenky formou smíchu, pláče a názorů. Pokud jsme schopni se otevřeně a upřímně vyjadřovat a zároveň druhým naslouchat, naše pátá čakra zdravě funguje. V případě její blokace neplyne správně porozumění mezi srdcem a hlavou. Náš projev může být neuhlazený, nejistý, neuvolněný, plachý či naopak příliš hlasitý. Častý je sklon k červenání nebo koktavost, neschopnost pořádného pláče ani smíchu.

Barvou páté čakry je modrá. Pro podporu této čakry pomůže modrý šátek či přívěsek s tyrkysem, akvamarínem či chalcedonem. Dále poslech sakrální hudby. Zpívejte si často v průběhu dne. Aplikujte esenciální oleje ze šalvěje či eukalyptu na oblast krku.

Šestá čakra třetího oka, tzv. Adžňa, nese indigově modrou barvu a je spojena se svobodou. Nachází se v oblasti obličeje, čela, temena hlavy, dutin, uší a nosu a je řídícím centrem centrálního nervového systému. Vztahuje se k intuici a mimosmyslovému vnímání, k paměti, vůli a vyšším duchovním silám. Skrze funkční šestou čakru můžeme putovat k vnitřnímu duchovnímu poznání, využívat intuice a vizualizace. Pokud člověk odmítá duchovní pravdy, je-li pro něj jedinou opravdovou skutečností vnější viditelný materiální svět a řídí-li se pouze rozumem, pak energie v jeho šesté čakře volně neplyne.

Ideální bude například poslech hudby Johanna Sebastiana Bacha. Také večerní procházky a vzhlížení k noční obloze. Pomocnými kameny jsou sodalit, indigově modrý safír a také lapis lazuli. Vhodným každodenním doplňkem se může stát esenciální olej z máty a jasmínu na tělo či do aromalampy.

Sedmá korunní čakra, tzv. Sahasrára, se je spojována s růžovou, fialovou, zlatou či bílou barvou. Tato čakra je umístěna na vrcholku lebky a spojuje nás s univerzálním nejvyšším vědomím. Může být více či méně vyvinutá. Když není otevřená, můžeme cítit jistou oddělenost, zmatenost, pocit ztracení se, absenci lásky a světla v našem životě. V opačném případě jsme schopni pociťovat božskou dokonalost, bezpodmínečnou lásku k sobě a k ostatním a vnímat propojenost člověka a vesmíru.

Pokud chcete rozvíjet svou sedmou čakru, spočiňte často v tichu na vysoko položených místech v přírodě. Do domova umístěte křišťál a ametyst. Umístěte 2 cm soli do nádoby bez vody a spočiňte v ní pravidelně na 20 min bosými chodidly. Choďte bosí v trávě. Pijte dostatek čisté vody a dívejte se často do plamínku svíčky.

Koloběh života nás neustále směřuje ke konfrontaci s našimi vlastnostmi a k lepšímu sebepoznání. Dává nám možnost poznat a přetvořit mnohá naše vnitřní nastavení. Jednotlivá životní období nám přináší spoustu příležitostí k pochopení, prohloubení vědomí a následnému prosvětlení našich životů. Abychom se těšili plnému zdraví, je třeba sladit celou naši bytost, tj. naši úroveň fyzickou, mentální, citovou i duševní. Věnováním pozornosti jednotlivým akpektům jmenovaných čaker můžeme k našemu zdraví výrazně přispět.

Autorka: LV

Zaujal vás náš článek? Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám.

foto:pixabay.com


     

Deník

Deník

Jsem velký zastánce psaní deníku. Psaní je způsob, jak získat hlubší pochopení sebe sama a svého vývoje. Je to důležitý zdroj sebepoznání. Znám mnoho lidí, kteří se psaní deníku brání. S deníkem obvykle skončili ve svých pubertálních letech, kdy si psali o svých prvních láskách. Více

Čemu věříme, to vidíme

Čemu věříme, to vidíme

Pokud se zeptáte více lidí, aby popsali nějakou událost, např. dopravní nehodu, dostane se vám několika různých a často i protichůdných verzí. Jak je to možné? Více

Cesta krásy

Cesta krásy

Jak pěkně zní „kráčet cestou krásy“. Většina z nás si jistě přeje po takové cestě denně kráčet. Pokud máme štěstí a jsme kráse otevřeni, přijdeme na to, jak takovou cestu nalézt a nadšeně se po ní rozběhneme. Více


Další články