Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Meditace myšlenky a dechu

foto:pixabay.com

Ani vy nejste výjimka a vaše mysl je neustále v pohybu? Ovšem více, než byste si přáli? Více, než je vám prospěšné? Děje se vám, že i když se vaše tělo zpomalí, mentální kolečko se nepřestává točit? Celý den vás provází myšlenky a vytváří přepětí? Večer ulehnete a myšlenky stále těkají? Zkuste meditaci myšlenek a dechu.

Místo toho, abyste se snažili myšlenky násilím vypudit, vypnout nebo se jim poddávali, naučte se je pozorovat. Využijte jejich sílu jako prostředek k osvobození se od obvyklých reakcí. Cílem tedy nebude přestat myslet, ale plně si uvědomit mentální aktivitu. Myšlenky si všimnete, dáte jí pozornost a necháte ji jít.

Najděte si místo, kde můžete nerušeně sedět, ať už doma, v kanceláři nebo v parku pod stromem. Držte záda a hlavu zpříma. Zavřete oči. Držte tělo v klidu s minimem pohybu. Pokud se budete hýbat, uvědomte si, jak a proč to děláte.

Zaměřte pozornost na svůj dech a na to, jak se vám při něm zvedá a klesá břicho. Neovládejte dech násilím, ani ho řízeně nezpomalujte. Dýchejte přirozeně a vnímejte nádech a výdech. Seďte a pozorujte.

 

Meditace je vlastní proces pozorování, ne pozorování něčeho konkrétního.

 

Přijdou myšlenky a pocity těla. Když se ozvou, chvíli je pozorujte, ale neztotožňujte se s nimi. Pak se znovu soustřeďte jen na dýchání. Když se přistihnete při přemýšlení, vizualizujte si, jak myšlenky jednu po druhé označujete štítkem „myšlení“. Poté se v klidu vraťte k dechu a ke zvedání a klesání břicha. Totéž opakujte se všemi dalšími myšlenkami. Všimněte si jich, označte je štítkem a nechte jít.

Meditaci provádějte ideálně každý den alespoň 10 minut. Mějte se sebou trpělivost a buďte k sobě vlídní. Neočekávejte, že zvládnete tuto techniku ihned. Vytrvejte. Tento způsob štítkování a odkládání myšlenek a jiných podnětů bude mít na vás uklidňující účinky. Budete si už vědět rady s mentálním přepětím, které vás doposud ovládalo.

Autorka: LV

foto:pixabay.com

 


     

Dechová meditace pro rozvoj radosti

Dechová meditace pro rozvoj radosti

To práce plic umožňuje, aby životní energie v těle plynule cirkulovala a zásobila každou buňku energií. Pokud je energie plic v rovnováze, cítíte radost a jste otevřeni inspiraci. Do jisté míry přijímáte dobře vnější tlak a cítíte se lehce. Více

Meditace na odstranění bloků

Meditace na odstranění bloků

Největší překážky, se kterými se setkáváme, nejsou vnější, ale vnitřní. Mohou to být zbytky starých energií přetrvávajících v našich myslích a tělech. Tyto energie se projevují jako omezující přesvědčení, opakující se strachy a úzkosti a nevědomé chování, které nám brání v realizaci našeho plného potenciálu. Praktikujte tuto meditaci, chcete-li identifikovat a odstranit vnitřní překážky, které vám stojí v cestě k naplnění vašich snů. Cítíte-li se zaseklí, stagnujete-li, anebo se snažíte posunout se na své životní cestě a pořád se vám to nedaří. Více


Další články