Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak na lepší život v roce 2022

foto:unsplash.com

Nový rok je vždy vhodným časem pro změnu a vytváření lepší verze sama sebe.

Než se pustíte do nových aktivit, možná byste se měli podívat, zda planetární postavení roku 2022 bude podporovat vaše plány.

Člověk nemusí dělat velké změny, aby zlepšil svůj život. Někdy stačí jen drobné obměny každodenního života, které však mohou vést k větší spokojenosti.

Tady je 10 doporučení, která pomohou mít lepší život:

1.    Dávejte

Dárcovství podporuje komunitní propojení, slouží společnosti. Ať už dobrovolně věnujete svůj čas, věci, nebo peníze, zpříjemníte tak někomu den a pomáháte zlepšovat svět. A k tomu přispíváte i sami sobě. Děláte svůj život lepším. Výzkumy ukazují, že ti, kdo pravidelně provozují altruistické chování, jsou zdravější, žijí déle a jsou celkově šťastnější.

Vyberte si oblast, která je vám blízká (pomoc dětem, hendikepovaným, seniorům, mladým umělcům, zvířatům, přírodě), a věnujte svůj čas, zkušenosti nebo věnujte peníze. A jestliže se vám z nějakého důvodu pomáhat nechce, pak alespoň jednou za rok peníze věnujte. Dobrý skutek se vám vyplatí, smaže některé z vašich předchozích negativních skutků.

2.    Buďte laskaví

Bylo mnohokrát prokázáno, že laskavost prospívá naší emocionální pohodě a přispívá k pocitům spokojenosti. Výzkumy zjistily, že náhodné projevování laskavosti prodlužuje lidem život. Zdravte lidi ve svém sousedství. Usmívejte se, když vejdete do obchodu nebo na úřad. Nabízejte drobnou pomoc kolegům v práci, přátelům nebo starším lidem na ulici či v sousedství.

3.    Buďte vděční

Pravidelné vyjadřování vděčnosti má spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví a mezilidské vztahy. Vděčnost také vede k vyššímu bohatství. Lidé, kteří každodenně vyjadřují vděčnost, jsou šťastnější, empatičtější, méně stresovaní, spokojenější se svým životem a dožívají se vyššího věku. 

Můžete začít každý den tím, že si připomenete alespoň tři věci, za které jste vděčni. Můžete si je sepsat, přemýšlet o nich během ranní hygieny nebo cestou do práce. Dobře funguje projevování vděčnosti i večer před spaním.

4.    Pečujte o vztahy

Často lidé čekají, až jim druzí zavolají nebo napíší. Nečinnost však může být důvodem konců přátelských a jiných vztahů. Připomínejte se lidem, na kterých vám záleží. Posílejte pravidelně zprávy, volejte, zvěte je k sobě domů nebo na oběd do oblíbené restaurace. Dávejte jim najevo, co pro vás znamenají.

5.    Více se hýbejte

Pravidelná fyzická aktivita prospívá tělu i duši. Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku i onemocnění páteře. Cvičení zlepšuje naši fyzickou i psychickou stránku a prodlužuje délku života. Lidé, kteří pravidelně sportují, jsou spokojenější, mají více energie, lépe spí a smýšlejí pozitivněji o sobě i o životě. Pokud vám sportování moc neříká, pak alespoň zkuste letos více chodit. Nepoužívejte výtah. Choďte denně alespoň půl hodiny. Můžete-li, pořiďte si psa, který vás k procházkám bude motivovat.

6.    Vařte více doma

Když mluvím o sebezdokonalování, pak je dobré zmínit i zdravé stravování. Snažte se doma více vařit. Naučte se připravovat zdravá a chutná jídla, která budou zdrojem energie a pomohou udržet dobrou fyzickou a psychickou kondici. Vyřaďte ze svého jídelníčku polotovary, omezte cukr, jezte pestrou a spíše alkalickou stravu. A nepřejídejte se. Osvojte si pravidlo 80%, v japonštině se nazývá hara hači bu a znamená to něco jako „břicho na osmdesát procent“. U nás máme hezké přísloví: „Jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naplno léta.“ Střídmost je tajemstvím dlouhověkosti.

7.    Pijte méně alkoholu a více čisté vody

Přílišné popíjení alkoholu může časem negativně ovlivnit váš mozek, srdce, játra, slinivku břišní a imunitní systém. Zkuste letos pít méně alkoholu, na pár měsíců se ho vzdát nebo přestat pít alkohol úplně. Pijte více čisté vody a bylinných čajů.

8.    Vzdělávejte se

Četba knih je skvělým návykem, který pomáhá osobnímu růstu. Pokud na četbu nemáte čas, pak knihy poslouchejte ve formě audioknih. Výborně fungují i podcasty. Nebo sledujte videa na YouTube či inspirativní projevy na TEDu.

9.    Trénujte nepohodlí

Žili jsme v komfortu a pandemie přinesla otřes. Někteří lidé zjistili, že mají malou odolnost vůči stresu. Abychom lépe zvládali zátěž, je dobré ji trénovat. Odložte okamžité uspokojení a pohodlí pro lepší věci, které přijdou v budoucnu. Disciplína je jednou z forem sebelásky. Udělejte každý den něco, do čeho se vám nechce. Např. vyřiďte nepříjemný telefonát, zajděte na úřad, odneste odpadky apod.

10.   Nestěžujte si

Ať se vám přihodí cokoliv, vždy je jen na vás, co s tím uděláte. Stěžování nikdy situaci nevyřeší. Myslete na to, že stěžování negativně ovlivňuje vaše zdraví, zvyšuje krevní tlak a oslabuje imunitní systém. A také přispívá k tvorbě vrásek. Když si přestanete stěžovat a budete více jednat, věci řešit, pak zjistíte, že změna je možná. Zkuste si nestěžovat alespoň měsíc. Uvidíte, jak to pozitivně promění vás, vaše vztahy s druhými a celkově váš život.

Autorka: MKB

Zaujal vás náš článek? Pak ho označte, že se vám líbí a sdílejte ho s přáteli. Máte k němu nějaký dotaz či zajímavou informaci? Napište nám. 

foto: unsplash.com
 

 


     

Kdo jste?

Kdo jste?

Jste člověk narozený na jistém místě. V jisté rodině. S jistým vzděláním. S jistými výhodami nebo nevýhodami. S jistými vštípenými zásadami a osvojenými hodnotami. S jistou vybudovanou pozicí v rodině, vztazích a společnosti. S jistou pracovní pozicí, úkoly a zodpovědností. Jste otcem, matkou, ředitelem, manažerkou, studentem, nezaměstnaným, pacientem, lékařem, žákem, učitelem, introvertem, extrovertem, jménem, titulem, věkem a pohlavím. Máte svou identitu. Více

Jarní desatero

Jarní desatero

Máme pro vás JARNÍ DESATERO: Více

Afirmace

Afirmace

I když někteří lidé zpochybňují sílu afirmací, jejich účinky jsou prokázány vědecky. Tato technika je účinným nástrojem, který může pozitivně ovlivnit vaše vztahy, finanční situaci, zdraví nebo práci. Více


Další články